Pies w nauce Podcast "Szczeka, merda, mówi" Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Karmienie psa surowym mięsem to jeden z bardziej popularnych w ostatnim czasie, ale i kontrowersyjnych tematów w świecie psiarzy. Pokażemy Wam dzisiaj założenia diety BARF, jej zalety i wady oraz dowiecie się jaki wpływ na zachowanie może mieć ten sposób żywienia psa.

Według założeń zwolenników diety BARF psi posiłek powinien być podobny do naturalnej diety ich dzikich przodków. Osoby, które zdecydowały się na tego typu dietę i propagują jej dobroczynne właściwości, mówią, że dzika natura naszych czworonogów ma świadczyć o predyspozycji układu pokarmowego właśnie do naturalnej diety. Jak wygląda ten model żywienia?

Zapytaliśmy zoodietetyczkę Agnieszkę Cholewiak – Góralczyk w jednym z odcinków naszej audycji o to czym w zasadzie jest BARF:

– BARF to nic innego jak biologiczne odpowiednie surowe pożywienie (z ang. Biologically Appropriate Raw Food). Dieta, która składa się z mięsa i podrobów. Dodatkowo możemy podawać też mięsne kości, o ile nasz pies nie je zbyt szybko i łapczywie albo nie ma problemów zdrowotnych, które wykluczają ich spożywanie. Podajemy także surowe warzywa i owoce, pamiętając, że są one w mniejszości w stosunku do mięsa i podrobów. Dbamy o suplementację, żeby każdy posiłek był odpowiednio zbilansowany. Wszystko przygotowujemy samodzielnie w domu z produktów jakości spożywczej. Dbamy o jakość posiłków, żeby produkty były jak najlepsze i znanego pochodzenia. Dzięki samodzielnemu przygotowaniu, wiemy dokładnie co kryje się w misce naszego czworonoga.

Wady i zalety diety BARF

Każdy wybór sposobu żywienia psa niesie za sobą zarówno zalety, jak i wady. Nie inaczej ma się sytuacja w przypadku gdy podajemy czworonogowi surowe mięso. Na co warto zwrócić uwagę wybierając ten model żywienia psa?

Zalety diety BARF

Wady diety BARF

Czy surowe mięso powoduje agresję u psa?

Wpływ jedzenia surowego mięsa na agresję u psa to mit, który nie znalazł potwierdzenia w żadnych badaniach czy obserwacjach naukowych. Wręcz przeciwnie dobrze i zdrowo najedzony pies jest spokojniejszy i bardziej chętny do wspólnych aktywności. Dobra kondycja i dbanie o prawidłową masę ciała zapobiega chorobom i wystąpieniu nadwagi czy otyłości. Pies niedożywiony czuje potrzebę ciągłego poszukiwania jedzenia, wzrasta jego reaktywność i nerwowość, a stan emocjonalny się pogarsza.

Wpływ uczucia głodu i sytości na zachowanie psa podkreślała behawiorystka i zoodietetyczka Agnieszka Cholewiak – Góralczyk

– Pory karmienia naszego pupila powinny były stałe. Organizm psa przyzwyczaja się do pobierania pokarmu o konkretnych godzinach, dłuższe oczekiwanie może powodować nawet agresję. Pupil denerwuje się, nie wie co się dzieje i to wzmaga jego niepokój. Jeśli chcemy zmienić pory karmienia, róbmy to stopniowo – przesuwając każdego dnia np. o pół godziny i w ten sposób dochodząc do wybranej godziny. Konkretne godziny i ilość posiłków w ciągu doby dobieramy indywidualnie, nie ma tu uniwersalnej zasady.

Pasożyty i bakterie w surowym mięsie – czy są niebezpieczne?

Przy obróbce surowych produktów pochodzenia zwierzęcego zawsze trzeba dbać o higienę. Dokładnie myć noże, talerze czy deski do krojenia. Pamiętać nie tylko o czyszczeniu misek, ale i przestrzeni, w której pies lubi jeść, lub zanosi sobie część posiłku. Karmiąc zwierzęta surowym mięsem najważniejsze jest, by zwracać uwagę na jakość i pochodzenie produktu. Produkty w jakości spożywczej, które mogą być spożywane przez ludzi przechodzą badania i ryzyko zakupu zakażonego mięsa jest minimalne. Wybierajmy więc te produkty, które moglibyśmy zjeść sami i mamy co do nich pewność.

