NAUKA "WARUJ"


ETAP 1 

* Trzymając smakołyk w zamkniętej dłoni, płynnym ruchem przenosimy rękę pod psa kierując ją od nosa do klatki piersiowej między przednie łapy. 
* Nie zwracamy uwagi na ewentualne próby wydostania smakołyka, podgryzanie, drapanie łapą itp. trzymając dłoń cały czas nieruchomo (nie _uciekamy" ręką!) 
* Obserwujemy uważnie kłąb, łopatki i przednie łapy psa. 
* Dokładnie w chwili kiedy pies zaczyna obniżać przód i/lub wyciągnie którąś z przednich łap przed siebie naciskamy kliker i oferujemy smakołyk (k/s). 
* Na tym etapie nie przyjmujemy się tym czy pies faktycznie zawaruje, ma tylko lekko obniżyć przód ciała żeby dostać k/s. 
* Kiedy pies już będzie warował, to po każdym ćwiczeniu "wybijamy" go z pozycji i mobilizujemy do wstania np. przechodząc bez słowa energicznie za psa (nie wołamy go żeby wstał!)

Przy nauce warowania smakołyk podajemy zawsze albo rzucając go psu między przednie łapy, albo opuszczając rękę ze smakołykiem aż do samej ziemi. 

ETAP 2 

Dla dobra dalszej nauki powinniśmy jak najszybciej zrezygnować z naprowadzania psa smakołykiem na pozycję waruj i zastąpić naprowadzanie gestem określającym komendę. Zaczynamy już w pierwszych sesjach nauki siadu. 

* Kilkakrotnie wykonujemy ćwiczenie naprowadzając psa smakołykiem. 
* W pewnym momencie próbujemy psa _oszukać" - wykonujemy identyczny gest co do tej pory ale nasza dłoń jest pusta. 
* Pies zareaguje tak jak dotychczas, zwłaszcza, że ręka jeszcze pachnie zachęcająco. 
* Kiedy tylko pies się położy, naciskamy kliker i natychmiast 
z drugiej ręki wydajemy smakołyk. 
* Ponownie wracamy do naprowadzania smakołykiem. 
* Powtarzamy kilka razy i ponownie naprowadzamy psa pustą ręką. 
* W miarę nauki coraz częściej naprowadzamy psa ręką bez smakołyka, aż będziemy mogli całkowicie go wyeliminować, a pies będzie reagował na sam gest dłoni. 

Nadal w trakcie prawidłowego wykonania ćwiczenia rozlega się dźwięk klikera, po czym wydawana jest nagroda, ale jest nią smakołyk podany z innej ręki niż ta, którą wykonaliśmy gest. 

ETAP 3 - PRACA NAD OSZCZĘDNOŚCIĄ GESTU 

Dotychczas naprowadzaliśmy psa pochylając się i niemal sięgając ręką ziemi. W końcowym stadium powinnyśmy z pozycji wyprostowanej pokazywać psu wierzch dłoni. Pracę nad oszczędnością gestu przeprowadzamy bardzo powoli. W przypadku, w którym pies nie zawaruje natychmiast, obniżamy kryteria, powtarzamy kilkukrotnie warowanie na poziomie, na którym pies rozumie polecenie, a następnie dopiero podnosimy rękę nieco wyżej. Pamiętamy, by niezależnie jak wysoko pojawia się nasza ręka wykonująca gest, smakołyk podawać psu zawsze na poziomie ziemi! 

ETAP 4 - PRACA NAD DODAWANIEM KOMENDY SŁOWNEJ 

Komendę słowną (np. "waruj") wydajemy tuż przed pokazaniem gestu. Gdy pies się kładzie - zaznaczamy to dźwiekiem klikera i nagradzamy. Ważne, abyśmy komendę wypowiadali 1 raz. Możemy przytrzymać dłużej gest nie powtarzając komendy słownej.

Dotychczas naprowadzaliśmy psa na pozycję "waruj" stojąc blisko na wprost niego. Teraz zaczynamy wydawać polecania za pomocą gestów w taki sposób, aby pies usiadł lub zawarował obok nas, za nami, w każdym miejscu, w którym zobaczy nasz sygnał. 

ETAP 5 - PRACA NAD KRYTERIUM CZASU 

Jeżeli pies kładzie się na nasz sygnał za każdym razem, niezależnie od naszej pozycji ciała, możemy rozpocząć pracę nad przedłużaniem pozycji. 

Od tej pory, do pracy nad umiejętnością "waruj" nie będzie potrzebny nam kliker. Prosimy psa, aby zajął pozycję "waruj", po czym przedłużamy czas wydając jemu smakołyki jeden za drugim na tyle często, aby pies nie wstał. Czas między podawanymi smakołykami powinien być nieliniowo wydłużany (np. 2 s, 1s, 4s, 1s, 3s, 7s, 5s, 6s, 3s, 8s itd.). 

