Pies w nauce Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

W obecnych czasach nie trzeba uczęszczać do specjalnej szkoły, żeby nauczyć psa posłuszeństwa. Szkolenie psa z pomocą internetu jest obecnie bardzo popularne! Pies ma wówczas więcej swobody, bo jest w znanym mu środowisku. Jednak podczas szkolenia czworonoga w czasie kursu jest z nami doświadczony trener, który może skorygować błędy lub podpowiedzieć, co zrobić, jeśli pies odmawia pracy z nami. Jeśli jednak chcesz kontynuować naukę psa w domu, to poznaj kilka zasad, o których warto pamiętać.

Podstawy psiego treningu

Psi trening jest niezwykle ważny w kontekście jego rozwoju. Nauka psa komend nie jest tylko kolejną umiejętnością, ale przede wszystkim pozwala mu na fajną aktywność i budowanie więzi z człowiekiem, który jest jego przewodnikiem. Zasady szkolenia psa są znane opiekunom: musi być dużo smakołyków, żeby nauczyć psa komendy. Jednak im więcej wiemy o psich emocjach, tym bardziej zwracamy na nie uwagę, nawet podczas pracy nad zmianą zachowania psa.

Dlaczego te emocje są tak ważne? Ponieważ zawsze idą w parze z zachowaniem psa. Zachowanie, to efekt/odpowiedź na to, jak pies się czuje w danej sytuacji. Właściciele psów zwracają się o pomoc do trenerów, kiedy nauka psa komendy idzie trudniej, niż zakładali. Większość psów bez trudu poradzi sobie z prostymi komendami, ale są i takie, które podczas sesji treningowej będą się oddalać od właściciela czy odbiegać w zachowania zastępcze.

Kolejnym aspektem, który warto poruszyć jest wiek psa. Oczywiście okres szczenięcy jest najlepszy do nauki nowych umiejętności, bo psiaki chłoną wszystko jak gąbka, ale to nie oznacza, że inne psy nie mogą trenować!

Zdjęcie autorstwa: fotografiamonikamalek.pl

Rodzaje treningu z psem

Sam trening z psem kojarzy nam się z nauką nowych haseł, czyli tzw. treningiem posłuszeństwa. Warto jednak wiedzieć, że jest całkiem sporo różnych rodzajów treningów dla psów. Ważne, żeby dobrać rodzaj treningu do swojego psa, jego predyspozycji i stanu zdrowotnego. Jeśli pies ma problemy ze zdrowiem czy sprawnością ruchową, nie należy go przeciążać skomplikowanymi sportami. Na pewno warto zgłosić się do lekarza weterynarii czy psiego fizjoterapeuty, który powie ci czy możecie bezpiecznie wykonywać trening. Jednak nauka komendy “daj łapę” czy “siad” nie jest inwazyjna i można jej spróbować z każdym psem.

To tylko kilka psich sportów, ale jednak są one niezwykle popularne. Kiedy już wejdziesz do świata treningu psów, to nie ma odwrotu 🙂

Komunikacja z psem

Trening posłuszeństwa psa to nie tylko komendy. Pies powinien mieć dobry nastrój i samopoczucie, o które w pierwszej kolejności dbamy my jako ich opiekunowie. Bacznie obserwuj swojego psa w treningu. Zaufanie psa do swojego właściciela jest kluczowe również w osiąganiu efektów treningowych!

Na spacerze czeka na psa mnóstwo rozpraszaczy. Mogą to być inni ludzie, obce psy, tysiące zapachów, które na spacerze pies chce sprawdzić. To może być dla niego nie lada wyzwanie! W takich sytuacjach wspieraj swojego psa. Pozwól mu na zatrzymanie się w wybranych miejscach czy węszenie tak długo, jak tego potrzebuje.