Jakie mięso może jeść pies?

W diecie zdrowego psa im więcej różnych rodzajów mięsa tym lepiej. Współcześnie jest ogromny wybór, dostępnych na rynku surowych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest w czym wybierać a dieta oparta na jednym rodzaju mięsa może w perspektywie dłuższego czasu prowadzić do niedoborów lub odwrotnie – nadmiarów składników odżywczych. Pamiętajmy, że mięso to główny składnik diety BARF dlatego warto i trzeba urozmaicać posiłki psu, by zapewnić mu niezbędne składniki odżywcze w każdej porcji.

Mięso gotowane dla psa

Ciekawym rozwiązaniem jest gotowany odpowiednik diety BARF. Jeżeli pies z jakichś powodów czy to np. chorób, czy to przyjmowanej chemioterapii albo innych leków, nie powinien jeść surowego mięsa, możecie sięgnąć po gotowany odpowiednik diety BARF. Jest to równie wartościowe mięso, które podajemy po krótkiej obróbce termicznej – tłumaczy zoodietetyczka Agnieszka Cholewiak – Góralczyk.

Mięso suszone dla psa

Gryzaki i przysmaki zajmują istotne miejsce w psiej diecie. Jeżeli idziemy na trening lub chcemy poćwiczyć z psem, to warto wybrać małe kawałki suszonego mięsa zrobionego samemu lub zakupione od zaufanego dostawcy czy producenta. By zająć naszego psa na dłużej, możemy wybrać gryzak z suszonej skóry lub mięsne paski.

Kości dla psa – czy są bezpieczne?

Dieta BARF oparta jest na surowym mięsie i podrobach, jednak u zdrowych zwierząt bez przeciwwskazań zdrowotnych, możemy również podawać kości, które są źródłem wapnia oraz fosforu. Kości, które podajemy psu muszą być “mięsne”, zwróćcie uwagę żeby były obtoczone mięsem i skórą. Co najważniejsze – kości zawsze podajemy surowe! Minimalizujemy wtedy ryzyko zagrożenia dla układu pokarmowego naszego pupila.

Dopasowujemy je do rozmiaru psa tzn. kości małych zwierząt dla małego psa a u ras średnich czy dużych możemy wybierać w większych rodzajach. W diecie psa należy uwzględnić, liczbę podawanych kości – nie mogą one być podstawą psiej diety! Udział procentowy kości w psich posiłkach jest różnie interpretowany, dlatego istotna jest obserwacja pupila i jego stolca. Zbyt dużo kości w psiej diecie, zauważymy poprzez pojawiające się zaparcia lub występujący biały, kruchy stolec.

Sprawdzajmy też, w jaki sposób nasz pies zjada kości, jeśli je zbyt szybko lub łapczywie i nie czujemy się z tym bezpiecznie, warto zastanowić się nad rezygnacją z podawania ich psu.

Zosia Wojtków od kiedy jest w ich domu MuMu (szczeniaczek białego owczarka szwajcarskiego), podjęła współpracę barterową z marką RAWme Box, która przygotowuje spersonalizowane, surowe jedzenie dla psów. Z kodem “mumu10” macie 10% zniżki na pierwsze zamówienie!

Podroby w diecie psa

Składnikiem naturalnej diety psa oprócz mięsa są podroby. W diecie BARF powinny stanowić około 20%. Są bogate w witaminy i minerały dlatego są tak ważnym elementem dobrze zbilansowanego posiłku.

Nie ma wskazań, które podroby psy powinny jeść dlatego możemy podawać prawie wszystkie ich rodzaje. Im większa różnorodność, tym lepiej. Zaleca się ostrożność przy podrobach wieprzowych oraz z dzika.

Ryby w diecie barf

Elementem diety psa powinny też być surowe ryby. Powinniśmy podawać je całości. To prawdziwe bomby smakowitości oraz zdrowych i naturalnych składników. Mięso z ryb to nie tylko białko o wysokiej jakości ale i nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina D i mnóstwo ważnych składników odżywczych.

Czy można psu podawać jaja?

Jajko to produkt nazywany multiwitaminą dla psa. Możemy podawać każdy rodzaj jajka zarówno kurze, kacze, gęsie czy strusie, jak i inne. Zawierają liczne składniki prozdrowotne i są źródłem witamin oraz bardzo istotnym elementem zrównoważonej diety psa.

