Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Właśnie przygotowuję swój nowy webinar o psiej komunikacji „Słuchając Psa”. Tym razem skupię się na opisywaniu sytuacji, jak nasze zachowania (jako opiekunów) wpływają na zachowania naszych psów. Nie tylko w stosunku do nas samych, ale też jak zmieniają się ich reakcje wobec innych psów czy ludzi, względem zmian w naszych zachowaniach.

Przeglądając filmy, które będą podstawą webinaru, zainspirowałem się do napisania tego postu. A tak dokładniej, zainspirował mnie mój przyjaciel – Bordo. Bordo od początku był socjalizowany z innymi psami. Miał wiele doświadczeń, z różnymi psami. Zachowywał się jednak w stosunku do nich bardzo impulsywnie. Głównym problemem było to, że gdy na spacerze nie dostał żadnego zadania, typu „idź przy nodze” czy „stój”, biegł w kierunku psa, który jest na horyzoncie z prędkością pocisku. Chciałbym Wam wyjaśnić co zmieniło jego zachowanie i dlaczego jego zachowania były tak dynamiczne.

Szkolimy Bordo!

Bordo od szczeniaka był szkolony. Był i jest geniuszem, uwielbiał pracę, a efekty przychodziły nam bardzo szybko. Gdy dorósł, zaczął startować w zawodach. Z dużymi sukcesami konkurował z owczarkami belgijskimi malinois czy border collie. Tylko to nie dawało nam rozwiązania problemu, który nas nurtował. Chcieliśmy, aby nie miał potrzeby z impetem podbiegania do innych psów. Chcieliśmy, aby nie było konieczności hamowania go znanymi mu doskonale hasłami. Mimo, że wykonywał je perfekcyjnie, to nie o to nam chodziło. Cały czas z Zosią zastanawialiśmy się skąd u niego taka potrzeba.

Na czym polegała zmiana?

W pewnym momencie zmieniliśmy nasze nastawienie. Co było tą podstawową zmianą? Mniej trenowaliśmy, większy nacisk poświęciliśmy na to, aby obserwować jego zachowania. Wzmożyliśmy naszą uważność. Gdy Bordo się zatrzymywał widząc innego psa, zastanawialiśmy się co mu pomoże. Czasem to była nasza zmiana kierunku, czasem zaproponowanie psu piłki, czasem powiedzenie coś miłym tonem. Ale przede wszystkim Bordo miał dużą możliwość wyboru i samodzielnie szukania strategii radzenia sobie ze stresem. Czasem to było węszenie, czasem chwycenie patyka, a czasem pobiegnięcie i kopanie dołków. 

Dlaczego ta zmiana zadziałała?

  1. Komunikacja – pies, którego sygnały są rozumiane, a nie tylko narzucamy mu to, co my chcemy aby zrobił, czuje się bezpieczniej, spokojniej. Przez to ma mniejszą potrzebę do tak impulsywnych reakcji, jakie miał wcześniej.
  2. Strategie – Bordo mógł samodzielnie się regulować i robić to, co pomoże mu poczuć się lepiej. Czasem było to bieganie, gryzienie patyka, prośba o piłkę czy węszenie. To bardzo ważne elementy zachowań, które pomagają psu uregulować się.
  3. Mniej kontroli – mimo, że wszystko, co wypracowaliśmy z Bordo, zrobiliśmy na zasadach treningu pozytywnego, były to ograniczenia. Ograniczenia mogą być presją. Pies nie ma możliwości wyboru, ma mniejsza swobodę w podejmowaniu decyzji i samoregulacji. Zbyt dużą ilość kontroli może sprawiać, że będziemy mieli efekt korka wystrzelonego z butelki od szampana. Emocje się kłębią, kumulują, ujście ich jest blokowane. Odkrywając co psu pomaga i oferując mu to, możemy szybciej pomagać mu obniżyć napięcie, nie dopuszczając do skumulowania się gazów w butelce 😉

Finalnie…

Bordo mając mniej ograniczeń i więcej swobody stał się psem bardziej ustabilizowanym, spokojniejszym, pewniejszym. Odkryliśmy w nim dużo umiejętności radzenia sobie w różnych stresujących sytuacjach. Zobaczyliśmy, że potrafi szanować przestrzeń innych psów, a nawet im pomagać. Nieraz na naszych zajęciach poprzez swoje zachowania obniżał stres innego psa. Takie poznawanie naszego psa to piękny proces, do którego zachęcam i w którym chciałbym pomóc przekazując wiedzę na naszych webinarach.

Swoboda i kontrola

Nie chciałbym, abyście po przeczytaniu tego tekstu przestali trenować psy. Ja uwielbiam trening. Bordo cały czas zdobywa nowe skille szkoleniowe. Chciałby tylko, abyście po przeczytaniu tego tekstu bardziej uważnie obserwowali psy i zdobywali wiedzę na temat tajników psich zachowań. Bo opiekunowie w dużo większym zakresie powinni się szkolić niż powinny być szkolone ich psy.

Jeżeli chcecie więcej tajników psich zachowań, zapraszam na do naszych webinarów. Najbliższy – Słuchając Psa – już 4 września!

Podziel się Facebook