LUŹNA SMYCZ

 

Przyczyny ciągnięcia i rozwiązania problemów

 

Naukę chodzenia na luźnej smyczy ciężko podzielić na etapy jak większość pozostałych ćwiczeń i krok po kroku osiągnąć cel spacerowania na luźnej smyczy. Psy ciągną na smyczy z wielu powodów, a skuteczna nauka spacerowania na luźnej smyczy często zależy od przyczyny. poniżej kilka częstych przyczyn, dla których psy ciągną na smyczy.

 

1. Chęć jak najszybszego dojścia do miejsca, gdzie nasz pies bawi się z nami lub z innymi psami, np. do łączki lub parku. Pies może ciągnąć na smycz próbować wymusić dojście do strefy, w której zwykle dzieją się przyjemne i ekscytujące sytuacje.

 

Rozwiązanie:

Jednym z rozwiązań może być zmiana proporcji aktywności. Np. podczas spaceru w strefie miejskiej można robić tzw. przystanki zabaw, czyli zatrzymywać się w różnych miejscach jak chodnik, trawnik przy ulicy, tam można wykonywać z psem ulubione ćwiczenia i bawić się z nim np. w przeciąganie. Warto też zmienić schemat, czyli codziennie zmieniamy trasę spacerową, chodząc w różne miejsca, spacer przeplatamy ćwiczeniami tj. chodzenie przy nodze, inne elementy posłuszeństwa czy sztuczki.

 

2. Strach przed grupą bodźców. Kolejna często przyczyna może być chęć uniknięcia sytuacji, w której pies czuje się zagrożony i dojście do miejsca, gdzie czuje się bezpieczniej. Często zdarza się tak, że pies ciągnie przy ruchliwej ulicy, gdzie jest dużo niepokojących go dźwięków, aby dość do strefy, gdzie jest ciszej, np. spokojne osiedle czy dom.

 

Rozwiązanie:

W takim wypadku konieczna jest współpraca z behawiorystą lub trenerem terapeutycznym, który oceni problem dobierze ćwiczenia np. odwrażliwiające, pokaże w jaki sposób pomóc psu stresującej sytuacji itp.

 

3. Brak zaufania do opiekuna. Jeżeli pies nie czuje się bezpiecznie przy swoim opiekunie, ponieważ np. ten jest niekonsekwentny, karci psa, wprowadza go w zbyt trudne sytuacje czy z wielu innych przyczyn nie czuje się przy nim bezpiecznie, pies może ciągnąć, aby być jak najdalej od opiekuna.

Rozwiązanie:

W tej sytuacji podobnie konieczna jest pomoc behawiorysty lub trenera tarapeutycznego, który wzmocni problem, w prowadzi elementy planu, które wzmocnią poczucie bezpieczeństwa psa przy opiekunie.

4. Pies nie ma zaspokojonych swoich potrzeb. Tak często się zdarza u psów, które mają bardzo duże potrzeby, np. zabawy, współpracy z człowiekiem czy swobodnego eksplorowania, a ich spacery są nudne, spacerują na smyczy, nie bawią się z opiekunem.

 

Rozwiązanie:

Zaproponowanie opiekunowi takich zabaw, aktywności, ćwiczeń, aby pies miał zaspokojone potrzeby podczas spacerów. Wprowadzenie swobodnego biegania, można wykorzystać długa linkę. efekty w tego typu sytuacjach zwykle pojawiają się po kilku tygodniach po wprowadzeniu zmian, dlatego warto klienta uzbroić w cierpliwość.

 

5. Dociągnięcie do miejsca, do którego pies chce dość jak np. krzaki czy trawnik, inny pies czy człowiek.

 

Rozwiązanie:

Tutaj wprowadzenie konsekwentnych zmian zwykle daje dobre efekty. Poniżej opisany jest schemat zasad, których należy przestrzegać.

 

Praca w statyce

ASEKURACJA

Smycz służy jedynie do ASEKURACJI psa. Nie "trzymamy" psa na smyczy, ale jedynie uniemożliwiamy mu samowolne oddalenie się od nas.

 

LUŹNA SMYCZ

Smycz powinna cały czas zwisać luźno (luźna smycz to taka, której karabinek zwisa w dół, zaś linka układa się w kształt litery U).

 

UWAGA PSA

Utrzymywanie luźnej smyczy doprowadza do tego, że pies zaczyna zwracać uwagę na człowieka, który trzyma smycz. Musi zwracać uwagę, ponieważ nie czuje nacisku na szyi i nie wie, gdzie jest właściciel.

