Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Czy agresja lub lękliwość u psa powinny go wykluczać z możliwości brania udziału w różnych zajęciach grupowych? Czy takie psy mają mniejsze możliwości, przez to, że mają “łatkę” trudnego psa? Czy zajęcia o charakterze grupowym mają w ogóle sens dla psów z problemami behawioralnymi? Czy są jakieś wskazania, jaki rodzaj zajęć wybierać? Jak się przygotować do nich, żeby czerpać z nich satysfakcję?

Wbrew pozorom problemy behawioralne psów dosyć często występują i nie zawsze wynikają z winy opiekunów. Właściciele psów borykają się z problemami swoich podopiecznych, ponieważ chcą im pomóc, ale nie zawsze jest to łatwe. Nawet będąc pod opieką behawiorysty, życie z psem “problemowym” nie jest proste, szczególnie mieszkając w mieście, gdzie często są inne osoby z psami lub pojawiają się trudne bodźce dla psów np. rowery. Nie mniej jednak i takie psiaki mają prawo uczestniczyć w zajęciach grupowych, które wbrew pozorom mogą okazać się świetnym wsparciem podczas pracy behawioralnej.

Czy da się ćwiczyć z psem, który ma problemy behawioralne?

Psy z różnymi problemami lubią pracę i bardzo chętnie wchodzą w treningi, jeśli odpowiednio się je poprowadzi. Jeśli stworzymy odpowiednie warunki do pracy, to pies będzie chętnie w nią wchodził. Przede wszystkim musi być zapewnione bezpieczeństwo. Jeśli pies obawia się innych psów, to powinien ćwiczyć na takim dystansie lub w takim miejscu, gdzie jego poziom emocji pozwala na pracę. Jeśli zwierzę nie będzie czuło się bezpiecznie, nie będzie w stanie efektywnie się uczyć. 

Pies w stresie rzadko chce jeść czy używać zabawki jako motywatora, więc praca jest trudniejsza i bez efektów. Również relacja z opiekunem jest kluczowa, w szczególności u psów z adopcji i schronisk. Jeśli czworonóg nie ma oparcia w swoim opiekunie, nie będzie miał motywacji do pracy oraz będzie czuł się mniej bezpiecznie. Tak, to my opiekunowie jesteśmy bardzo dużym rezerwuarem bezpieczeństwa dla swoich psów, o czym bardzo często zapominamy.

Więc tak, jak najbardziej można ćwiczyć z psem “problemowym”. Często psy agresywne czy lękliwe lubią trening, ponieważ jest przewidywalny, a przewidywalność równa się bezpieczeństwo. Również zwierzak w pracy jest wzmacniany, przez co buduje swoją pewność siebie i osiąga sukcesy. Zajęcia treningowe również bardzo fajnie stymulują psią głowę, dzięki czemu jest zrealizowana potrzeba pracy. A zaspokojone potrzeby do pierwszy krok do fajnych emocji u psów, dzięki temu może być im łatwiej, jeśli mają problemy np. na podłożu reaktywności.

Czy warto uczęszczać na szkolenie grupowe dla psów?

Zajęcia grupowe dla szczeniąt i starszaków są świetnym miejscem do poznania różnych narzędzi, haseł do pracy z psem oraz wzmacniamy umiejętność radzenia sobie psa w warunkach, gdzie są rozproszenia. Kursy grupowe są tak skonstruowane, aby osiągać stopniowo sukces z tygodnia na tydzień. Są bardzo fajną motywacją dla opiekunów do systematycznej pracy. Trener psów zawsze pomaga podczas zajęć na placu i służy pomocną dłonią, gdy widzi, że jakiemuś psu jest trudniej. Psie przedszkole jest naprawdę świetną opcją na podniesienie pewności siebie czy nauczenia się, że inne psy nie są zagrożeniem. W większości szkół są możliwe psie spotkania, które są przeprowadzane pod okiem instruktora szkolenia psów, który pomaga w interakcjach psów, aby przebiegały prawidłowo. Na zajęcia grupowe przychodzą również inne osoby, które mają takie same cele jak my, czyli nauczyć psa nowych rzeczy. Więc zajęcia w pewien sposób są kontrolowane, ponieważ każdy uczestnik szkolenia pilnuje swojego psa. Dzięki temu można pracować w poczuciu bezpieczeństwa, a nie obawiać się czy jakiś pies wbiegnie w naszego.

