Z psem na codzień

Młodzieżowe porzekadło, które opisuje kogoś bardzo zmotywowanego, brzmi: „Szarpałbym to jak Reksio szynkę”. Celne, ale jeśli chodzi o szarpanie, to pierwsze miejsce zajmują nie szynki czy inny garmaż, ale szarpaki dla psów

W czym tkwi siła dobrego szarpaka?

Zabawa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego psa. Zarówno młodego szczeniaka, ale także starszego psiego pana lub pani. A najlepszą zabawą, która jak żadna inna daje spełnienie i buduje relacje z opiekunem, jest szarpanie się szarpakiem. O ile inne zabawy mogą być bardzo wartościowe, to wymagają mniejszej roli i interakcji opiekuna – na przykład podczas zabawy w aport, rola człowieka ogranicza się zasadniczo do bycia wyrzutnią piłeczek lub patyczków. W szarpaniu się szarpakiem kontakt z psem jest ciągły i bardzo bezpośredni – bo przecież za każdym razem kiedy szarpniemy szarpak, pies szarpie go z drugiej strony. Kiedy ruszymy ręką z szarpakiem, pies rusza za nami, kiedy pies pociągnie szarpak w drugą stronę – my poruszamy się za nim. Nasza akcja powoduje reakcję psa, akcja psa powoduje reakcję opiekuna. Podczas zabawy szarpakiem pies jest zadowolony, bo ma opiekuna całkiem dla siebie. Kiedy z pełnym zaangażowaniem, z pasją i radością szarpiemy się z naszym psem, to bardzo zyskujemy w jego oczach. „Och jak mój kochany pańcio potrafi się ze mną doskonale szarpać” – mógłby pomyśleć pies.

Żeby jednak zabawa szarpakiem wypełniała optymalnie swoją rolę, musi być spełnionych kilka zasad, zarówno jeśli chodzi o samą zabawkę, jak i to, jak jej używamy.

W czym tkwi siła dobrego szarpaka?

Szarpaki dla psów stają się bardziej atrakcyjne dla naszych czworonożnych przyjaciół, gdy są na tyle długie, żeby można było swobodnie ciągać je po podłożu – psy chętniej zainteresują się taką zabawą. Długi szarpak to również dobre rozwiązanie dla osób, których psy lubią podgryzać ręce – mając długą zabawkę łatwiej uniknąć spotkania z psimi zębami. Końcówka szarpaka, którą ma gryźć pies, powinna być mięsista i na tyle gruba, żeby gryzienie jej było dla psa satysfakcjonujące i przyjemne. Zdecydowana większość psiaków będzie wolała trzymać w zębach mięsiste sztuczne futro, w które wygodnie można wbić zęby – niż, na przykład, rachityczny kawałek cienkiego sznurka. Opcjonalnie – dla psów, które mają słabość do piłek, miło jeśli takowa znajdzie się na końcu szarpaka.

Dla bezpieczeństwa i wygody warto, aby szarpaki dla psów były wyposażone w amortyzator, który sprężynuje i sprawia, że szarpanie jest delikatniejsze dla stawów i mięśni – psa i człowieka.

Ponieważ szarpak to zabawka, siłą rzeczy, narażona na gryzienie, ciąganie i inne dość ekstremalne działania, warto, aby był wykonany z trwałych i odpornych materiałów i zrobiony z należytą starannością. Szarpaki mają być przecież wielorazowego użytku.

Szarpak a łańcuch łowiecki

Każdy z naszych psów ma potrzeby wynikające z łańcucha łowieckiego. Różne rasy i typy mogą mieć mniej lub bardziej wybijające się zachowania związane z poszczególnymi ogniwami tegoż łańcucha. Dla zdecydowanej większości z nich dobrze wypracowana zabawa odpowiednim szarpakiem może być doskonałym uzupełnieniem zaspokajania potrzeb wynikających z psiego instynktu. Żeby tak się stało, należy bawić się w odpowiedni sposób: przede wszystkim szarpak powinien uciekać przed psem, zatem starajcie się nie okładać nim psa, nie trącać nim psiego nosa, nie nabiegać z zabawką na psa. Szarpak powinien oddalać się od psa, uciekać przed nim, tak jakby był wiewiórką lub innym futrzakiem umykającym przed goniącym go psem.

Pamiętajmy o tym żeby pozwolić psu dopaść szarpak i szarpać się wspólnie, co również odpowiada jednemu z ogniw łańcucha. Na koniec zabawy warto rozsypać na ziemi trochę przysmaków dla psa, tak jak ma to miejsce w naturze, gdy ostatni element zachowań wynikających z instynktu łowieckiego, czyli zjedzenie upolowanej zwierzyny, staje się faktem.

Szarpak, jako nagroda

Doskonałym pomysłem jest stosowanie szarpaka jako nagrody dla psa. Po serii ćwiczeń czy szybkim przybiegnięciu psa do nas po przywołaniu, można chwilę się poszarpać i dla wielu psów będzie to nawet lepsza nagroda niż wydany przez opiekuna przysmak. Warto pamiętać, aby szarpak był chowany po zabawie, nie leżał na psim posłaniu. W ten sposób nie znudzi się zbyt szybko (rzeczy, do których dostęp jest nieograniczony, szybko mogą stać się mniej ciekawe) oraz będzie podnosił atrakcyjność opiekuna, który będzie „władać” szarpakiem.
Szarpaki dla psów to zabawka, która doskonale sprawdza się również podczas niedogodności wynikających ze szczenięcego podgryzania. Zamiast mieć boleśnie podgryzane stopy i ręce, poszarpane spodnie i kapcie, można uczynić z szarpaka doskonałą alternatywę dającą szczeniakowi satysfakcję ze wspólnej zabawy z ludźmi.

Bazując na naszym psiedszkolnym doświadczeniu i testach podczas zabaw z setkami psów przygotowaliśmy własną linię – naszym zdaniem optymalnych – szarpaków, która jest teraz dostępna w naszym sklepie internetowym. Miłego szarpania!

Podziel się Facebook