Podcast "Szczeka, merda, mówi" Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Odcinek 22. Smycz.

Jak i kiedy puszczać psa bez smyczy? Wybrać miejską, automatyczną a może linkę? Wszystkiego o tajnikach bezpiecznego i świadomego posługiwania się smyczą dowiesz się, słuchając najnowszego odcinka podcastu dostępnego na Spotify!

Czy mogę puścić psa ze smyczy?

Jeżeli nie jesteś pewien czy możesz puścić psa luzem, to znaczy, że nie jesteś na to gotowy. Jeżeli masz wątpliwości czy twój pies nie naruszy przestrzeni innego psa, zareaguje na przywołanie i czy będzie się trzymał blisko, nie puszczaj go ze smyczy. Najważniejsze jest bezpieczeństwo pupila a pies biegający luzem, bez twojej kontroli może wyrządzić krzywdę komuś lub sobie. Nasze złe doświadczenia czy niepokój przed puszczaniem psa ze smyczy mogą prowadzić do sytuacji, gdzie zaczynamy jej nadużywać i ograniczać swobodę naszego psa co może prowadzić do poczucia narastającej frustracji u pupila.


Balans pomiędzy wykorzystywaniem smyczy a nadużywaniem jej jest bardzo istotny. Dużo czasu poświęcamy naszym kursantom, tłumacząc i obserwując, jak ważna jest komunikacja z naszym psem. Na placu szkoleniowym w bezpiecznych warunkach możemy ćwiczyć różne sytuacje i poznawać reakcje pupila. W dłuższej perspektywie dążymy do tego, by móc puścić psa ze smyczy. Dbamy przy tym o jego poczucie komfortu i umiejętności społeczne, by mógł korzystać ze swobody psiego życia, pełnego eksplorowania i odkrywania nowych ścieżek.

Swoboda na smyczy

Psy, które do nas trafiają i potrzebują pomocy to najczęściej takie, które albo atakują inne psy, albo są uciekająco – polujące albo należą do niezależnych ras pierwotnych. Staramy się zaproponować dla nich rozwiązanie, które da im możliwość eksplorowania i węszenia przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Jeżeli mamy takiego psa bardziej w typie pierwotnym, którego czasem poniosą instynkty, który może pobiec np. za wiewiórką a my, nie masz pewności czy wróci lub zareaguje na przywołanie – daj mu luz, ale z pewnymi ograniczeniami. Postaraj się o jak najdłuższa smycz czy też linkę treningową, aby miał swobodę, ale pod kontrolą.


Pamiętaj o psich potrzebach, aby pupil na co dzień był mniej reaktywny, ustabilizowany i wyregulowany musi mieć zapewnioną swobodę. Możliwość oddalenia się, chodzenia dwa razy szybciej niż ludzki krok i eksplorowania bez naszej ciągłej kontroli. W takich sytuacjach polecamy wam długie linki.

Komunikacja

Czy szarpnięcie smyczą to dobry komunikat o zmianie kierunku czy tempie spaceru? Naszym zdaniem nie za bardzo. Harmonizowanie się z pupilem wymaga czasu i zrozumienia. Daj psu chwilę podczas spaceru na zmianę kierunku, nawet jeśli pies ciągnie w „swoją” stronę, zatrzymaj się, poczekaj spróbuj nawiązać kontakt i dać do zrozumienia głosem i ruchem swojego ciała, że chcesz iść inną drogą. Może cię zaskoczyć jak szybko się dogadacie.

Jakie szelki wybrać by pies był bezpieczny i czuł się komfortowo? W jaki sposób smycz ułatwia a w jaki utrudnia komunikacje? Dowiedz się więcej o psiej swobodzie, kontroli i idealnych smyczowych rozwiązaniach, słuchając całego dwudziestego drugiego odcinka „Szczeka, merda, mówi”.

Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej!

Podziel się Facebook