Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Pies posiada różne potrzeby, dzisiaj przyjrzymy się potrzebom umysłowym. Umysł, czyli ogół oznaczający aktywności mózgu. W tym obszarze interesują nas takie zagadnienia, jak spostrzegawczość, świadome myślenie, kształtowanie pamięci, regulowanie stanów emocjonalnych, uczenie się nowych rzeczy, wartości poznawcze.

Dzięki odpowiednio dobranemu treningowi, zabawie czy zabawkom możemy stymulować psa do wykorzystania wyżej wymienionych umiejętności i pogłębiania ich. Wzmacnianie koncentracji i skupienia psa jest istotne dla nauki rezygnacji, jak i samokontroli.

Dzięki aktywizacji psa do różnych zadań, które będą wymagały użycia głowy, nie dość, że nauczymy go nowych kompetencji lub wzmocnimy obecne. Zdrowe zmęczenie przełoży się na to, że będziemy mieć szczęśliwego psa.

Pamiętajcie, że tego typu zabawy i gry zaspokajają potrzeby psa. Między innymi takie jak, potrzeba społeczna (współpraca z człowiekiem), poczucie bezpieczeństwa (budowanie zaufania do opiekuna), potrzeby łowieckie (zdobywanie pożywienia, nagród).

Gra spacerowa na skupienie uwagi

Jedną z moich ulubionych gier spacerowych, jest wypracowanie skupienia uwagi i koncentracji psiaka na nas, dowiedziałam się o tej metodzie na jednym z webinarów.

W tej grze uczymy psiaka, że na hasło “trzy” otrzymuje smakołyk. Można tu użyć dowolnych trzech słów, liter alfabetu, cyfr, czegokolwiek. Chodzi o to, że zwierzę jak słyszy “dwa”, to wie, że zaraz będzie trzy, a jak słyszy “raz” to wie, że zbliża się dwa, dzięki temu psiak zaczyna nas słuchać (wsłuchiwać się) i porusza się z nami, nasłuchuje czy pojawia się “trzy”.


I etap: stoję przed psem, przykładam zamkniętą dłoń ze smakami przed pyszczek psa i mówię RAZ, DWA, TRZY – po wypowiedzeniu “trzy” otwieram dłoń i pies dostaje smaki.


II etap: dodaję ruch, odchodzę od psa, mówiąc RAZ, DWA, a na TRZY zatrzymuję się i daję psu smaka.


III etap: dostawiam się do psa i zaczynam z nim iść przy mojej nodze, mówię RAZ, DWA a na TRZY pies dostaje smaka.

Celem jest nauka psa słuchania tego, co mówisz, wzmacnianie koncentracji, pies jest skupiony na opiekunie, bo stara się wyłapać słowo TRZY zwiastujące smakołyk.

Może się to wam przydać do wyprowadzania psa z trudnych sytuacji 🙂 Jedna dziewczyna wyprowadziła w ten sposób konia z płonącego buszu w Australii.

Zabawy węchowe, wyszukiwanie smakołyków w trawie – aktywne karmienie

Inną moją ulubioną zabawą jest schowanie smaczków lub karmy bytowej (przykładowo suche chrupki) mojemu psu w trawie lub konarach drzew. Pies na hasło szuka jedzonka, musi użyć nosa, pochłania różne zapachy, które napotyka. Często jest tak, że jeśli nasz pies zobaczy, że inny pies przemieszcza się w dystansie, to wraca do węszenia. W ten sposób możemy uczyć samoregulacji psa, tego, że nie musi mieć interakcji z każdym napotkanym bodźcem, ale uwaga, jeśli chcesz tę zabawę wykorzystać jako metodę behawioralną, to zrób to pod okiem behawiorysty.

Tutaj pies również zaspokaja potrzebę zdobywania, nie zapominajmy, że pies to drapieżnik i dla niego bardzo ważne jest spełnianie takich potrzeb jak zdobywanie pożywienia, wyszukiwanie atrakcyjnych według niego rzeczy.

Modyfikacją tej aktywności, może być wyszukiwanie zabawki, nie koniecznie musi to być jedzenie. Zabawa w szukanie skarbu: ukrywamy ulubioną zabawkę psa, po czym prosimy go o jej odnalezienie, nagrodą może już być samo znalezienie zabawki i wspólna zabawa z psem.

Można również takie zabawy organizować w mieszkaniu, nie koniecznie muszą one odbywać się na dworze, jeśli warunki pogodowe nie sprzyjają zabawom outdorowym, to nie widzę przeciwwskazań do tego, aby w ten sposób bawić się z psem w mieszkaniu, czy domu.