Suplementacja diety BARF

Suplementacja to bardzo szeroka dziedzina żywienia psów. Wybierając dietę BARF jako podstawowy sposób karmienia naszego pupila, trzeba przygotować się merytorycznie. Jeżeli będziemy podawać psu niesuplementowane mięso przez dłuższy czas, możemy doprowadzić do niedoborów z drugiej strony nadmierna suplementacja również nie jest wskazana.

Suplementy diety BARF w założeniu mają wspomagać w danych jednostkach chorobowych lub uzupełniać braki występujące w mięsie z chowu przemysłowego. Warto zachować w nich umiar i dostosowywać je do stanu zdrowia oraz pozostałych składników diety naszego psa.

Podstawowe suplementy, z którymi na pewno spotkacie się kompilując posiłki z diety BARF to: drożdże browarnicze, algi morskie, oleje rybne i hemoglobina.

BARF – jak zacząć?

Przechodzenie na dietę BARF należy rozpocząć od podstawowych badań naszego pupila. Pomoże nam to określić stan zdrowia psa a co za tym idzie najlepsze dla niego rozwiązanie dietetyczne. Dostosowując posiłki, musimy wziąć też pod uwagę: wiek, wagę, zdrowie oraz aktywność fizyczną. Określimy wtedy zapotrzebowanie energetyczne, które może bardzo się różnić w zależności od tego, czy mamy do czynienia z seniorem, szczeniakiem czy psim sportowcem.

Jak każdą zmianę w żywieniu – wprowadzajmy psu dietę BARF powoli. Ważne, by na początku posiłek nie zawierał od razu mnóstwa składników. Zacznijmy od wprowadzenia jednego rodzaju mięsa – obserwując samopoczucie pupila by uniknąć zaburzeń ze strony układu pokarmowego psa.

Dieta BARF – podsumowanie

Psia dieta to ważny element życia czworonoga. Wybór sposobu i rodzaju podawania posiłków to decyzje, które wpływają na zdrowie i samopoczucie naszego psa. Dieta BARF może być ciekawym rozwiązaniem warto jednak przed wprowadzeniem jej w życie zapoznać się z jej zaletami i wadami.

SIęgnijmy do literatury, poradźmy się weterynarza lub psiego dietetyka bo dieta BARF to nie tylko karmienie surowym mięsem. To dobranie odpowiednich składników, suplementacja i dbanie o proporcje. Pamiętajmy, że tutaj wszystko zależy od nas – opiekunów. Nasze zaangażowanie przy wyborze tego rodzaju żywienia psa jest naprawdę duże.

Jeżeli jesteśmy przekonani, że to najlepszy wybór dla nas i naszego psa to pora na zakupy! Dieta BARF opiera się jak już wiemy na dobrej jakości mięsie i podrobach, sprawdźmy więc zaufanych dostawców z okolicy i szukajmy produktów oznaczonych jako te do spożycia przez ludzi. Warto też zapisać się na fora lub grupy na facebooku (oczywiście te sprawdzone i polecane!). Często prowadzą je osoby związane zawodowo z żywieniem psów, możemy tam rozwiać dręczące nas wątpliwości lub zapytać o radę czy sięgnąć do licznych i pełnych wiedzy postów administratorów.

Jesteśmy opiekunami psa Borda, który jest na gotowanym odpowiedniku diety BARF, ze względu na jego chorobę nowotworową. Konsultowaliśmy wybór sposobu żywienia i zaufaliśmy Agnieszce, jeżeli macie wątpliwości, pytania albo pupila z problemami zdrowotnymi polecamy wizytę u psiego dietetyka. Zdrowie i pełnowartościowe posiłki mają ogromne znaczenie nie tylko dla kondycji, samopoczucia ale wpływają na zachowanie psa. Jest to szczególnie ważne przy psach chorych czy reaktywnych, u których każdy element dnia wpływa na stan emocjonalny i ma swoje odzwierciedlenie w jego samopoczuciu.

Karmienie psa surowym mięsem to może być dla Was najlepszy wybór ale nie musi. Pamiętajcie by dobrać rozwiązanie, które będzie satysfakcjonująca zarówno dla Was, jak i dla psa.

Podziel się Facebook