Psi behawiorysta

Praca psiego behawiorysty może się wydawać przyjemną, luźną pracą, która polega na spotkaniach z psami klientów i rozmowach o tym, jak polepszyć ich życie i rozwiązać problemy. To faktycznie spora część tej pracy, ale w rzeczywistości konsultacja behawioralna, to o wiele, wiele więcej. Każde spotkanie wymaga odpowiedniego przygotowania, zebrania informacji, wyciągnięcia wniosków i stworzenia planu terapii. Aby to wszystko miało ręce i nogi, każdy behawiorysta spędza nad danym przypadkiem sporo czasu zarówno przed spotkaniem jak i po nim. W tym artykule chciałabym przybliżyć trochę to, na czym polega przygotowanie do konsultacji i na co należy zwrócić uwagę, aby w jak najlepszy sposób dobrać metodę pracy do danego psa.

Behawiorysta psi – na czym polega ten zawód?

Behawiorysta psi ma przede wszystkim za zadanie pomoc zarówno psu jak i jego opiekunowi. Osoba ta często w pewien sposób pomaga im znaleźć wspólny język, przybliża opiekunom to, w jaki sposób funkcjonuje pies, tłumaczy psią komunikację i pomaga zrozumieć przyczyny problemowych zachowań. To ogromna pomoc, kiedy w grę wchodzą uciążliwe niepożądane zachowania – zrozumienie ich przyczyn jest niezmiernie istotne, aby spojrzeć na te problemy często z zupełnie innej strony i dostosować odpowiedni plan terapii. Praca behawiorysty wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i nieustannego poszerzania kompetencji, aby móc w jak najlepszy sposób pomóc klientom.

Jak wygląda przygotowanie do konsultacji behawioralnej?

Konsultacja behawioralna trwa średnio od 2h do 3h. Jest to w prawie każdym przypadku spotkanie praktyczne, podczas którego behawiorysta obserwuje psa w sytuacji problemowej i nie tylko, rozmawia z opiekunami i próbuje pokazać w praktyce metody pracy z psem jakie proponuje w ułożonym planie terapii. To wbrew pozorom mało czasu, dlatego bardzo ważnym elementem przygotowania do takiego spotkania jest wcześniejsze zebranie informacji od opiekuna/ów. Bardzo dobrym pomysłem jest wysłanie obszernej ankiety i prośba o wypełnienie jej przed spotkaniem. Warto zawrzeć w niej możliwie dużo pytań, na które nie będziemy musieli tracić już czasu na samej konsultacji. Warto wypytać w niej o historię psa, stan zdrowotny, żywienie, codzienne aktywności psa i obserwacje opiekunów dotyczące sytuacji problemowych z jakimi się do nas zgłaszają. Dzięki temu mamy możliwość zapoznania się trochę wcześniej z przypadkiem psa i w dużo większym stopniu przygotować się na spotkanie. Niezwykle istotnym elementem takiej ankiety powinna być informacja o reakcji na gości (jeśli udajemy się do domy klienta) oraz obce osoby na spacerze. W ten sposób możemy zaplanować bezpieczne spotkanie, nie narażając psa na niepotrzebny stres, ani nas samych na ewentualny np. atak ze strony psa. Dodatkowo warto poprosić o nagranie filmów z problemowym zachowaniem, ponieważ zdarzają się sytuacje, gdzie zachowanie takie będzie trudniej obserwować podczas konsultacji.

Spotkanie z klientem

Przebieg samej konsultacji w dużym stopniu zależy od tego, z jakim problemem mamy do czynienia. Przykładowo, jeśli pies ma problemy z agresją lękową wobec innych psów, to raczej spotkanie będzie miało charakter spaceru niż rozmowy w domu, aby móc poobserwować psa w sytuacji dla niego trudnej. Podczas takiego spotkania bardzo wiele zagadnień jest omawianych na bieżąco, dlatego tym bardziej przydatne jest wcześniejsze zebranie wywiadu, aby móc odpowiednio zaplanować przebieg konsultacji i nie tracić czasu na robienie pełnego wywiadu. Podczas takiej konsultacji, niezależnie czy jest to spacer czy omówienie problemu pojawiającego się w domu, behawiorysta zbiera możliwie najwięcej informacji, na podstawie których jest w stanie przedstawić na jej koniec wstępny plan terapii. Tworzenie całego planu zaczyna się od dokładnego omówienia problemu i jego możliwych przyczyn oraz zawiera omówienie proponowanych metod pracy, często wraz z praktycznymi przykładami. Bardzo istotne jest, aby opiekun mógł na żywo zobaczyć, jakie rozwiązania proponuje behawiorysta, dużo łatwiej później jest mu zastosować je samodzielnie.