Gry i zabawki logiczne

Aktywizacja umysłowa psów jest bardzo ważna stąd na rynku mamy mnóstwo gier logicznych, które wymagają od psiaka właśnie tego wysiłku umysłowego, choćby rozwiązywanie łamigłówek, czyli na przykład jak przesunąć zapadnie łapą lub nosem tak, aby ukazała się nagroda, którą może być przepyszny smakołyk. Zabawy intelektualne aktywują psa, do myślenia co pozwala zmęczyć psa, a to przekłada się na jego spokój i dobrostan.

Wydobywanie smaków z kuli węchuli czy piłki, z której po trąceniu nosem wypadają smakołyki.

Zabawki interaktywne dla psa to wspaniałe narzędzie do tego, aby psa uczyć samodzielności, rozwiązywania problemów, radzenia sobie z frustracją, czasami może zdarzyć się tak, że dana zabawka nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać.

Psie zabawki dostaniesz w naszym sklepie przy ulicy Odyńca 69 w Warszawie!

Przechodzenie przez przeszkody

Tory przeszkód to fantastyczna zabawa z psem, która wpływa na koncentrację, jak pies stawia łapy, jak porusza swoim ciałem. Amatorsko, możemy rozstawić w mieszkaniu poduszki, kołdry czy inne miękkie przeszkody, przez które musi przejść pies, mając mniejszego pieska, możemy zrobić z krzeseł i koców tunele dla psa, które będzie musiał pokonać.

W parku, lesie, na łące możemy wykorzystać zwalone drzewa do tego, aby pies je obszedł, przeszedł nad nimi, może i przeskoczył, słupki, które można wykorzystać do slalomu. Warto do spaceru podchodzić w sposób kreatywny i pozwolić psu zmierzyć się z różnymi powierzchniami, obiektami. Poprzez wejście na piasek, kamyczki, trawę, metalową kładkę, jak i dotknięcie czegoś nowego np. ławki, piaskownicy, kamienia, metalowych, drewnianych, plastikowych, gumowych struktur.

Motywacja psa do pokonywania przeszkód będzie tutaj kluczowa, dlatego warto dobrać odpowiednie nagrody dla waszego pupila, jeśli zabawki są dla niego bardziej atrakcyjne, to je wykorzystajcie, jeśli bardziej motywuje go jedzenie, to już wiecie jak poprowadzić psa, tak aby osiągnął sukces. Istotne jest też to, aby nie forsować u psa na siłę przejścia przez dla niego trudne powierzchnie, pies zachęcony mimo wszystko powinien zrobić to sam, stopniowo nabierać odwagi i budować zaufanie do nas, że nic złego się nie stało, że udało się pokonać strach.

Treningi pod okiem trenera

Jeśli dysponujecie czasem i funduszami to polecam udać się z psem na profesjonalny trening, pies uczy się nowych zachowań, haseł. Oczywiście jest przy tym mnóstwo frajdy, która przekłada się na lepszą relację z psem, na budowanie pewności siebie, ponieważ psu wychodzi, koncentracja na przewodniku, ćwiczenie skupienia uwagi w trudnych warunkach jak nowe środowisko, czy też dodatkowe psy, jak i ludzie, dzięki takim zorganizowanym treningom możemy również wypracowywać u psa cierpliwość.

Zajęcia, na jakie możecie się udać to: sztuczki, nosework, tropienie użytkowe, psi fitness, agility, podstawowy trening posłuszeństwa, obedience, frisbee, hoopers i wiele innych.

Swego czasu często można było usłyszeć sformułowanie “pies musi się wybiegać”, to sformułowanie nabrało bardzo negatywnego znaczenia, przez to, w jakich okolicznościach było używanie, choćby na psim wybiegu, gdzie odbywały się dantejskie sceny. Jednak jest coś w tym, że pies powinien doznać zmęczenia fizycznego, ale jednakowo ważne jest zmęczenie umysłowe.

Zabawa narzędziem treningowym

Dobrze wypracowana zabawka może być super narzędziem treningowym do tego, by nagrodzić psa.

Nauka w formie zabawy również jest narzędziem treningowym, zabawy umysłowe dla psów uczą skupienia psa, cierpliwości, budują odporność na frustracje, swobodne eksplorowanie, dodatkowo możemy psa nauczyć rozróżniania kierunków, chodzenia przy nodze właśnie dzięki temu, że trening jest prowadzony w formie zabawy.

Podsumowując, aktywizujcie psiaki, niech wasze spacery nie będą nudne, niech pojawi się tam zabawa z wami, czy też podstawowy trening, aktywizacja psiego nosa! Dzięki temu nie tylko psie łapki będą zmęczone, ale również psi umysł, spokojny sen to spokojny pies.

Podziel się Facebook