Jeśli pies sam z siebie wstanie, prosimy go aby jak najszybciej położył się w tym samym miejscu, w którym wstał wydając sygnał do zajęcia pozycji "waruj" (komenda słowna lub gest). Jednocześnie jest to dla nas sygnał, że prawdopodobnie za szybko chcieliśmy podnieść kryterium czasu między podawanymi smakołykami. 

Sygnałem dla psa do wstania będzie tzw. komenda zwalniająca. Może to być słowo "koniec", 'biegaj", "okej" itp (UWAGA: wybierzmy sobie jedno słowo, które będzie zwalniało psa). Zanim pies wstanie wypowiadamy komendę zwalniającą, po czym energicznym ruchem odchodzimy w kierunku ogona psa. Pies prawdopodobnie podąży wzrokiem za nami i sprowokowany w ten sposób wstanie. Do zmiany pozycji zachęcamy psa ruchem, nie głosem. 

Jeżeli nasz pies jest w stanie wytrzymać kilkanaście sekund między podawanymi smakołykami, możemy rozszerzyć wachlarz nagród i po komendzie zwalniającej, zacząć nagradzać psa zabawką. 

Jeżeli ten etap zostanie opanowany, możemy rozpocząć pracę poza sesjami (PATRZ - ODŁOŻONA NAGRODA

ETAP 6 - PRACA NAD KRYTERIUM ROZPROSZENIA 

Należy pamiętać, że wprowadzając nowe kryterium musimy obniżyć dotychczasowe, czyli skrócić czas między podawanymi smakołykami. 

Jako elementy rozpraszające możemy wykorzystywać bodźce płynące z otoczenia (dzieci grające w piłkę, spacerowicze, inne psy itp.) lub sami dawkować rozproszenie np. ruszając się przed psem, bawiąc się zabawką psa. Zaczynamy od przyzwyczajania psa do naszych ruchów (jeszcze bez oddalania się, na zerowym dystansie) - przestępujemy z nogi na nogę, odstawiamy jedną do tyłu tak jakbyśmy mieli się cofnąć, ustawiamy się bokiem do psa, ruszamy rękoma 

Wykorzystanie zabawki jako rozproszenia: 
* Wyciągamy spokojnym ruchem zabawkę i trzymamy ja przy sobie nieruchomo. Co jakiś czas, nagradzamy psa smakołykiem. 
* Po kilku powtórkach ze smakołykiem podajemy komendę zwalniającą i nagradzamy psa wspólną zabawą. 
* Kiedy pies już nie reaguje w żaden sposób na sam widok zabawki i waruje spokojnie, zaczynamy delikatnie poruszać zabawką, obserwując psa i uważając by zabawa nie stała się dla niego zbyt ekscytująca. 
* Jeżeli w jakimś momencie pies podbiegnie do nas zainteresowany zabawą, zastygamy momentalnie bez ruchu, chowamy zabawkę i robimy około minutową przerwę w sesji nie zwracając na psa żadnej uwagi. 
* Porażka psa to wyraźny sygnał dla nas, że należy obniżyć oczekiwania i powtórzyć ćwiczenie kilkakrotnie w warunkach mniejszego rozproszenia. 

Początkowo pracując w warunkach niekontrolowanych rozproszeń (park, plac zabaw etc) należy asekurować psa linką lub smyczą! 

Rozproszeniem może być także ruch naszego ciała. 

ETAP 7 - PRACA NAD KRYTERIUM DYSTANS 

* Kiedy pies już nie reaguje na nasze ruchy i waruje spokojnie, zaczynamy oddalać się od niego krok po kroczku (stopniowo i nieliniowo - raz krok, raz kilka kroków, raz tylko lekki ruch do tyłu). 
* W czasie trwania ćwiczenia co jakiś czas podchodzimy do psa, nagradzamy go smakołykiem i odchodzimy znowu. Pamiętamy, aby podać smakołyk tak, by pies nie zmienił pozycji sięgając po niego. 
* Jeżeli w jakimś momencie pies zmieni pozycję, to musimy obniżyć oczekiwania i powtórzyć ćwiczenie kilkakrotnie na mniejszym dystansie. 
* Na zakończenie każdego pojedynczego ćwiczenia w sesji podajemy komendę zwalniającą i sowicie nagradzamy psa smakołykami lub wspólną zabawą. 
* Tym sposobem dochodzimy do odległości 10 kroków od psa. 

ETAP 8 - PRACA NAD ŁĄCZENIEM KRYTERIÓW 

Kiedy pies umie już zająć i utrzymywać pozycję "waruj" dłuższy czas w rozpraszających warunkach, rozpoczynamy pracę nad utrzymaniem pozycji pomimo braku uwagi ze strony właściciela, a następnie pomimo jego nieobecności. Należy pamiętać o obniżeniu wszystkich kryteriów w związku z pojawieniem się nowej sytuacji. 

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.