Podcast "Szczeka, merda, mówi"

Odcinek 9. Zabawa z psem

Zadziorna rywalizacja czy przyjemna współpraca? O szarpaniu, piłeczce i mitach związanych z zabawą – już w najnowszym odcinku podcastu dostępnym na Spotify!

Zabawa czy praca?

Psu zabawa jest potrzebna by czuć się szczęśliwym. Pozwala się odstresować i rozluźnić. Warto rozróżnić zabawę i pracę na zabawkę. Nagradzanie zabawką jest bardzo fajną częścią treningu i podziękowaniem za wspólne ćwiczenia, nie ma jednak elementu odpuszczenia. Istotne by zabawa zawierała w sobie luźne momenty, kiedy pies trochę bawi się sam i trochę z opiekunem, bez komend i określonego planu.

Szarpanie

Wzbudzanie agresji poprzez zabawę w szarpanie to częsty mit, który krąży wśród opiekunów psów.

Zazwyczaj warczenie, które pojawia się podczas przeciągania się jest objawem zaangażowania w zabawę. Agresja wzbudza się w sytuacji afektywnej czyli zagrożenia. Jeżeli pies ma dobrą relację z opiekunem i czuje się z nim bezpiecznie, zachowania agresywne wzbudzone przez wspólne przeciąganie nie występują. Same zabawki, nie posiadają też mocy wzbudzania agresji, potencjał takich zachowań może tkwić w złej relacji z opiekunem. 

Przypadkowe ugryzienia

Czy psy mogą nas ugryźć w trakcie zabawy przez przypadek? W psich zachowaniach nic nie dzieje się przez przypadek. Istotne by dobrze zrozumieć intencje. Uderzenie pyskiem w dłoń lub położenie łapy na zabawce w trakcie przeciągania, może oznaczać, że pies nie czuje się komfortowo w zabawie lub chciałby, mieć zabawkę tylko dla siebie. 

Nakazy i zakazy

Ignorowanie zaczepek do zabawy to częsta porada, którą mogą usłyszeć opiekunowie. Zazwyczaj łączy się z dodatkowymi nakazami i przeświadczeniami o rozpoczynaniu i kończeniu zabawy. Czy zakończyć wspólną aktywność na niedosycie? Czy mogę pozwolić psu zainicjować zabawę? Najłatwiej znaleźć odpowiedź w naszym codziennym życiu. Czy jak dzieci, parter/ka czy znajomi zapraszają nas do czegoś – zawsze odmawiamy? Czy kierujemy się takimi zasadami na codzień wobec ważnych dla nas osób? Przełóżmy to na naszą relację z psem. Jeżeli pies zachęca nas do zabawy a my mamy możliwość i przestrzeń to spędźmy z nim miło czas. Jeśli w danym momencie nie możemy, odmówmy i poprośmy go, żeby poczekał. Warto mieć tu wypracowane hasło np. „poczekaj” żeby pies wiedział, że aktywność pojawi się po pewnym czasie. 

Czy możemy dawać psu wygrać? Czy wolny dostęp do zabawek jest słuszny? Czy piłeczka to samo zło? Poznaj zasady świadomej zabawy z psem! Posłuchaj całego dziewiątego odcinka „Szczeka, merda, mówi”.

Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej!

Podziel się Facebook