NAUKA KOMENDY PRZERYWAJĄCEJ

 

Dlaczego tego uczymy?


Komenda uniemożliwiająca to bardzo potrzebna komenda w życiu codziennym z psem. Pomoże nam ustalić jasne zasady obowiązujące w naszym życiu, np.: 
- nie zjadamy śmieci na spacerze, 
- nie gryziemy smyczy, 
- nie zaglądamy do siatek z zakupami, 
- nie wchodzimy na kanapę, 
- nie wchodzimy na ruchliwa ulicę, 
- nie gonimy dzikich zwierząt i innych oddalających się obiektów,
i w wielu innych. 

Jeżeli jasno wyznaczymy psu obowiązujące w naszym życiu zasady i będziemy ich konsekwentnie przestrzegać - pies będzie się czuł bezpiecznie znając reguły panujące w naszym trudnym dla niego do zrozumienia ludzkim świecie. 
 

Jak uczymy?


Komendą uniemożliwiającą może być komenda "nie". Istotne jest, aby intonować za każdym razem tak samo, spokojnym, a jednocześnie zdecydowanym tonem. Docelowo, po wypowiedzeniu komendy uniemożliwiającej pies powinien przerwać zachowanie, które rozpoczął wykonywać. Wypowiadając wypracowaną komendę uniemożliwiającą dajemy psu komunikat: przerwij zachowanie, które właśnie wykonujesz, gdyż nie przyniesie ono korzyści. Aby tak się stało, musimy tę komendę odpowiednio wypracować. 

Etap 1

Do ćwiczenia będziemy potrzebowali jedzenia, które nasz pies uwielbia, za które dałby się pokroić:-) Przykładowo, jeśli mój pies uwielbia surowe mięso, to właśnie z tym mięskiem rozpocznę ćwiczenia nad komendą uniemożliwiającą. 

Kucamy przed psem, w zamkniętej dłoni mamy przygotowane smakołyki, z drugiej strony kładziemy na podłożu takie same smakołyki. Tuż po tym, jak pies zainteresuje się tym co wykładamy na ziemię wypowiadamy jeden raz komendę "nie" i zasłaniamy dostęp do kąsków dłonią tak, aby pies nie miał możliwości chociażby polizania ich. Czekamy cierpliwie, aż pies przestanie dobierać się do smakołyków (drapać łapą, wąchać itp.) i zaprezentuje rezygnację tj. np. odsunie głowę czy spojrzy na nas. To zachowanie natychmiast chwalimy i nagradzamy smakołykami z drugiej ręki. 

Jeżeli w kolejnych powtórkach pies nie jest zainteresowany położonymi na ziemi smakołykami, staramy się poruszać nimi delikatnie zachęcając psa, aby się nimi zainteresował pamiętając o tym, aby podczas zachęcania nie wydawać żadnych dźwięków. Gdy pies się zainteresuje, powtarzamy działania jak w opisanej wyżej sytuacji. 

Etap możemy zakończyć w momencie, gdy pies świadomie rezygnuje ze smakołyków położonych przed nim, nawet gdy nie zasłaniamy ich ręką. 

Nad tym etapem pracujemy w różnych miejscach w mieszkaniu i podczas spacerów, używając różnych smakołyków (np. serek kremowy, pasztet, pyszne chrupki dla psa itp.) pamiętając, że nagradzam zawsze tym samym smakołykiem, ale zawsze z drugiej dłoni (a nie tym, z czego pies zrezygnował). 

Etap 2

Kolejnym etapem jest upuszczanie smakołyków w pozycji stojącej na ziemię z niewielkiej wysokości, wypowiadanie komendy "nie", gdy tylko pies to zauważy i asekurowanie się stopą, gdyby okazało się, że pies chce dostać się do kąsków. W tym etapie również nagradzamy psa za rezygnację (nawet jeśli jest to odsunięcie głowy) i nagradzamy smakołykami z drugiej dłoni. UWAGA! Nie czekaj z wydaniem komendy aż pies podejdzie do smakołyków i zacznie próbować je zjeść. Zamiast tego wydaj ją na samym początku, jak tylko pies zauważy, że coś upada- to zwiększa prawdopodobieństwo zareagowania na komendę. 

Na tym etapie doprowadź do tego, byś mógł upuszczać smakołyki z wysokości swojego tułowia i byś nie musiał asekurować smakołyków stopami i zasłaniać ich. 

Etap 3 

W kolejnym etapie wykładamy smakołyk na karteczce wydając hasło "nie". Odchodzimy od miejsca, gdzie są smakołyki, po czym zawracamy. Gdy pies zainteresuje się przysmakami wydajemy hasło "nie". Za rezygnację chwalimy i nagradzamy psa. Gdy jednak próbuje zjeść przysmak - szybko zasłaniamy dostęp nogą. W analogiczny sposób możemy trenować z kilkoma karteczkami. Jeżeli pies sam z siebie omija rozłożone smakołyki - pochwalmy go miłym tonem i nagródźmy. Karteczka jest nam pomocna w zlokalizowaniu smakołyka, staje się po jakimś czasie także symbolem braku dostępu nagrody. 

Gdy opanowaliśmy powyższe ćwiczenie, możemy wykładać smakołyki tak, aby pies nie widział. Możemy prowokować różne sytuacje rozkładając smaczki w mieszkaniu czy na spacerze. W momencie, gdy pies się nimi zainteresuje wydajemy hasło "nie". Gdy zrezygnuje - CHWALIMY GO komunikując, że podjął prawidłową decyzję. Gdy mimo wypowiedzianej komendy uniemożliwiającej pies się zainteresuje pokarmem, nie dopuszczamy, aby podjął smakołyka z podłogi przykładowo zakrywając pokarm stopą. Możemy też nagrodzić psa pysznym smakołykiem za prawidłową reakcję. 
 

Jak wykorzystać komendę w życiu codziennym?


Jeżeli opanowaliśmy opisane wyżej etapy - czas zacząć wprowadzać komendę w życie codzienne, poniżej 2 przykłady: 

- nauka niepodgryzania smyczy 
Zapinamy psu smycz. Gdy tylko próbuje podgryzać wydajemy hasło "nie", chwytamy za obrożę psa, wypuszczamy smycz z dłoni, jeżeli mimo to pies żuje smycz - wyciągamy mu z pyska. Jak tylko się uspokaja chwalimy miłym tonem, spokojnie chwytamy smycz, możemy nagrodzić przysmakiem, kontynuujemy spacer. Musimy w ćwiczeniu być bardziej konsekwentni, aby pokazać jakie zachowania są dla nas akceptowalne, a jakie nie. Jeżeli Twój pies jest bardzo zawzięty, a Ty akurat nie masz czasu, siły trenować z psem - zapnij mu smycz, której część najbliżej obroży będzie wykonana z około metrowego łańcuszka. 

- nauka nie wchodzenia na kanapę 
Wchodzimy z psem do salonu, siadamy na kanapie. Gdy ten tylko próbuje wejść na kanapę - wydajemy hasło "nie" i zasłaniamy dostęp dłonią. Gdy zrezygnuje - chwali miłym tonem. Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu bardzo ważna jest konsekwencja. Gdy nie mamy możliwości kontrolowania dostępu do kanapy, np. jesteśmy w innym pomieszczeniu zastawmy kanapę, aby była niedostępna - np. dużym kartonem. 

Podsumowując: 
- po wydaniu hasła "nie" nie dopuszczaj do wykonywania niechcianych zachowań, 
- chwal za każde prawidłowe zachowanie, 
- gdy nie masz kontroli nad zachowaniem uniemożliw wykonywanie zachowania. 

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.