Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Na rynku mamy ogromny przekrój zabawek dla psów. Możemy podzielić je na różne kategorie, od tych interaktywnych poprzez pluszaki, po wszelkiego rodzaju szarpaki bazujące na wykorzystaniu elementów łańcucha łowieckiego. Mamy szarpaki wykonane z naturalnego futra, szarpak mop czy takie z piłeczką. Dlaczego szarpaki są tak często wykorzystywane w treningu, ale również na spacerach? Na czym polega ich fenomen?

Dlaczego szarpanie jest tak ważne dla psa?

Zabawa jest jedną z podstawowych potrzeb naszego czworonoga. Pomaga w rozładowaniu napięcia, buduje pozytywną relację z człowiekiem, pewność siebie psa, ale również kształtuje poprawne zachowania w kontekście komunikacji z innymi psami. Podczas zabawy szarpakiem czworonóg ma możliwość prezentowania naturalnych wzorców zachowania (instynkt łowiecki), a poprawna zabawa ma dobry wpływ na jego rozwój psychofizyczny.

Zabawki szarpaki służą między innymi do zaspokajania potrzeb łowieckich, ważne więc, by podczas zabawy zamykać łańcuch łowiecki (szarpanie, gryzienie, żucie).

Schemat łańcucha łowieckiego: NAMIERZANIE -> WYPATRYWANIE -> (PODKRADANIE) -> GONIENIE -> CHWYCENIE -> ROZSZARPANIE -> (ZJEDZENIE).

Podczas zabawy szarpakiem pamiętaj, że zbyt długa pogoń może doprowadzić do frustracji, ale im trudniej złapać zdobycz, tym większa motywacja do pogoni. Taka zabawa sprawdzi się dla psów niezależnie od wieku czy rasy. Jednak nie każdy rodzaj szarpaka będzie pasował do każdego psa. Odpowiednie zabawki to często połowa sukcesu jeśli chcemy je wprowadzić np. jako nagrodę zamiast smaczków. Druga połowa to oczywiście odpowiednia motywacja.

Szarpak jako zabawka

Szarpaki to zdecydowanie ulubione zabawki psów. Uciekająca zabawka pobudza jeden z najważniejszych instynktów – instynkt łowiecki. Psy kochają zabawy w polowanie. Rolą opiekuna jest zaspokajanie tych potrzeb poprzez zabawę w sposób kontrolowany. Ważne, by zabawa szarpakiem umożliwiała prezentowanie łańcucha łowieckiego jak pogoń-chwycenie-rozszarpanie. Na takiej zbalansowanej zabawie korzysta właściciel psa jak i sam pies. 

Szarpak zawsze powinien uciekać przed psem, ponieważ ma to być imitacja polowania, więc nie podajemy go do pyska psa, a uciekamy po ziemi/podłodze. Należy pamiętać o tym, by taka zabawka nie była dostępna dla psa przez cały dzień, ponieważ szarpak powinien nam służyć do wspólnej zabawy. 

Szarpak jako nagroda

Do zaproponowania psu mamy różne typy wzmocnień – socjalne, środowiskowe, pokarmowe, ale również z wykorzystaniem zabawki. Szarpak możemy wykorzystać również jako forma nagrody poprzez wspólne przeciąganie z wykorzystaniem łańcucha łowieckiego.

Prawidłowe wprowadzenie takich aktywności jak zabawa szarpakiem uczą psa, że pomimo wielu atrakcyjnych dla niego bodźców w środowisku to zabawa z nami jest najprzyjemniejsza. Dobrze wypracowana zabawa szarpakiem uodparnia psa na rozproszenia zewnętrzne, dzięki czemu pogoń za nią może okazać się ciekawsza od wielu napotkanych rozproszeń. Szarpaki często wykorzystywane są również w pracy z psami użytkowymi/sportowymi do budowania motywacji oraz współpracy z człowiekiem.

Jeśli mamy psa, który nie jest zainteresowany zabawką, należy zastanowić się, co może być tego przyczyną. Jedną z nich może być proponowanie psu zabawy w nieodpowiednim momencie. Wprowadzamy zabawkę, gdy pies jest pobudzony, gdy dąży do kontaktu z nami. Nigdy, jak jest zmęczony czy ospały. Zaczynamy wtedy kiedy nie ma w pobliżu niczego atrakcyjnego, by nic nie rozpraszało psa podczas wprowadzania zabawki. Ważne jest to, by zabawka nie była dostępna dla psa na co dzień. Pies powinien bawić się nią tylko z nami, a nie sam. Powinniśmy mieć jeden szarpak, który nie jest przeznaczony do samodzielnej zabawy, a tylko z człowiekiem. Szarpak powinien być długi, by pies koncentrował się na elemencie, który ucieka przed nim po ziemi. W końcu ma to być imitacja polowania, która bazuje na instynktach psa.