Trening psa dotyczy nie tylko haseł i nauki konkretnego zachowania. Kiedy zbudujemy z naszym psem relację i zaufanie, wtedy też nauka psa komend będzie dużo łatwiejsza. Tak jak wspominałam – pracując nad zachowaniem psa, pracujemy głównie z emocjami. Zaufanie to niezbędny element tej pracy. Komunikacja pies – człowiek jest kluczowa!

Zdjęcie autorstwa: fotografiamonikamalek.pl

Zasada 1 – ustal cel

Kiedy już wybrałeś rodzaj psiego treningu, warto ustalić sobie jakiś cel, m.in. po to, żeby nie stanąć potem przed psem i nie zastanawiać się ‘co by tu teraz porobić…’. Cele mogą być różne – dla przykładu, jeśli wybrałeś trening posłuszeństwa, załóż sobie jakieś ogólne cele np. żeby pies nie zjadał śmieci na spacerze. Teraz ten cel trzeba rozłożyć na malutkie kroczki i etapy.

Poszukaj różnych filmów na YouTube, poprzeglądaj książki i wybierz metodę, jaką chcesz nauczyć swojego psa tego zachowania. Następnie zobacz jakie etapy musisz w związku z tym przepracować.

Na każdą sesję treningową ustal sobie jakiś mini cel, np. ’dzisiaj poćwiczymy reakcję na hasło ‘mniam mniam’. Określ liczbę powtórzeń jaką chcesz wykonać i do dzieła!

Pamiętaj, aby nie myśleć schematycznie. Często wkrada się w Nas ambicja i chęć bardzo szybkiego osiągnięcia efektu. Trenujemy z różnych powodów: aby psa czegoś nauczyć, albo ‘oduczyć’. Często patrzymy na samo zachowanie, które chcemy wyeliminować. Jednak za zachowaniem psa idą emocje, które są kluczowe. Pomyśl o tym co sprawi, że Twój pies poczuje się lepiej? Bardziej komfortowo. Jakie działania możesz wprowadzić, aby polepszyć mu samopoczucie. Pies musi mieć poczucie, że go rozumiemy i reagujemy na jego potrzeby.

Zasada 2 – spraw by trening psa był atrakcyjny

Nie samymi komendami pies żyje. Kilka serii czy powtórzeń jednej komendy może być dla psa nudne i jego motywacja do dalszego treningu spadnie. Szczególnie przy nauce psa podstawowych komend można zauważyć taką reakcję. Ciągle proponujemy psu komendę siad – to bywa męczące. Pies zacznie się oblizywać, uciekać od ciebie wzrokiem, węszyć czy frustrować się, szczękając na ciebie. Wtedy jest jasne, że trening nie był do końca atrakcyjny. Jak widzisz, czasami nauczyć psa nawet prostej komendy nie jest łatwo! W takiej sytuacji najlepiej zrobić coś, co pies lubi i potrafi bardzo dobrze, jakąś prostą sztuczkę np. ’podaj łapę’ czy ‘obrót’ i zakończyć trening fajną nagrodą. Dobrym pomysłem może być udany spacer.

Ale co zrobić, żeby do tego momentu nie doprowadzić? Przypuśćmy, że chcesz nauczyć psa podstawowych haseł np. ‘siad’. Jest to dość nudna nauka dla psiaka, bo nie dość, że patrzy na smakołyk i usilnie próbuje go zdobyć, to jeszcze musi stać – siadać, stać – siadać. Obrałeś sobie za cel zrobienie 3 powtórek w 5 seriach – co daje razem 15 powtórzeń. Między seriami postaraj się jakoś ‘rozerwać psa’. Zaproponuj mu chwile wspólnego szarpania, zwolnij do węszenia albo rzucaj smakołyki raz w lewo, raz w prawo, żeby trochę wyjść z tej statycznej formy hasła ’siad’.

Po takiej krótkiej przerwie, wróć do kolejnej serii powtórzeń. W ten sposób nawet podstawowy trening psa będzie zróżnicowany i bardziej atrakcyjny.

