Pies w nauce Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Właśnie przygotowuję mój nowy webinar “Czy to zabawa? Webinar o poznawaniu psów”. W związku z tym ostatnio dużo myślę o psiej zabawie. Widząc hasającą w parku grupkę kilku psów, często myślimy “Ale dobrze się bawią”. Tymczasem w grupie spotykanych przypadkowo psów rzadko kiedy dochodzi do zabawy i lekkich interakcji. Poniżej opisałem 3 ważne elementy, które pojawiają się w zabawie. Warto ich szukać, aby upewnić się, że interakcja dla naszego psa jest przyjemna i może trwać dłużej. 

1. Psy się bawią, gdy się znają.

Myślę, że dobrze wyjść z tego założenia. Podobnie jest u ludzi. Jak kogoś nie znamy, nie wiemy czego możemy się spodziewać, to rzadko kiedy się z nim bawimy. Może pierwsze imprezy w nowym gronie wyglądają jak zabawa, ale jest to forma poznawania, dowiadywania się o innych osobnikach. Po jakimś czasie, gdy nasze ludzkie znajomości trwają dłużej, dobieramy sobie takie grono osób, w którym dobrze się czujemy i z nimi spędzamy większość i czasu. Logiczne, że wtedy możemy dopiero powiedzieć o dobrej zabawie. Podobnie jest u psów. Do dobrej zabawy konieczna jest dobra znajomość. Tym samym, gdy Twój pies biega energicznie z drugim psem, którego widzi pierwszy raz, możesz śmiało założyć, że się nie bawią. Być może w ten sposób testują się i uczą się czegoś o sobie.

2. Balans i równowaga.

Załóżmy, że mamy już psy, które się znają i biegają. To jest to zabawa czy nie? Może być, ale nie musi. Należy w tych interakcjach szukać balansu. Gdy jeden pies cały czas goni drugiego, a drugi ucieka, podbiega co chwilę do swojego opiekuna, naskakuje na niego, dyszy, a role się nie zmieniają, to raczej brakuje tu balansu. Zamiana ról jest typowa dla zabawy. Oczywiście nie musi być tak, że raz jeden pies goni, a potem drugi. Psy mają inne osobowości. Chart woli biegać, dog woli bardziej fizyczny kontakt w zabawie. To nie znaczy, że dog z chartem nie mogą się bawić. Wręcz przeciwnie, ale muszą szanować swoje granice. Chart nie może cały czas biegać za dogiem, a dog cały czas przygniatać do ziemi charta. Potrzebna jest lekkość i delikatność. I wtedy pojawia się balans.

3. Przerwy.

To bardzo ważny element zabawy! Gdy psy są cały czas skupione na sobie, prawdopodobnie napięcie jest bardzo duże. Jeśli nie potrafią nawet na chwilę zrobić przerwy, to ciężko mówić o zabawie. Naturalne dla psów jest to, że potrzebują czasu na samoregulację, na chwilę wytchenienia, która pozwoli im się rozluźnić. Przerwy są bardzo potrzebne do utrzymania wspomnianego wcześniej balansu.

Podsumowując, opisałem w – myślę – dość prosty i przystępny sposób, czego szukać w zabawie. Czy oznacza to, że jeżeli mój pies rzadko kiedy się bawi z psami, to nie może się z nim spotykać? Absolutnie nie. Spotkania z nowymi psami, doświadczenia socjalne są bardzo potrzebne niektórym psom do tego, aby być szczęśliwymi. Tylko wtedy zwróciłbym uwagę na to, aby przede wszystkim takie spotkania nie trwały zbyt długo. To już będzie dobry początek. Jeżeli chcecie lepiej poznać psią komunikację, zapraszamy na nasze webinary, podczas których odkrywamy tajemnice psich znaków. 

Podziel się Facebook