Szarpak jako narzędzie komunikacji

Nauka poprzez zabawę jest najskuteczniejsza. Zabawa opiera się na pozytywnych emocjach jak radość, przyjemność, co warto wykorzystywać nie tylko w treningu, ale i podczas codziennych aktywności z psem. Szarpaki pomogą nam również podczas nauki rezygnacji oraz wymiany. Dzięki wspólnemu przeciąganiu się pomagamy psu zaspokoić potrzeby związane z prezentowaniem łańcucha łowieckiego, więc budujemy również swoją atrakcyjność w oczach psa, a umożliwienie wygrania buduje jego pewność siebie. Z odpowiednim szarpakiem Ty jak i Twój pies pokochacie różnego rodzaju zabawy. Oprócz budowania relacji z psem szarpak może pomóc w budowaniu kondycji czworonoga oraz sprawności fizycznej.

Dzięki korzyściom płynącym z zabawy z psem taka forma aktywności wykorzystywana jest w procesie modyfikacji niepożądanych zachowań jak lęk, fobie czy zachowania agresywne. Modyfikacja polega na zmianie stanu emocjonalnego psa, a szarpak często pomaga właśnie między innymi w rozładowaniu negatywnych emocji czy budowaniu większej pewności siebie u psa.

Szarpak z amortyzatorem

Ten mocny szarpak zdecydowanie lepiej sprawdzi się przy silnych psach oraz tych mniejszych, temperamentnych, które mocno szarpią i lubią energiczną zabawę. Amortyzator zapewni większy komfort przed mocnymi szarpnięciami zarówno psu jak i opiekunowi. Warto wybierać szarpaki na długiej lince (szczególnie dla małych psów), dzięki czemu nie będzie potrzeby schylania, co dodatkowo zapewni przyjemność użytkowania. 

Szarpak z naturalnej wełny

Szukasz zabawki, która będzie motywować psa? Szarpaki z naturalnych materiałów sprawdzą się tutaj świetnie. Zabawka wykonana z naturalnej wełny, na pewno przyciągnie swoim zapachem każdego czworonoga. Zapach zwierzyny sprawia, że większość psów będzie miała lepszą motywację i chętniej będą chwytały „zdobycz”. Jest to idealna zabawka dla tych bardziej wymagających psów. Jest to też jeden z bardziej wytrzymałych szarpaków.

Szarpak dla psa z piłką

Jeśli Twój pies uwielbia piłeczki, to ten szarpak sprawdzi się idealnie. Dzięki piłce znajdującej się na końcu szarpaka mamy możliwość wspólnej zabawy z psem poprzez przeciąganie się. Sznurek dodatkowo ułatwi nam podnoszenie piłeczki z ziemi. Wielkość piłki powinna być odpowiednio dobrana do pyszczka psa.

Jaki szarpak wybrać?

W wyborze szarpaka powinniśmy kierować się wspólnym komfortem, ponieważ zabawa ma sprawiać przyjemność zarówno psu jak i opiekunowi. Odpowiedni szarpak powinien być z jednej strony zakończony wygodną rączką, a z drugiej przyjemnym w chwytaniu zębami materiałem, dzięki czemu pies chętniej będzie się angażował w zabawę z nami. Wymiary szarpaka dobieramy do wielkości psa. U dużych i średnich ras, np. owczarki, boksery, spaniele lepiej sprawdzi się szarpak z amortyzatorem i na przykład piłką. Natomiast u psów małych np. maltańczyk, mops lepiej sprawdziłby się szarpak zakończony miękkim materiałem jak szarpak mop, a dla bardziej wymagających psów idealną zabawą byłaby ta z całkowicie naturalnym futrem. Szarpak dla psa wykonany powinien być z materiału, który podczas przeciągania będzie dla psa bezpieczny. Na pewno powinniśmy unikać twardych elementów, które mogą być trudne do chwycenia. Dodatkową zaletą szarpaków jest to, że te wykonane z solidnych materiałów są bardzo trwałe, dzięki czemu zabawką pies może bawić się nawet latami. 

Jeśli Twój pies uwielbia szarpać zabawki, a Ty szukasz tej idealnej to koniecznie zajrzyj do naszego sklepu. W naszej ofercie posiadamy szarpaki z amortyzatorem, z piłkami, z futerkiem długim oraz krótkim.

Podziel się Facebook