Zasada 3 – odpowiednio nagradzaj i motywuj psa

Po każdej udanej powtórce pies powinien otrzymać nagrodę. Przynajmniej na początku nauki nowego hasła – później można lepiej zarządzać wydawaniem nagród i robić to w sposób nieliniowy, ale jednak na potrzeby tego artykułu i przykładów tu zawartych, umówmy się, że robimy to za każdym, dobrym powtórzeniem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku większości psów nauka posłuszeństwa będzie trwała wiele miesięcy.

Warto nauczyć psa, kiedy ta nagroda zostanie wydana. Tutaj pomocny może być kliker. Jest on przydatny, głównie dlatego, że bardzo precyzyjnie daje znać, że pies wykonał komendę poprawnie.

Dla psa nagrodą może być wiele rzeczy: kontakt socjalny z nami, smakołyki czy ulubiona zabawka. Podczas psiego treningu wypróbuj kilka rodzajów nagród, żeby sprawdzić, co najbardziej lubi Twój pies. Ćwicząc z psem chodzenie przy nodze, dużo łatwiej będzie nam wydawać smakołyki (pamiętaj o saszetce treningowej!). Podobnie będzie w treningu czystości, ale już w całych sekwencjach ćwiczeń ciekawsza może być zabawka.

Dla psa trening musi być ciekawy – już o tym pisaliśmy. Więc ciągle wydawanie tych samych smakołyków może spowodować spadek motywacji u psa. Tak samo w sytuacjach, kiedy pies pracuje w dużych rozproszeniach. Kiedy uczymy psa nowej komendy, warto znaleźć spokojne miejsce, bez zbędnych rozproszeń. Mogą one spowodować nie tylko pogorszenie skupienia u psa, albo w ogóle może on nie chcieć wziąć od nas jedzenia.

Zasada 4 – Zakończ poprawnie trening

To chyba jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez psich opiekunów – nie potrafią odpowiednio zakończyć psiego treningu, przez co pies nie ma dobrych skojarzeń z pracą z człowiekiem.

Tak jak pisałam wyżej – jeśli widzisz, że pies zaczyna się od Ciebie oddalać i ewidentnie nie ma ochoty na pracę z człowiekiem, to zrób jeszcze jedną powtórkę danego hasła i zakończ trening hasłem ’koniec’ – wydaj kilka smaczków i zakończ trening.

W każdej innej sytuacji postępuj tak samo, zawsze kończ trening hasłem ’koniec’– w ten sposób pies otrzymuje jasny komunikat od Ciebie, że może wyjść z trybu ’praca’ do trybu ’rób, co chcesz’. Dodatkowo najlepiej, gdyby ostatnia powtórka danego ćwiczenia była poprawna.

Po skończonym treningu daj psu czas na rozładowanie emocji. Właściciele trudnych psów (czyli takich z problemami behawioralnymi) muszą szczególnie zadbać o ten czas potreningowy. Pies musi chwilę odreagować, powęszyć, być może rzuć jakiś ulubiony gryzak, albo poszarp się szarpakiem. To pozwoli mu zachować balans emocjonalny i spodowolduje, że nie będzie aż tak pobudzony.

Zasada 5 – Nie stawiaj psu zbyt wysokich wymagań

Sama niestety łapię się na tym błędzie dosyć często, bo jednak jako ludzie jesteśmy ambitni i szybko chcemy widzieć efekty naszej pracy. Dlatego kiedy przystępujesz do psiego treningu, warto zastanowić się co już Twój pies potrafi i na jakim etapie danego ćwiczenia jesteście. Jeśli pracujesz z 10-letnim psem, który nigdy w życiu nie trenował i chcesz go nauczyć siadu, to postaw mu bardzo niskie wymagania. Zacznij od czegoś prostego np.reagowania na imię, czy skupiania wzroku na Tobie, gdy go wołasz.

Zrób niewielką ilość powtórzeń, tak żeby pies czerpał przede wszystkim radość z treningu i fajną zabawę!

Krótkie podsumowanie na koniec:

Podziel się Facebook