NA MIEJSCE

 

Dlaczego tego uczymy?
 

Nauka zajmowania pozycji na posłaniu czy w klatce może ułatwić Ci codziennie funkcjonowanie z psem- przyda się, gdy przyjdą do Ciebie goście, a Ty nie chcesz, by Twój pies skakał na nich czy przeszkadzał Wam w rozmowie albo wtedy, gdy chcesz pobawić się z dzieckiem i nie chcesz, by psiak kręcił się przy Tobie i Ci przeszkadzał. Ponadto na swoim posłaniu lub w klatce pies może nauczyć się odpoczywać i spać, zamiast okupować Twoje meble (jeśli tego nie akceptujesz). 
 

Jak nauczyć?


Etap 1- przygotuj garść smakołyków, upewnij się, że pies jest zmotywowany do nauki. Mając posłanie po swojej prawej stronie, a smakołyki w prawej dłoni, naprowadź psa dłonią, w której ukryty jest kąsek do wejścia na posłanie rysując księżyc. Gdy wejdzie tam swoimi czterema łapami, zaznacz to dźwiękiem klikera i wydaj nisko na posłaniu smakołyk (jeśli Twój pies umie już leżeć, obniż dłoń jak i poczekaj, aż pies się położy- wtedy zaznacz TEN moment dźwiękiem klikera i po nim wydaj nagrodę). Nie wchodź sam na posłanie, nie okrążaj go, staraj się zatrzymać tuż przed nim i samym gestem wskazać psu co ma zrobić. Powtórz ćwiczenie kilka razy i zakończ sesję. Etap ten zakończ w momencie, gdy zobaczysz, że pies niemal od razu szybko i pewnie podąża za dłonią i wchodzi (kładzie się) na posłaniu. 

Etap 2- postępuj tak jak w pierwszym etapie, ale raz na kilka powtórek naprowadź psa na posłanie zamkniętą, ale pustą dłonią. Nagrodę wydaj po kliknięciu z drugiej dłoni/saszetki/kieszeni. Ten etap ma na celu doprowadzenie do tego, by pies wchodził na posłanie naprowadzany zawsze pustą dłonią i by szybko pokazać mu, że warto wykonać zadanie nawet jeśli dłoń jest pusta. Stopniowo zwiększaj ilość powtórek naprowadzanych pustą dłonią (ale zawsze nagradzaj psiaka za wykonanie zadania!), aż pies będzie tam wchodził w 100% naprowadzany pustą dłonią. 

Etap 3- ograniczanie gestu
Twój pies wchodzi już na posłanie naprowadzany pustą, zamkniętą dłonią. Teraz skoncentruj się na tym, by stopniowo uchylać dłoń tak, by dojść do ostatecznego gestu (np. płaskiej dłoni skierowanej w stronę posłania). Zrób psu rozgrzewkę w postaci jednej, dwóch powtórek naprowadzanych zamkniętą dłonią, a w kolejnych próbuj np. odginać palce. Teraz będzie dla psa jasne, że dłoń, którą naprowadzasz jest pusta, ale wydawanie mu nagród po zajęciu pozycji na posłaniu utwierdzi go w przekonaniu, że warto wykonać ćwiczenie. Celem tego etapu jest to, by pies wchodził na posłanie na wybrany przez Ciebie gest. 

Etap 4- dodawanie komendy słownej
Twój pies reaguje już na gest i wchodzi na posłanie, gdy go zobaczy. Czas na komendę słowną. Rozpocznij sesję i tuż przed pokazaniem psu gestu wydaj wybraną komendę słowną np. na miejsce (jeden raz). Od tej pory wypowiadaj komendę słowną przy każdej powtórce i zawsze na samym początku (przed gestem). Cały czas nagradzaj psa za wykonanie zadania. Od tej pory nie potrzebujesz już klikera, zamiast niego wykorzystaj pochwały słowne. 

Etap 5- dystans
Zależy nam na tym, by pies potrafił udać się na miejsce nie tylko wtedy, gdy stoimy przy posłaniu, ale też gdy jesteśmy od posłania oddaleni. Jeśli teraz wydasz psu komendę stojąc w odległości od posłania, prawdopodobnie nie zareaguje- jest przyzwyczajony do schematu, w którym jesteś blisko jego miejsca. Żeby zrozumiał, że warto reagować na komendę również wtedy, gdy jesteś oddalony, ćwicz w następujący sposób: 

Zacznij podchodzić do posłania z odległości kilku kroków jednocześnie wydając komendę i pokazując psu znany już gest. Zatrzymaj się w odległości pół kroku od posłania i jedynie gestem wskaż psu miejsce. Nagródź wykonanie ćwiczenia. Zatrzymuj się w kolejnych powtórkach raz pół kroku, ćwierć kroku, krok, półtora kroku i tak dalej od posłania i wskazuj psu co ma zrobić słowem i gestem. Jeśli widzisz, że pies ma problem z wykonanie zadania, to prawdopodobnie stoisz zbyt daleko- obniż oczekiwania i zwiększaj dystans od posłania bardzo powoli. Etap ten zakończ w momencie, gdy pies wchodzi na posłanie wysyłany komendą i gestem z odległości kilku kroków. 

Wydłużanie czasu
Analogicznie do innych ćwiczeń, w których oczekujemy, że pies zostanie w danej pozycji dłuższy czas, przyzwyczajaj go do tego również przy tej umiejętności. Wydaj psu komendę i wskaż gestem co ma zrobić, nagródź zajęcie pozycji na miejscu po czym zostań przy posłaniu i chwal psa za to, że jest na posłaniu i raz na jakiś czas wydawaj mu na nim nagrody. Pamiętaj o tym, by wydawać smakołyki nisko i w nieregularnych odstępach czasu. Ćwiczenie zakończ komendą zwalniającą np. koniec, którą wydaj, gdy pies jeszcze leży. Po jej wydaniu pies może wstać, Ty przestań nagradzać i chwalić. Stopniowo wydłużaj czas jaki pies spędza na posłaniu. 

Rozproszenia
Gdy Twój pies potrafi już leżeć na posłaniu dłuższy czas, przejdź do przyzwyczajania go do rozproszeń. Zacznij od najprostszych- wydaj psu komendę, wskaż gestem, że ma udać się na posłanie, wydłużaj czas między podawanymi smakołykami, a w między czasie drepcz w miejscu, chodź koło posłania, kucaj, skacz, rozmawiaj z domownikami, odchodź od psa itp. Każde wytrzymane rozproszenie zasługuje na nagrodę dla psiaka. Jeśli psu nie uda się wytrzymać i np. wstanie, szybko wydaj komendę i zacznij od nowa. 

Jeśli na Twoim psie nie robią już wrażenia rozproszenia dostarczane przez Ciebie, zaangażuj w ćwiczenie domowników i niech to oni robią za "utrudniaczy". Przećwicz też wysyłanie psa na miejsce, gdy rozlega się dźwięk domofonu czy dzwonka (najlepiej nagrać go sobie na telefon lub zaaranżować taką sytuację), pukanie do drzwi, wizyta listonosza itp. Psu ułatwisz wykonanie zadania jeśli będziesz obok- możesz wtedy kontrolować psa, a co najważniejsze nagradzać go za spokojne leżenie na posłaniu w obecności rozproszeń. 

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.