CHODZENIE PRZY NODZE

 

Dlaczego tego uczymy?


Umiejętność chodzenia przy nodze właściciela przydaje się zawsze wtedy, gdy zależy Ci na tym, by pies był na Tobie skoncentrowany i by nie rozpraszał się innymi ludźmi czy psami. Będzie można wykorzystać to podczas mijania innych psów na spacerze (kiedy nie chcesz, by do siebie podchodziły i nie chcesz, by pies się wyrywał), przechodzenia przez ulicę (kiedy nie chcesz, by pies radośnie witał wszystkich mijanych ludzi i by zaglądał im w torby z zakupami), chodzenia wąskimi korytarzami i w wielu innych sytuacjach. 
 

Jak nauczyć?


Zaczynamy od zajęcia pozycji przy nodze . W tym celu wydajemy hasło słowne lub pokazujemy psu gest. 

Gdy pies znajduje się przy nodze NIE nagradzamy go, tylko trzymając rękę ze smakołykiem w okolicach mostka, płynnie ruszamy. Zwykle pies zainteresowany smakołykiem w naszej dłoni ruszy idąc przy naszej nodze. Jeśli tak się stanie, chwalimy psa za to zachowanie i po kilku przebytych w ten sposób krokach przy naszej nodze wydajemy przysmak. 

Jeśli pies się rozprasza , wracamy do punktu startu (dostawienia psa do nogi) i rozpoczynamy jeszcze raz ćwiczenie. 

Gdy chcemy zakończyć ćwiczenie, wydajmy komendę zwalniającą (np. "koniec") w momencie, gdy pies idzie przy nodze skoncentrowany na nas. Po komendzie "koniec" chowamy przysmaki, ręce trzymamy wzdłuż tułowia i nie zwracamy uwagi na psa. Po jakimś czasie pies zrozumie, że wydanie hasła "koniec" oznacza zakończenie zadania. 

Wydłużanie dystansu chodzenia przy nodze 

Stopniowo staramy się w ramach ćwiczenia opisanego wyżej przejść z psem co raz to dłuższy odcinek drogi (w sposób nieliniowy wydłużamy ilość kroków, które pies pokonuje idąc przy nodze -4 kroki, 7, 5, 3, 8, 11, 6, 15 itd.). 

Kolejnym etapem będzie stopniowe ograniczanie wydawanych psu w ćwiczeniu smakołyków. Nie zapominajmy zwłaszcza wtedy o pochwałach słownych wypowiadanych przyjemnym i radosnym tonem głosu. 

Jeśli pies potrafi przejść przy naszej nodze około 20 kroków, możemy rozpocząć etap ograniczania chwalenia. Od tej pory, gdy trenujemy w spokojnych miejscach, pochwały pojawiają się po przejściu kilku bądź kilkunastu kroków. 

Gdy opanujemy powyżej opisaną umiejętność - możemy rozpocząć trening z odłożona nagrodą (PATRZ - ODŁOŻONA NAGRODA). 


Mijanie rozproszeń, wykorzystanie w życiu codziennym 

Z chwilą, gdy pies już doskonale opanuje opisane powyżej etapy , możemy wykorzystywać umiejętność chodzenia przy nodze podczas mijania rozproszeń , np. innego psa na spacerze czy grupkę bawiących się dzieci itp. Widząc rozproszenie (np. drugiego właściciela z psem) wydajemy psu hasło "noga" i idziemy chwaląc psa, gdy idzie blisko przy nas i jest na nas skoncentrowany. Gdy pies się rozprasza - możemy wykorzystać sygnał neutralny (PATRZ - SYGNAŁ NEUTRALNY), po czym oddalamy się od źródła rozproszenia. 

Podczas mijania rozproszeń pamiętaj o kilku zasadach:

1. Mijajmy rozproszenia obchodząc je razem z psem łukiem. 
2. Jeżeli jest to możliwe - rozdzielajmy naszego psa od mijanego rozproszenia. 
3. Dobierajmy taką odległość od mijanego rozproszenia, aby pies mógł spokojnie się zachować podczas zadania. 
 

Możemy także trenować mijanie rozproszeń na odłożonej zabawce czy misce z jedzeniem. Wtedy po minięciu rozproszenia wydajemy hasło "proszę" i pozwalamy psu podejść do nagrody. 

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.