Psi behawiorysta

Kim jest behawiorysta zwierząt

Behawiorysta psów to pewnego rodzaju terapeuta duetu psio-ludzkiego, przewodnik w pracy nad problemami psów. Wśród tych problemów znajduje się lękliwość, agresja, reaktywność, lęk separacyjny i wiele innych. To bardzo trudna praca, wymagająca posiadania pewnych cech (o których pisałam już w innym artykule), które pomogą w byciu lepszym specjalistą. Potrafi być bardzo wzmacniająca – bo osiągane wspólnie sukcesy i poprawa jaką możemy obserwować w psim samopoczuciu i zachowaniu (a także w ludzkich emocjach!) są ogromnym wynagrodzeniem. Należy jednak pamiętać, że behawioralna praca z psami, to nie jest zawsze pasmo sukcesów – są to wzloty i upadki, bardzo często słabsze, wolniejsze efekty niż te, jakie chcielibyśmy widzieć, mniej zaangażowania opiekunów lub brak chęci wdrożenia naszych wskazówek pomimo naszych starań. Zawód ten wymaga dużej odporności emocjonalnej gdyż zdarzają się również sytuacje, w których bardzo chcielibyśmy pomóc i wiemy, że można coś więcej zrobić dla psa, ale opiekunowie nie są wystarczająco współpracujący lub mają zupełnie inną wizję i rezygnują ze spotkań – takie sytuacje zdarzają się nawet najlepszym behawiorystom. Jak w tym wszystkim czerpać zawsze radość z tej pracy i nie stracić do niej pasji?

Behawiorysta zwierząt – zawód i pasja

Chyba najbardziej istotne jest uświadomienie sobie, że zawód behawiorysty nie wiąże się jedynie z pracą z psami. To w przewadze praca z opiekunami tych zwierząt i nie ma praktycznie możliwości uniknięcia tego. Dlatego istotne jest, aby decydując się na taką drogę zawodową, lubić pracę zarówno ze zwierzętami jak i z ludźmi. I oczywiście pasjonować się psim behawiorem na wstępie, podpatrywać inne osoby jak pracują i porządnie zastanowić się, czy taka praca jest dla nas.

Jak nie stracić pasji

Jeśli już zdecydowaliśmy się, że behawiorystyka zwierząt to jest to, co nas interesuje i chcemy pracować z klientami i ich psami, warto dbać o to, aby nie stracić do tej pracy zapału i pasji. Moim zdaniem jest kilka elementów, o których należy pamiętać, w szczególności w przypadku tego rodzaju pracy:

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek okaże się dla Was przydatnych i zaczerpniecie z nich trochę do swojej codzienności w pracy jako psi behawioryści. ?

Podziel się Facebook