PRZYWOŁANIE AWARYJNE

Wybierz gwizdek 
Dla psa nie ma większego znaczenia jaki dźwięk będzie wydawał z siebie gwizdek- wybierz taki, który odpowiada Tobie. Osobiście lubię gwizdki bez regulacji dźwięku (te metalowe mogą się odkręcić i zgubić), z tworzywa sztucznego czy te używane w myślistwie. 

Ustal, w jaki sposób chcesz docelowo przywoływać gwizdkiem psa 
Ważne, by cała rodzina przywoływała psa w ten sam sposób, ustalcie więc, czy będzie to jeden ciągły dźwięk, czy np. dwa krótkie. 

Etap 1- tylko w domu 
W pierwszym etapie chodzi o to, by dźwięk gwizdka skojarzyć psu z czymś bardzo dla niego atrakcyjnym. Z uwagi na to, że praca nad gwizdkiem wymaga kilkuset powtórek, najłatwiej pracować z wykorzystaniem nagród w postaci jedzenia. Do nauki przywołania awaryjnego wybierz coś, za co Twój pies da się pokroić i czego np. nie dostaje na co dzień. Pracuj nad tym etapem tylko w domu. Do wykonania masz około 200 powtórek. Nie przyspieszaj niczego i nie korzystaj z gwizdka na dworze- pies prawdopodobnie i tak nie zareaguje, a Ty "spalisz" wykonane powtórki. Wybierz miejsce w domu, w którym nie ma zbyt wielu rozproszeń. Pracuj w kilkuminutowych sesjach, każda z nich niech ma około 20 powtórek. Na tym etapie ćwiczymy w schemacie: gwizd-> smakołyk. Pies stoi, siedzi lub leży przed Tobą i jest zainteresowany tym, co masz mu do zaoferowania (możesz dać mu kąsek na zachętę). Gdy jest na Tobie skoncentrowany gwiżdżesz i zaraz potem wydajesz mu smakołyk. Gwiżdż tylko wtedy, gdy psiak utrzymuje z Tobą kontakt, a nie wtedy, gdy np. odchodzi od Ciebie. To bardzo ważny etap pracy, fundament do kolejnych. 

Etap 2- podkładanie dźwięku gwizdka do ruchu psa w Twoją stronę 
Przejdź do drugiego etapu tylko wtedy, gdy solidnie przepracujesz pierwszy. Na tym etapie pracujemy na dworze, w wielu różnych miejscach, z psem na smyczy. Pies stoi naprzeciwko Ciebie, zaczynasz robiąc energicznie kilka kroków w tył, a gdy pies podąża za Tobą gwiżdżesz. Gdy pies znajdzie się przy Tobie wydajesz mu nagrodę. Powtarzasz to kilkanaście razy, najlepiej zabierz ze sobą gwizdek i garść smakołyków na spacery i poświęć temu ćwiczeniu kilka minut na każdym z nich. 

Etap 3- wywoływanie reakcji 
W kolejnym etapie znów pracujemy na dworze, w różnych miejscach, z psem na smyczy. Spacerując z psem, gdy nie jest on na Tobie skoncentrowany, a np. po prostu idzie przed Tobą, gwizdnij, odwróć się do psa plecami i odejdź w przeciwnym kierunku. Nagródź psa, gdy znajdzie się przy Tobie. Reakcja psa na tym etapie powinna być wyraźna i natychmiastowa- jeśli tak nie jest, to najprawdopodobniej potrzeba jeszcze wielu powtórek w różnych miejscach z poprzednich etapów. Jeśli tak nie jest, nie warto przechodzić do kolejnego etapu. 

Ponieważ dla naszych psów duże znaczenie ma grupa (składająca się z innych psów czy ludzi) i jeśli mają ku temu okazję, chętnie za nią podążają, możemy (a nawet jest to wskazane) równolegle do ćwiczeń z przywołania trenować podążanie za nami, z wykorzystaniem innego sygnału.

Etap 4- wywoływanie reakcji w większej odległości 
Przypnij psu dłuższą linkę, na przykład 5-7 metrową. Postępuj tak jak w poprzednim etapie gwiżdżąc, gdy pies nie patrzy na Ciebie, a po prostu idzie przed siebie i nagródź, gdy znajdzie się przy Tobie. 

Jeśli Twój pies reaguje natychmiast na dźwięk gwizdka przywoływany z kilku metrów w warunkach "prostych", możesz przejść do wypracowywania rozproszeń tzn. trudniejszych warunków. 

a) odwoływanie psa gwizdkiem od widoku drugiego psa 
Przypnij psu kilkumetrową linkę. Wybierz do treningu miejsce, w którym "na widoku" będą inne psy na smyczy. Gdy Twój pies zauważy innego psa zagwiżdż, odwróć się do psa plecami i zacznij odchodzić, a gdy pies do Ciebie dołączy pochwal go i nagródź. 

b) odwoływanie psa od oferowanego jedzenia/ zabawki 
Tu przyda się pomocnik, który będzie wabił psa jedzeniem czy zabawką podczas gdy Ty oddalisz się nieco od psa, następnie gwizdniesz (w momencie gwizdnięcia pomocnik przestaje wabić psa jedzeniem czy zabawką) i poczekasz, aż pies do Ciebie dołączy. 

c) odwoływanie psa od czegokolwiek, co go bardzo interesuje 
Bo dla każdego psa to może być coś innego- niektórym psom będzie trudno zrezygnować z intensywnego zapachu zostawionego przez coś na ziemi, a innym z widoku obcych osób, do których pies ma ogromną ochotę podejść. 

Każda sytuacja, z którą możesz zostać skonfrontowany w życiu codziennym, w zależności od tego gdzie mieszkasz i jakie cele obierasz na spacery, wymaga przetrenowania- powyżej podane są tylko te przykładowe. W kolejnych etapach możesz zwiększać długość linki, z którą porusza się pies- tym samym dasz mu więcej swobody i będziesz mógł przećwiczyć przywołanie z większej odległości (nawet kilkunastu metrów). 

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.