POCZEKAJ - PROSZĘ

 

Dlaczego tego uczymy?


"Poczekaj-proszę" to umiejętność bardzo przydatna w życiu codziennym. Uczy psa powstrzymywać się przed wykonaniem czegoś i reagowania na hasło "proszę" jako przyzwolenia na tę czynność. Wykorzystujemy ją potem przed wyjściem z bagażnika samochodu, przed spuszczeniem psa ze smyczy, przed jedzeniem, przed wyjściem z klatki schodowej i w wielu innych sytuacjach. Może uchronić psa np. przed wbiegnięciem na ulicę, a Tobie da dużą kontrolę nad zachowaniem psa. 
 

Jak uczymy?


Etap 1 

Przygotujmy miskę i garść smakołyków. Mając psiaka przed sobą i nie wydając mu żadnej komendy starajmy się opuszczać miskę ze smakołykami w środku, tak jakbyśmy chcieli postawić ją na ziemi. Twój pies ma nauczyć się powstrzymywania przed podejściem do miski (komenda "poczekaj") i czekania na hasło zwalniające np. "proszę". Opuszczając miskę wypowiedzmy hasło "poczekaj". Zniżajmy miskę powoli i jeśli zobaczymy, że pies próbuje szybko się do niej dostać, natychmiast unieśmy ją ponownie do góry. Spróbujmy jeszcze raz- jeśli udało się obniżyć miskę o 10cm, a pies powstrzymał się przed ruszeniem do niej, wypowiedzmy hasło "proszę", opuśćmy szybko miskę na ziemię i pozwólmy psu zjeść jej zawartość. W kolejnych powtórkach próbujmy obniżać miskę niżej i użyj komendy "proszę", gdy zobaczymy, że pies powstrzymuje się i czeka. Celem tego etapu jest możliwość postawienia miski na ziemi i to, że pies nie ruszy jej dopóki nie usłyszy hasła "proszę". 

Wykonujmy te ćwiczenia w taki sam sposób wykorzystując zabawkę. "Karą" za niezastosowanie się do hasła "poczekaj" jest uniesienie zabawki do góry. Bądźmy przygotowani na to, że jeśli pies bardzo lubi się bawić, może próbować skakać do zabawki. Asekurujmy ją tak, by nie miał takiej możliwości. 

Jeśli jesteśmy w stanie odłożyć miskę z jedzeniem czy zabawkę, a pies spokojnie czeka na hasło "proszę", możemy przejść do kolejnych etapów. 

Etap 2 - trening w ruchu 

Prosimy o pomoc drugą osobę, która wystawia miskę około 10 kroków od nas. Jeżeli pies nie interesuje się miską, druga osoba może psa zachęcić np. grzechocząc przysmakami w misce. My trzymając psa na smyczy ruszamy w kierunku miski. Gdy pies wyjdzie krok przed nas wydajemy hasło "poczekaj". Gdy rezygnuje - wydajemy hasło "proszę" i pozwalamy podejść do miski. Gdy nie rezygnuje - zatrzymujemy go delikatnie przyciągając do siebie smyczą (możemy też zrobić kilka kroków w tył). Gdy widzimy rezygnację psa - wydajemy hasło "proszę" i pozwalamy podejść do jedzenia w misce. 

Stopniowo, z powtórki na powtórkę komendę poczekaj wydajemy będąc coraz bliżej miski. Ćwiczenie uznajemy za zakończone, gdy pies bez potrzeby asekuracją smyczą zatrzymuje się na hasło "poczekaj" metr przed miską. 

Jeżeli pies bezbłędnie wykonuje ćwiczenie, możemy rozpocząć w analogiczny sposób trening bez smyczy. 

Trening w życiu codziennym 

Możemy utrwalać psu tę umiejętność przy podawaniu posiłków lub podczas zabawy, jednocześnie zacznijmy trenować w sytuacjach życia codziennego, np. : 

- wychodzenie z domu 
Przed otworzeniem drzwi powiedzmy psu "poczekaj" i zacznijmy uchylać drzwi. Jeśli pies przepycha się, by szybko wyjść, zamknijmy mu drzwi przed nosem. Powtórzmy komendę "poczekaj" i zacznijmy od nowa uchylać drzwi. Jeśli pies powstrzyma się przy drzwiach lekko uchylonych, powiedzmy "proszę" i pozwólmy psu wyjść. Stopniowo zwiększamy oczekiwania, aż dojdziesz do momentu, w którym możemy otworzyć drzwi na oścież, a pies nie wyjdzie póki nie usłyszy hasła "proszę". 

- wychodzenie z samochodu 
W tym przypadku zamknięcie drzwi również jest sygnałem dla psa, że przepychanie się nic nie da i tylko cierpliwie czekanie prowadzi do wyjścia z bagażnika czy tylnej kanapy. 

- spuszczanie ze smyczy 
Odpinając smycz powiedzmy psu "poczekaj", możemy asekurować się przytrzymaniem za szelki czy obrożę, jeśli mamy obawę, że pies szybko oddali się po odpięciu karabińczyka. Jeśli widzimy, że pies powstrzymuje się przed ruszeniem przed siebie, powiedzmy "proszę" i pozwólmy mu się oddalić. 

Zobacz filmik: 

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.

Jesteśmy instytucją szkoleniową wpisaną do rejestru z numerem 2.14/00367/2018.

Polityka prywatności