Dostawienie do nogi - technika na tzw. gruszkę


Etap 1 


Przygotuj garść smakołyków. Jeśli chcesz, by pies dostawiał się do lewej nogi, trzymaj je w lewej dłoni, jeśli ma dostawiać się do prawej nogi, trzymaj smakołyki w prawej. 

Pokaż psu, że masz coś pysznego ukrytego w dłoni i wolnym ruchem prowadź go tak, jakbyś chciał w powietrzu narysować po swojej lewej/prawej stronie gruszkę- najpierw pies podąża prosto za ręką wzdłuż Twojej nogi, następnie rysujemy "dół gruszki" tak, by psiak mógł dostawić się do nogi. Zaznacz dźwiękiem klikera moment, w którym pies staje równolegle do Twojej lewej/prawej nogi i wydaj z tej dłoni smakołyk. 

Etap ten zakończ w momencie, gdy pies pewnie i szybko dostawia się do nogi naprowadzany ręką ze smakołykiem. 

Etap 2 
Rozpocznij sesję tak jak w pierwszym etapie. Przy drugiej czy trzeciej powtórce z rzędu naprowadź psa dłonią, w której nie będzie smakołyka, a moment dostawienia zaznacz dźwiękiem klikera i wydaj szybko nagrodę z drugiej dłoni lub przekładając do tej, którą naprowadzasz. 

Stopniowo zwiększaj ilość powtórek naprowadzanych pustą dłonią, aż osiągniesz 100 na 100 takich powtórek. Zawsze nagródź psa za to, że dostawił się do nogi. 

Etap 3 
Twój pies zajmuje pozycję przy nodze naprowadzany zamkniętą, pustą dłonią. Teraz czas na ograniczanie gestu. Stopniowo staraj się uchylać dłoń, którą naprowadzasz psa do zajęcia pozycji przy nodze. Wyobraź sobie przy tym, że między zamkniętą dłonią, którą pies zna, a Twoim wymyślonym gestem, na który chcesz, by pies reagował jest wiele małych gestów przejściowych, np. po zamkniętej dłoni następuje etap odginania palców, następnie np. całkowitego ich wyprostowania, a na końcu np. jeden palec, którym wskazujesz psu, że ma się dostawić. 

Etap ten kończy się tym, że Twój pies dostawia się do nogi widząc wybrany przez Ciebie gest ostateczny. 

Etap 4 - dodawanie komendy słownej 
Teraz, tuż przed pokazaniem psu gestu dodawaj komendę słowną. Wykonane zadanie (reakcję na gest czyli dostawienie się) zawsze chwal i nagradzaj smakołykiem. 

Dalsze etapy: 
- łącz dostawienie do nogi z chodzeniem przy niej. Wydaj psu komendę i pokaż gest do dostawienia się po czym zabierz dłoń na mostek i przejdź kilka kroków z psem przy nodze. Dla psa może stać się to czytelnym sygnałem mówiącym mu "zaczynamy chodzenie przy nodze". 
- od początku trenuj w różnych miejscach, nie tylko w domu. 

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.