 

TECHNIKA

W momencie kiedy pies "zawisa" na smyczy, cofamy go płynnym ruchem (nie szarpiemy!!) odrobinę do tyłu, w taki sposób, żeby samemu nie poruszyć się ani o centymetr w stronę, w którą ciągnie pies i natychmiast wyraźnie poluźniamy smycz.

CEL

Pies ma nauczyć się pozostawać przy nas dlatego, że takie jest nasze życzenie, a nie dlatego że "trzyma" go smycz. 
 

Praca w ruchu - zasady

PODSTAWOWA ZASADA

Nie poruszamy się do przodu jeśli smycz jest napięta. Jedynie utrzymywanie luźnej smyczy pozwala psu iść na przód.

ASEKURACJA

Smycz służy jedynie do ASEKURACJI psa. Nie ciągniemy psa na smyczy ani sami nie pozwalamy się ciągnąć. Wszystkie zmiany kierunku sygnalizujemy psu głosem, a NIE SMYCZĄ.

LUŹNA SMYCZ

Smycz powinna cały czas zwisać luźno (luźna smycz to taka, której karabinek zwisa w dół, zaś linka układa się w kształt litery U).

TECHNIKA

Zaczynamy od stania w miejscu z psem na luźnej smyczy i pierwszy krok robimy, gdy smycz jest luźna. Poruszamy się wolnym spacerowym krokiem. Obserwujemy uważnie smycz i kiedy tylko zaczyna się napinać - zatrzymujemy się nie pozwalając psu przejść na napiętej smyczy ani 1 cm do przodu, następnie delikatnie, lecz stanowczo przyciągamy smycz (NIE SZARPIEMY!), kontynuujemy spacer, gdy smycz jest luźna.

UWAGA! 

Jeżeli Twój pies podczas spaceru na smyczy jest "zafiksowany" widokiem innego psa, człowieka, grupki dzieci czy ptaków dziobiących ziarenka w parku - warto nauczyć go reagowania na sygnał neutralny (PATRZ - SYGNAŁ NEUTRALNY

Ważne! 

Opisane zasady chodzenia na luźnej smyczy powinny obowiązywać w życiu codziennym i być konsekwentnie przestrzegane. Częstą przyczyną problemów z zachowaniem psów jest smycz, która ogranicza swobodę psa. Pies podczas spacerów chciałby eksplorować, poznawać otoczenie, innych ludzi, inne psy. Brak możliwości realizowania tych potrzeb poprzez ograniczenie smyczą może powodować frustrację, która z kolei może się przerodzić w złość, wściekłość. Są to emocje sterujące zachowaniami agresywnymi, nadmiernym pobudzeniem itp. Jeżeli nauczymy psa radosnego chodzenia na luźnej smyczy i koncentracji na właścicielu, pozwoli to nam uniknąć wielu zachowań problemowych. 
 

Spacer naprzemienny

Spacer naprzemienny to spacer złożony z dwóch części, które na przemian oferujemy psu. 

Jedna część to chodzenie przy nodze, kiedy pies idzie blisko, skoncentrowany na nas. Tę część rozpoczynamy komendą np. "równaj" (PATRZ - CHODZENIE PRZY NODZE). 


Druga część to swobodne węszenie, kiedy pies może odejść, powęszyć, załatwić swoje potrzeby. Tę część rozpoczynamy komendą np. "wolne". Pamiętajmy, że ZAWSZE gdy pies napnie smycz - delikatnie przyciągamy i luzujemy smycz. 

Szelki easy-walk

W przypadku psów silnych, które ciągnięciem nauczyły się wymuszanie dojścia do celu i opiekunowie fizycznie nie są w stanie kontrolować swojego psa, etycznym rozwiązaniem jest zastosowanie szelek typu easy-walk. Poglądowo umieszczamy poniżej filmik z profilu ABRI na YouTube, gdzie behawiorystka Janet Velenovsky pokazuje jak prawidłowo zastosować tego typu narzędzie szkoleniowe. Uwaga - szelki easy-walk muszą być prawidłowo używane, nieprawidłowe używanie może doprowadzić do problemów ortopedycznych.

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.

Jesteśmy instytucją szkoleniową wpisaną do rejestru z numerem 2.14/00367/2018.

Polityka prywatności