Pies w nauce Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Problemy lękowe to bardzo częsta trudność, z którą zmagają się opiekunowie psów żyjących w mieście. Jak pracować z agresją lękową?

Zagęszczenie bodźców, dużo ludzi i psów na małym terenie to wyzwania dla każdego miejskiego psa. Dla niektórych z nich to stanowczo za dużo, swój dyskomfort i brak poczucia bezpieczeństwa okazują poprzez agresję lękową. Jak możesz pomóc swojemu psu?

Mapa terenu

Zacząłbym od stworzenia mapy terenu. Zastanowił się gdzie mój pies czuje się bezpiecznie, może mało uczęszczana polanka w parku? Boczna osiedlowa uliczka? Czasem wystarczy nawet kawałek trawnika pod blokiem. Zależy nam na miejscu gdzie nasz pies będzie mógł spróbować się samoregulować, powęszyć, poprzebywać w miejscu, które pomoże mu obniżać stres i da możliwość poczucia się troszeczkę bezpieczniej. Po obserwacji psa i upewnieniu się, że jest bardziej rozluźniony i czuje się dobrze spróbowałbym przemieszczać się w stronę miejsc „straszniejszych” czyli tam gdzie jest więcej ludzi, hałas czy przejście dla pieszych. Zbliżając się, obserwowałbym psa cały czas i reagował – podchodziłbym do momentu, w którym pies jeszcze sobie radzi i nie wykazuje oznak niepokoju. Widząc oznaki stresu, stopniowo bym odchodził do strefy bezpiecznej by dać psu szansę na regulację. Po ochłonięciu znów podejmowałabym próbę, stawiając wyzwanie. Całą pracę widziałbym w formie sinusoidy: pobudzenie – regulacja – pobudzenie- regulacja. Oczywiście nie przestawałbym obserwować pupila i dostosowywał do jego poczucia komfortu.

Warsztaty 

Kolejną rzeczą, którą zarobiłbym widząc psa z problemem agresji lękowej – to zaprosiłbym Was na nasze warsztaty. Na naszym placu szkoleniowym pies w rozcieńczonych warunkach mógłby zacząć uczyć się radzenia sobie w sytuacjach stresujących. Jeśli wykazuje niepokój, strach czy agresję wobec obcych ludzi, mógłby popracować nad poczuciem większego komfortu w ich obecności. Jeśli wyzwaniem są inne psy, będziecie w idealnych warunkach by doprecyzować co dla psa jest najtrudniejsze i jak najlepiej mu pomóc. Spotkanie ma na celu naukę radzenia sobie w problemowych sytuacjach oraz wypracowanie strategii, dzięki którym pies wzbogaci swój język komunikacji i da mu wparcie w próbach samodzielności.

Smycz

Pozwoliłbym psu ciągnąć na smyczy. Zdziwieni? Jeśli widzę, że pies jest w na prawdę trudnej sytuacji, pomagam mu starając się znaleźć w strefie bezpiecznej jak najszybciej. Uważam, że wymaganie luźnej smyczy od psa, który jest na to emocjonalnie nieprzygotowany jest po prostu nie-fair.

Agresja lękowa

Oczywiście pamiętajcie, że zawsze z psami agresywnymi i lękliwymi pracuję indywidualnie. Do każdego z nich dobieram metodę i sposób pracy, każdy pies jest inny, zależy mi więc na tym by zachować elastyczne podejście i poszukać najlepszych rozwiązań. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób pracuję z psami agresywnymi zerknijcie na mój kurs “Terapia Psów Agresywnych”.

Podziel się Facebook