Podcast "Szczeka, merda, mówi"

Odcinek 14. Socjalizacja szczeniąt

Czym jest socjalizacja i jak ją świadomie poprowadzić? Czy szczeniaczki kochają ludzi a nagradzać je należy tylko smaczkami? Dowiedz się słuchając najnowszego odcinka podcastu “Szczeka, merda, mówi” dostępnym na Spotify!

Dlaczego tak dużo mówi się o socjalizacji w kontekście szczeniąt i czemu to takie ważne? U młodych psów pojawiają się reakcje lękowe, wycofanie czy niepokoje jednak dużo szybciej radzą sobie z sytuacjami stresowymi niż psy dorosłe. Lęk przed czymś co wystraszyło i wykazanie względem tego ciekawości jest o wiele trudniejsze dla dojrzałego psa. Dlatego warto poświęcić czas na socjalizację szczeniaka, zaczynając przed ukończeniem przez niego czterech – pięciu miesięcy. Im szybciej nauczy się przełamywać swoje strachy, tym łatwiej będzie mu sobie radzić w przyszłości. Ze starszym psem stopniowo będzie to coraz trudniejsze ale nie oznacza to, że niewykonalne – po prostu dużo łatwiej przepracować te sytuacje ze szczeniakiem.

Pamiętajcie jednak, że socjalizacja trwa cale życie! Poznawanie nowych sytuacji, ludzi i zwierząt – uczenie się świata to niekończący się proces. Ciekawość nowego jest po prostu u młodego osobnika bardzo duża więc łatwiej mu przełamać pierwszy strach.

Kwarantanna i szczepienia a socjalizacja

To jeden z tych tematów, nad którym nadal trwa dyskusja pomiędzy lekarzami weterynarii a behawiorystami. Sprawa jest skomplikowana i trudna. My pracujemy z psami, które mają nieprzepracowane straszki, ponieważ siedziały w domu na kwarantannie i wyszły dopiero jak miały komplet szczepień, a lekarze weterynarii zmagają się z chorobami psiaków, które były niezaszczepione. Każda ze stron ma tutaj swoje racje i doświadczenia. My jesteśmy za podejściem zdroworozsądkowym. Nie trzymać psa zamkniętego i pozbawionego możliwości niuchania trawki, ani nie zabierać szczeniaka na np. psie wybiegi i narażać go, nie do końca zaszczepionego na spotkania z nieznanymi psami, które mogą być chore.

Najlepiej jest rozważyć opcje i przegadać je ze swoim lekarzem weterynarii – dużo się zmienia i w ich podejściu i świadomości behawioralnej. Nasz lekarz weterynarii daje nam zielone światło na przyjmowanie na nasze zajęcia psów, które są dziesięć dni po drugim szczepieniu. Po upływie tego czasu odporność na pewne najbardziej niebezpieczne choroby wirusowe jest na tyle wysoka, że umożliwia udział w kursie. Oczywiście zajęcia musza być prowadzone na bezpiecznym, ogrodzonym terenie, gdzie ryzyko zakażenia jest małe. Warto również promować wczesne programy szczepień dla szczeniąt oraz zwrócić uwagę czy odbierane przez nas z hodowli psy mają już po dwa szczepienia – to bardzo dobry sygnał.

Jakość a nie ilość

Socjalizacja to nie jest spotkanie dwóch obcych sobie psów i wąchanie się! Nie jest to również pozwalanie na wszystkie kontakty, żeby zbierał doświadczenia, bo im więcej tym lepiej! Liczy się jakość a nie ilość. Świadome przemyślenie takiego spotkania i działanie według tego, co się dzieje oraz reagowanie na sygnały, które wysyłają nam psy. Najbardziej istotne by ilość, różnorodność i wielość bodźców zamienić na przemyślany plan socjalizacji szczeniaka.

Chcesz się dowiedzieć czy szczeniaki kochają kontakt z ludźmi? Poznać odpowiedź na pytanie: Jak świadomie socjalizować szczeniaka z innymi psami, a dodatkowo czy nagrody i smakołyki są przy tym niezbędne – posłuchaj całego czternastego odcinka „Szczeka, merda, mówi”. Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej!

Podziel się Facebook