Podcast "Szczeka, merda, mówi" Porady, pomysły, wskazówki

Odcinek 16. Psie sygnały – czy to radość? cz.2

Czy rozumiemy nasze psy? Zachęcanie do głaskania, ocieranie czy sławny psi ukłon, to sygnały, które dobrze znamy!  Ale czy na pewno je rozumiemy? Dowiedz się więcej o psich sygnałach, słuchając najnowszego odcinka podcastu dostępnego na Spotify!

Próbujemy rozpoznawać i rozszyfrowywać psie zachowania. Mówimy o sygnałach, które często są przez nas interpretowane jako sygnały radości. Chcielibyśmy pokazać, że takie stereotypowe myślenie, że dany sygnał oznacza radość, wcale nie musi być zgodne z prawdą i z tym co dziś już wiemy o psach. 

Najczęstsze psie sygnały i ich znaczenia

Kontrolowanie dotyku – Najprościej jest psu kontrolować obcą osobę, prosząc o dotyk. Pupil może podejść do człowieka i zachęcać go do głaskania. Wzmacnia w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. Możemy łatwo to zauważyć w momencie gdy mamy gości. Pies, zatrzymując ich na drapaniu czy głaskaniu wie, że w tym czasie nie będą robić innych czynności „bez nadzoru” np. chodzić po domu. Daje to psu poczucie sprawczości i wpływu na sytuację. Jeśli któraś osoba go niepokoi a pies wymusi kontakt, drapanie czy głaskanie, będzie się czuł bezpieczniej.

Ocieranie się – Pozostawianie zapachu również pozwala na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Psy często podchodzą do nas i ocierają się pupą, łopatką lub pyszczkiem, czasem robią to szybciej lub wolniej. Zdarza się, że pupil sadza zadek na naszych butach, lub podchodzi i staje prostopadle do nas, tak jakby zagradzając nam drogę. Odbieramy to, jako zaproszenie do głaskania lub prośbę o dotyk. Chcieliśmy jednak przybliżyć znaczenie tego zachowania – celem psa jest zostawienie swojego zapachu. Psy w bardzo dużym stopniu komunikują się ze sobą i z otaczającym światem poprzez zapachy. W okolicach łopatek i nasady ogona jest bardzo dużo hormonów i innych cząstek zapachowych, które psy mogą na nas zostawiać. Robią to na naszych spodniach czy nogach. W ten sposób czują się lepiej, pewniej i bezpieczniej w obecności obcych osób.

Ukłon – Do tej pory w literaturze kynologicznej jak i powszechnym podejściu ukłon kojarzony był jednoznacznie z oznaką radości i zaproszeniem do zabawy. Jednak z ukłonem jest jak z każdym innym psim zachowaniem, w zależności od kontekstu może oznaczać różne rzeczy. Może być zarówno zaproszeniem, zatrzymaniem czy wręcz odsunięciem drugiej osoby czy psa. Możecie to zauważyć, obserwując ciało swojego pupila, czy ukłon jest miękki, czy usztywniony a ruchy szybkie i intensywne.

Posłuchaj odkodowanych przykładów psiej komunikacji. Dowiedz się co może oznaczać podbieganie i ciągnięcie na smyczy słuchając całego szesnastego odcinka „Szczeka, merda, mówi”. Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej!

Podziel się Facebook