Po konsultacji – podsumowanie

Każdy behawiorysta przyjmuje inny schemat pracy. Niektórzy zapisują zalecenia podczas konsultacji i zostawiają opiekuna od razu z gotową instrukcją pracy. Spore jednak grono zostawia sobie napisanie podsumowania na później i wysyła mniej lub bardziej obszerny opis problemu i planu terapii w ciągu kilku dni po spotkaniu. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, aby przyjąć taki model pracy, który pozostawi opiekuna psa z jasnymi informacjami i wiedzą na temat problemu oraz zapewni zrozumienie tego, jak wygląda zaproponowana terapia i co będzie należało robić w określonych sytuacjach. To najważniejszy element, bo przecież to opiekun zostaje później sam i mierzy się z wdrożeniem planu terapii w praktykę.

Kolejne spotkania

W przypadku niektórych problemów jedna konsultacja nie zapewnia pełnej zmiany i wyeliminowania problemu. Terapie są często rozbijane na małe kroki i małe zmiany, które stopniowo są modyfikowane. W tym celu niezbędne są kolejne spotkania z behawiorystą, który może ocenić jak zmieniło się zachowanie od czasu poprzedniego spotkania i jakie modyfikacje należy wprowadzić w dalsze działanie.

Praca behawiorysty – wymagania, obowiązki

Jak już wspomniałam na początku, behawiorysta powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby móc rzetelnie i z powodzeniem pracować w zawodzie. To bardzo odpowiedzialna praca, opiekunowie psów pokładają w takiej osobie wiele nadziei na pomoc ich psu i polepszenie wspólnego funkcjonowania. Osoby zgłaszające się po pomoc behawiorysty często są zmęczone, sfrustrowane i obarczają siebie winą za to, że nie mogą sobie poradzić sami z problemem. Dlatego też behawiorysta powinien cechować się sporą empatią zarówno w stosunku do psów jak i do opiekunów. Umiejętność komunikacji z drugim człowiekiem również nie jest bez znaczenia. Należy bowiem pamiętać, że praca psiego behawiorysty to tak naprawdę praca z człowiekiem, któremu trzeba pokazać, jak może pomóc swojemu psu.

Ile zarabia behawiorysta?

Zawód behawiorysty może być dochodowym zajęciem, jednak w dużej mierze zależy to od tego, jak wiele konsultacji jest w stanie taka osoba przeprowadzić jednego dnia. Konsultacje przeciętnie kosztują pomiędzy 150 a 300 zł i trwają 2 czasami nawet 3 godziny. Warto pamiętać jednak, że behawiorysta, podczas takiego spotkania, poświęca całą swoją uwagę problemowi z jakim się do niego zgłoszono i spotkania takie pochłaniają bardzo dużo energii. Niekiedy przypadek do jakiego jedzie może być trudny i obciążający również psychicznie. Dlatego trzeba pamiętać, że dosyć trudno będzie przeprowadzić takich spotkań dużo w ciągu jednego dnia. Zawód behawiorysty nie jest prosty i wymaga umiejętności zdystansowania się do przypadków z jakimi się pracuje i nie przynoszenia emocji z nimi związanych do własnego domu. Złapanie takiego balansu jest bardzo trudne, zwłaszcza, gdy to właśnie duża empatia w kierunku zwierząt skłania do podjęcia takiego zawodu. Jednak gdy to się uda, to praca psiego behawiorysty potrafi być również ogromnie satysfakcjonująca, w szczególności, gdy można obserwować postępy psa i opiekuna, którzy trafiają pod naszą opiekę. ?

Podziel się Facebook