DOSTAWIENIE DO NOGI - NAUKA SPOSOBEM KSZTAŁTOWANIA


Etap 1 

Będziemy kształtować dostawianie się psa do nogi.

 

1. Na początek musimy psu uświadomić, że będzie chodziło o ruch. Zaznaczamy naciśnięciem klikera i podaniem nagrody każde przestawienie którejkolwiek łapy. Jeśli pies siada, czekamy na jakiekolwiek drgnięcie jednej z łap, zaznaczamy to dźwiękiem klikera. W momencie, gdy skarmiamy psa (pies ma nos i wzrok przy naszej dłoni ze smakołykiem) robimy krok w tył wybijajĄc psa z pozycji ruchem dłoni, w której jest smakołyk. Nagrodę wydajemy psu gry jest w pozycji stojącej! Po czym kilkakrotnie zaznaczamy dźwiękiem klikera i nagradzamy utrzymanie pozycji stojącej. Następnie czekamy na jakikolwiek ruch jednej z łap. 

2. Przestajemy nagradzać ruchy przednich łap, nagradzamy (k/s) wyłącznie ruch łap tylnych. Na tym etapie nie jest istotne, w którą stronę pies porusza łapami. Powinniśmy dojść do sytuacji, gdy pies przednie łapy ma nieruchome, a przestawia tylne. 

3. Nadal naciskamy kliker i nagradzamy psa, gdy porusza tylnymi łapami, ale tylko wtedy, gdy jest to ruch w bok. W tym momencie mamy początki tzw. "świadomości zadu" - pies pracuje tylnymi łapami i przestawia zad, podczas gdy przednie łapy stoją nieruchomo. 

4. Zaczynamy naciskać kliker i nagradzać tylko wtedy, gdy pies porusza zadem w naszą lewą stronę. Pies zacznie przestawiać zad coraz bardziej w lewo aż ustawi się przy nodze. 

5. Powtarzamy punkt 4 kilkakrotnie (od pozycji psa na wprost do ustawienia go przy nodze). Następnie podnosimy nieco kryteria i nagradzamy tylko te większe i wyraźniejsze ruchy. Stopniowo dochodzimy do tego, że pies z pozycji na wprost przechodzi płynnym ruchem do pozycji przy nodze.

Etap 2 

Do tej pory pies nauczył się za pomocą kształtowania zajmować prawidłową pozycję przy nodze przewodnika. Na tym etapie możemy wprowadzić komendę. Komendę dodajemy, gdy widzimy, że pies wykonuje pierwszy ruch dostawienia się do naszej nogi. 

* Wchodzimy w sesję - "podpowiadamy" psu przy pomocy naciśnięcia klikera, jaka czynność będzie nagradzana. Jeśli zaofiaruje nam dostawianie się do nogi naciskamy kliker i nagradzamy psa. 

* Powtarzamy kilkakrotnie. 

* Kiedy pies już wie o co chodzi i ustawia się przy nodze za każdym razem, w momencie zajmowania przez niego pozycji wydajemy wybraną przez siebie komendę i od tej chwili już nie używamy klikera, ale nagradzamy prawidłowe wykonanie ćwiczenia smakołykiem. 

Etap 3 

Kolejnym etapem będzie nauka utrzymywania pozycji przy nodze przez dłuższy czas. 

* Po ustawieniu się psa przy nodze próbujemy go utrzymać w tej pozycji podając kilka smakołyków pod rząd. Jeśli zmieni pozycję (odsunie się, przesunie do przodu) przerywamy ćwiczenie, a następnym razem staramy się wydawać smakołyki szybciej.

* Karmimy psa z lewej ręki! 

* Kiedy pies już pewnie utrzymuje pozycję, stopniowo zaczynamy wydawać smakołyki coraz rzadziej, ale cały czas uważamy, żeby pies nie odsunął się od nogi. 

* Docelowo pies powinien stać przy nodze przewodnika, skupiony na nim, dopóki nie zostanie zwolniony lub nie otrzyma innej komendy. 

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.