Skupianie uwagi - nauka sposobem wyłapywania

 

Dlaczego tego uczymy?


Nauka skupienia uwagi psa na właścicielu jest punktem wyjścia do jakiejkolwiek pracy z psem. Pies, który nie jest na nas skoncentrowany nie widzi nas, może nas nie słyszeć, więc ciężko będzie rozpocząć naukę jakichkolwiek poleceń. 
 

Jak uczymy?


Etap 1 - wyłapywanie spojrzeń

Zanim rozpoczniemy naukę warto się przygotować. W jednej dłoni przygotowujemy przysmaki, w drugiej dłoni trzymamy kliker (kciuk na ruchomej części blaszki).

Ustawiamy się w pobliżu psa i czekamy, aż ten zerknie w naszą stronę, a gdy tylko to zrobi - zaznaczamy to dźwiękiem klikera, następnie możemy pochwalić psa radosnym, ciepłym i piskliwym tonem (np. "świetnie", "brawo", "dobry pies") i wydajemy należny smakołyk. Nie wpływamy przy tym w żaden sposób na zachowanie psa, nie wołamy go ani nie staramy się w żaden inny sposób zwrócić na siebie jego uwagi. Etap ten został zilustrowany na poniższym filmiku.

Pierwsze sesje kończmy po maksymalnie 6 powtórkach. Z tygodnia na tydzień możemy wydłużać sesje, ale w pierwszych tygodniach trenujmy nie więcej niż 10 powtórek w sesji. Podczas każdego spaceru szukamy miejsca, w którym nie trenowaliśmy i wykonujemy tam ćwiczenie. Na początek wybierajmy miejsca, gdzie nie ma wielu rozproszeń - bawiących się dzieci, biegających psów, przejeżdżających autobusów. 

Etap 2 - wydłużanie czasu skupienia uwagi

Po pierwszym tygodniu ćwiczeń możemy rozpocząć pracę nad wydłużaniem skupienia uwagi psa. Sesję zaczynamy analogicznie jak w pierwszym etapie - z tą różnica, że nie używamy już klikera, jedynie chwalimy psa przez pewien czas i wydajemy kąsek. Następnie, gdy pies utrzymuje swoją uwagę chwalimy go miłym tonem, raz na jakiś czas wydając smakołyki. Czas między wydawanymi smakołykami wydłużamy stopniowo, w sposób nieliniowy (3 sek., 2s., 5, 3, 8, 6, 11...). Z sesji na sesję wydłużamy czas pomiędzy wydawanymi kąskami. 

Podobnie jak w etapie 1, trenujemy podczas każdego spaceru w 1 nowym miejscu. Etap ten został zilustrowany na poniższym filmiku.

Etap 3 - podkładanie komendy słownej

Gdy nasz pies potrafi juz utrzymać swoja uwagę na nas przez kilkanaście sekund, zaczynamy kolejny etap jakim jest podkładanie komendy słownej. Na tym etapie nie staramy się jeszcze wywoływać zachowania komendą słowną. Trenujemy analogicznie jak w poprzednim etapie, z tą różnicą, że w momencie, gdy pies spogląda w naszą stronę, podkładamy komendą, np. "patrz", po czym chwalimy psa i wydłużamy czas skupienia uwagi na nas. Gdy pies rozproszy się, nie przejmujemy się tym, czekamy na kolejne spojrzenie, w momencie spojrzenia podkładamy komendę np. "patrz", po czym wydłużamy czas skupienia. Gdy pies utrzymuje na nas swoje skupienie, wydajemy komendę zwalniającą (np słowo "ok", "koniec"), po czym nie zwracamy uwagi na psa. Komenda kończąca odtąd ma oznaczać dla psa koniec zachowani - w tym wypadku koniec skupienia uwagi na nas. 

 

W ten sposób należy trenować przez około 10 dni, wykonując około 10 sesji dziennie. Etap ten został zilustrowany na poniższym filmiku.

Etap 4 wywoływanie zachowania komendą

Trenujemy podobnie jak w poprzednim etapie, z tą różnicą, że staramy się komendą słowną wywołać zachowanie. Na początku należy trenować w spokojnych miejscach, stopniowo przenosząc trening w coraz trudniejszych warunkach. Ćwiczenie podobnie jak w poprzednim etapie kończymy komendą zwalniającą. Etap ten został zilustrowany na poniższym filmiku.

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.