ZWIĘKSZENIE MOTYWACJI POKARMOWEJ

 

Psy robią to, co im się opłaca. Jeżeli je o coś poprosimy, zrezygnują z odpoczynku, zjedzenia śmiecia albo podbiegnięcia do innego psa, a nic za to nie dostaną, to następnym razem mogą tego dla nas już nie zrobić. Dlatego warto jest mieć coś, co psy chcą. Jedną, bardzo pierwotną nagrodą dla psa jest jedzenie. Natomiast żeby jedzenie było nagrodą, pies nie może mieć do niego stałego dostępu i musi je chcieć!

 

Jedną z podstawowych potrzeb psów jest zdobywanie jedzenia. Wilki i psy dzikie albo polują na swoje jedzenia albo chodzą po śmietnikach i szukają czegoś do zjedzenia. Jest to naturalne zachowanie. Psy, które mają dostęp do karmy w misce przez nie mają szans zaspokojenia potrzeb łowieckich czy zdobywania jedzenia (chyba, że na spacerach polują lub zjadają jakieś śmieci, ale tego większość z nas nie chce). Dlatego jeżeli wydamy psu co któryś posiłek tak, aby musiał się trochę napracować, powęszyć czy naszukać zanim go zje, to zaspokoimy jego naturalną potrzebę zdobywania.

 

Dodatkowo, jeżeli pies będzie wiedział, że nie czeka na niego w domu pełna micha jedzenia, tylko na jedzenie trzeba czasami trochę zapracować, to chętniej będzie z nami pracował za jedzenie, a nasza nagroda (smakołyk) będzie dla niego cenniejsza.

 

Zastanówmy się, jak zwiększyć motywację na jedzenie, czyli chęć wykonywania ćwiczeń w zamian za jedzenie lub po prostu zwiększyć wartość jedzenia w psich oczach.

 

Jedzenie w nagrodę za pracę

Karmienie z ręki podczas wykonywania różnych ćwiczeń w domu lub na spacerach może być bardzo ważnym elementem wzmacniania kontroli i zależności pochodzenia dóbr / zasobów od opiekuna. W wielu przypadkach w znaczący sposób wpływa to na poprawę nastroju psa, a przede wszystkim zwiększa motywacje pokarmową.

 

Zabawki do aktywnego karmienia

Zabawki do zdobywania takie jak kula-smakula. Jest to gumowa lub plastikowa kula, która ma w środku „labirynt”. Wsypujemy tam chrupki i trzęsiemy kulą aby kulki powędrowały jak najgłębiej po czym dajemy ją psu. Pies musi turlać kulę, aby chrupki przeleciały przez labirynt i wyleciały dziurką.

 

Są też maty węchowe, to coś, co przypomina dywan tylko że ma na całej powierzchni 5 centymetrowe frędzle, zazwyczaj z polaru. Pomiędzy frędzle wsypujemy smakołyki lub chrupki i dajemy psy do wyszukania. Podczas jedzenia z maty węchowej, jak sama nazwa wskazuje, pies dużo węszy. Węszenie nie tylko męczy psa fizycznie i mentalnie, ale również zaspokaja jedną z ważnych psich potrzeb. Jeżeli nie mamy maty węchowej możemy pochować chrupki w domu, zawinąć je w ręcznik lub kocyk albo po prostu rozrzucić w trawie. Na koniec KONG, czyli gumowy „bałwanek”, do którego możemy wepchać dużo pyszności. Najlepiej aby te pyszności były maziste (mokra karma lub coś wymieszane z bananem lub jogurtem) tak aby nie wysypało się od razu z zabawki i żeby pies mógł to wylizywać.

Na filmiku widać jak Bordo wylizuje karmę z KONGa, żuje go i upuszcza na ziemie z wysokości – nie robi tego przypadkowo, on kombinuje jak tu wydobyć jedzenie z bałwanka.

 

Brak stałego dostępu do miski

Jeżeli do tej pory nasz pies miał stały dostęp do miski, to zajmie nam to chwile dłużej aby uzyskać motywacje na jedzenie, ale spokojnie, wszystko da się zrobić. Jeżeli niektóre posiłki chcemy wydawać z miski to dawajmy psu określony czas na zjedzenie. Póki je, niech miska stoi, natomiast jeżeli pies odchodzi zostawiając miskę z jedzeniem, to zabierajmy ją i wydajmy dopiero o kolejnej porze karmienia. Nie zostawiajmy miski z jedzeniem do dyspozycji psa. 

 

 

Miska w nagrodę

Zanim wydamy jedzenie, możemy poprosić psa aby wykonał kilka prostych komend – znowu jakieś przeszkody do pokonania zanim zdobędzie posiłek. Przykładowe zadanie:

Poproś psa aby usiadł, powiedz mu aby poczekał, postaw miskę na ziemi, przywołaj psa do siebie i poproś aby dostawił się do twojej nogi, przejdzie kilka kroków po czym zwolnij psa do miski!

 

Aktywne karminie

Jeżeli nagradzasz psa jedzeniem podczas ćwiczeń nie ograniczaj się do nudnego wydawania pojedynczych smakołyków z ręki. Uciekająca ręka z jedzeniem będzie o wiele bardziej podniecającą formą wydania nagrody, tak samo wahadłowe wyrzucanie smakołyków na ziemie (pamiętaj aby nie robić tego na śliskiej powierzchni). Uruchom łańcuch łowiecki swojego psa! Zobacz jak to wygląda na poniższym filmiku.

Zadania do artykułu:

1. Zastanów się, jakie smakołyki najbardziej motywują Twojego psa podczas nauki.

 

2. Wypróbuj opisane w artykule techniki zwiększenia motywacji i oceń która najbardziej cieszy Twojego psa. Stosuj je regularnie przez miesiąc i oceń, jak wpłyną na zmianę motywacji psa.