Regulamin szkoleń grupowych

W każdej szkole jest polityka zajęć grupowych, którą trzeba respektować. Przed zaczęciem uczęszczania na zajęcia grupowe warto poznać panujące wymagania w placówce. Nie każda szkółka będzie umożliwiała pracę psom z problemami behawioralnymi, warto mieć to na uwadze. Oczywiście każdy uczestnik szkolenia jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa innym, poprzez panowanie nad swoim czworonogiem. Jeśli nasz pies ciągle szczeka i zakłóca pracę innym, powinnismy się zastanowić czy jest sens takich spotkań. Nie dość, że utrudniamy pracę innym osobom to nasz podopieczny jest ciągle zestresowany i takie zajęcia nie są dla niego przyjemne. Jeśli pies ma bardzo duży problem z agresją w stosunku do innych osób czy psów, zawsze powinniśmy o tym poinformować szkołę. Czasami w niektórych szkołach, również u nas można przyjść na zajęcia próbne i zobaczyć czy pies daje radę pracować w warunkach zajęć grupowych oraz czy jest to dla niego.

Czy szkolenie grupowe nie będzie za trudne dla psa z problemami?

Jeśli nie wiesz czy twój pies odnajdzie się podczas szkoleń grupowych. Najlepiej skorzystaj z konsultacji behawioralnej lub wejdź we współpracę z osobą kompetentną, która oceni czy pies będzie w odpowiednim stanie emocjonalnym w treningu na placu. Jeśli trener/behawiorysta zarekomenduje nie uczęszczanie na szkolenie ze względu na zbyt duży stres/pobudzenie zawsze jest możliwość treningu indywidualnego.

W miarę pracy behawioralnej będzie możliwość skorzystania z opcji zajęć grupowych. Niestety niektóre psy potrzebują więcej czasu. Jednakże bardzo częstym zaleceniem do psów z problemami behawioralnymi typu agresja czy lękliwość jest uczęszczanie do psiej szkółki w ramach pośredniej pracy behawioralnej. Każdy uczestnik szkolenia zobowiązany jest zachowywać ze swoim psem odpowiedni odstęp od innych psów, aby nie prowokować starć lub zabawy między psami, nie zakłócać zajęć i koncentracji zarówno swojej, jak i pozostałych uczestników.

Psia szkółka jest bardzo dobrym miejscem, aby w “kontrolowanych” warunkach nauczyć psa pracy przy innych czworonogach czy rozproszeniach. Większość osób przychodzących na wspólne treningi szanuje przestrzeń innych zespołów, przez co mogą oni czuć się bezpieczni. Szkolenia grupowe zazwyczaj odbywają się na placach, gdzie jest dużo przestrzeni, która pomaga psom w szczególności jeśli obawiają się innego osobnika.

Jak wybrać zajęcia grupowe?

Szkolenie dla psów może być różne przed zapisaniem się na pierwsze zajęcia, sprawdź jak liczne są grupy, w jakim miejscu się odbywają czy są wymagane jakieś specjalne rzeczy. Pies przed szkoleniem nie powinien być głodzony, aby słuchał. Nie chcemy pracować na deprywacji pokarmowej a chcemy wzmacniać relację i motywację psa do pracy. Jeśli twój pies się stresuje i nie chce pracować poinformuj o tym trenera psów.

W naszej szkółce nie skreślamy takich psów, dajemy im przestrzeń na poczucie się dobrze i pracę we własnym tempie. Jeśli jakiemuś psu jest naprawdę bardzo trudno odsyłamy na konsultacje behawioralne psów lub zajęcia praktyczne indywidualne. W psiedszkolu znajdziecie grupy kameralne max. do 4 psów, po to żeby każdy uczestnik zajęć był zaopiekowany. Oczywiście kurs jest po to, aby zdobyć praktyczne narzędzia do pracy z psem, ale nie kosztem jego emocji i poczucia bezpieczeństwa. Wiele psów po naszych zajęciach czuje się dużo lepiej w towarzystwie innych psów, otwiera się na pracę oraz widać podbitą relację z opiekunami.

Podziel się Facebook