SYGNAŁ NEUTRALNY


Wypracowanie reakcji na sygnał neutralny (etap 1) 

Sygnał neutralny to dźwięk, który oznacza "podążaj za mną". Sygnałem neutralnym może być cmoknięcie, klepnięcie ręką po udzie, cokolwiek, co nie posiada zabarwienia emocjonalnego. Sygnał neutralny trzeba uprzednio wypracować. 

Ustawiamy się tak, aby pies stał przed nami, głową skierowany w naszym kierunku. Dajemy mu kilka smakołyków "na zachętę", robimy krok w tył, aby sprowokować psa do podążania w naszym kierunku. Aby dostać kolejny smakołyk, pies prawdopodobnie wykona krok w naszą stronę. W momencie tego ruchu podkładamy sygnał neutralny (np. cmokamy), po czym chwalimy psa (np. radośnie wypowiedzianym słowem "ślicznie", "dobrze"), po pochwale dajemy smakołyk. W ten sam sposób robimy kolejny krok do tyłu i powtarzamy ćwiczenie. 

Jeżeli nasz pies chętnie za nami podążą, zaczynamy poruszać się płynnie, w równym tempie cały czas chodząc do tyłu. W kolejnych etapach możemy zacząć zmieniać tempo, kierunek marszu, chodzić robiąc "ósemki", chodzić "zygzakiem" cały czas podkładając sygnał neutralny, chwaląc i nagradzając psa. 

Wypracowanie reakcji na sygnał neutralny - zawracanie (etap 2) 

Jeżeli opanowaliśmy już pierwszy etap i przećwiczyliśmy go wielokrotnie w różnych sytuacjach, możemy przejść do kolejnego. Spacerujemy z psem na luźnej smyczy. Gdy ten wyprzedzi nas - używamy sygnału neutralnego (cmokamy), następnie odwracamy się od psa i odchodzimy w przeciwnym do psa kierunku. Jeżeli pies nie ruszył od razu za nami - delikatnie, ale stanowczo odciągamy go w naszą stronę dalej odchodząc. Gdy pies znajdzie się przy nas (nie istotne czy z naszej lewej czy z prawej strony) - chwalimy go ciepłym i radosnym tonem i wydajemy przysmak. Kontynuujemy spacer powtarzając ćwiczenie.

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.