Podcast "Szczeka, merda, mówi" Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Odcinek 18. Spotkania psów: psie relacje

Jak wygląda idealne psie spotkanie? Obwąchiwanie, podbieganie i szukanie wsparcia, czyli jak nasze psy budują relacje między sobą – dowiedz się więcej słuchając najnowszego odcinka podcastu dostępnego na Spotify!

Czy wiesz jak się zachować, by wspierać pupila przy spotkaniu z innym psem? Czy wiesz co oznaczają wysyłane przez niego sygnały? Odpowiadamy na Wasze pytania o psie spotkania.

Obwąchiwanie

Psy mogą nie czuć się komfortowo będąc obwąchiwane przez innego psa w okolicy ogona. W tym miejscu znajduje się bardzo dużo informacji zapachowych, które między innymi mogą świadczyć o tym, że pies jest zestresowany. Jeśli więc nasz pupil jest zestresowany a inny pies próbuje go wąchać w okolicy ogona, może w ten sposób chcieć uniknąć z nim kontaktu. Robi to, by nie zdradzić swojego samopoczucia i stanu emocjonalnego, w którym się znajduje. Może więc odskakiwać, odganiać czy się bronić. 

Możemy zaobserwować, że rozluźniony, spokojny i czujący się pewnie pies, zazwyczaj nie będzie miał problemu z byciem obwąchiwanym.

Kolejnym aspektem jest obwąchiwanie okolic genitaliów, ważnego miejsca na ciele zawierające informacje o stanie reprodukcyjnym. Szczególnie suczki nie lubią, gdy psy zbyt intensywnie czy nachalnie próbują zebrać zapach, tym bardziej jeśli są w momencie cieczki. Może je to denerwować czy wręcz niepokoić. Zwróćcie na to uwagę i jeśli widzicie jej dyskomfort pomóżcie swojej suczce. Uczucie stresu po niechcianym obwąchiwaniu łatwo się utrwala i może utrudniać późniejszą komunikacją. Każda próba obwąchania może być wtedy odbierana, jako zachowanie niechciane czy niepokojące.

Podbieganie

Co robić jeśli nasz pies podbiega do innego psa i jest natarczywy? Oczywiście pierwsza odpowiedź to smycz lub linka. Natomiast jeśli jest to sytuacja gdy psy są luzem a opiekunowie nieopodal i zauważysz, że twój pupil staje się zbyt nachalny a drugi pies biegnie po wsparcie do swoich opiekunów – nie podążaj za psem. Nawet jeśli twój pupil pobiegnie za nim, daj mu trochę przestrzeni i możliwości na wycofanie się. W momencie gdy twój pies dobiegnie do tamtegom zobaczy, że ma on wsparcie swoich opiekunów, czyli już grupę a on jest sam. Zazwyczaj nie będzie miał już takiej odwagi i poczuje mniejszą chęć kontynuowania swojego zachowania. 

Idąc za naszym psem możemy dać mu nawet nieświadomie wsparcie w jego zachowaniu, pozostając w oddaleniu bez większej ingerencji, możemy pomóc tamtemu psu i wpłynąć na zmianę zachowania naszego pupila. 

Idealne zapoznanie

Powiedzmy sobie szczerze – idealne spotkania trwają krótko. Psy widząc siebie z pewnej odległości powolutku, w swoim tempie zbliżają się do siebie. Zazwyczaj podchodzą nie za szybko i są dość rozluźnione, oczywiście zdarzają się szybkie podbiegnięcia, jednak później widać poluzowanie ciała i ogony zaczynają  wchodzić w ruch i falować.

Posłuchaj przykładów psich powitań i spotkań. Dowiedz się czy wszystkie psy musza lubić szczeniaki – słuchając całego osiemnastego odcinka „Szczeka, merda, mówi”.

Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej!

Podziel się Facebook