Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Wbrew pozorom miejska przestrzeń jest trudnym miejscem do spacerowania dla psa. Trzeba nabrać odpowiednich umiejętności, aby dobrze pokierować i przyzwyczaić psa do miejskiego zgiełku. Miasto jest pełne bodźców, ruchliwych ulic, wąskich chodników, a także innych psów i ludzi. Oczywiście można odpowiednio przyzwyczaić psa oraz pomóc mu odnaleźć się w miejskiej dżungli. Spacer w mieście nie musi być trudny i powodować ogromnego stresu u psa!

To jak pies będzie odnajdywał się podczas miejskich spacerów, zależy od tego, jak będziemy wykorzystywać infrastrukturę miasta oraz jak będziemy pomagać psu. Na pewno spacer w aglomeracji nie zastąpi leśnej wędrówki, ale może być równie przyjemny. Podczas spaceru stawiamy na bezpieczeństwo psa zarówno dla jego dobra, jak i otoczenia. Jest kilka aspektów, które będą wpływały na jakość samopoczucia, emocji, a także na zachowanie psa na spacerze.

Wyzwania spacerowe w mieście

Otoczenie miejskie jest trudniejsze z tego względu, że jest dużo bardziej ograniczona przestrzeń niż np. na polanie, w lesie. Dochodzą do tego dźwięki, które często przebodźcowują zwierzę. Psu jest dużo trudniej regulować się, ponieważ jest mniej terenów zielonych, na których zapachy są przyjemniejsze do zbierania przez psy. W mieście jest dużo ruchu ze strony samochódów, jak i przechodzących ludzi. Wiele osób nie szanuje przestrzeni wokół psa, przez co jest często zaczepiany, wołany. Dla niektórych psów jest to bardzo ciężka sytuacja powodująca stres.

W mieście nie zawsze jest możliwość zejścia ze ścieżki, gdy idzie drugi pies na spacerze. Smycze często plączą się wokół różnych słupków, latarni w efekcie czego pies jest wyprowadzany na krótkiej smyczy, która często ogranicza jego swobodę i powoduje u niego frustrację. Jeśli pies nie potrafi sobie radzić z natężeniem bodźców, po pewnym czasie przelewa się emocjami i może stać bardziej intensywny i pobudzony, ten efekt może nawet zostać do momentu powrotu do mieszkania. Często psy w przestrzeni publicznej ciągną na smyczy ze względu na stres i natłok otaczających bodźców, a nie z braku umiejętności chodzenia na luźnej smyczy. Dlatego odpowiednie przygotowanie będzie zmniejszało stres oraz umożliwi cieszenie się z bezpiecznego spaceru z psem.

Odpowiednia socjalizacja psa

Poprzez odpowiednią socjalizację możemy wpłynąć na jakość spaceru z psem. Im bardziej będzie przyzwyczajony do większej ilości różnych, dziwnych bodźców, tym łatwiej będzie mu się z nimi obyć. Jednakowo czy mamy szczenię, czy dorosłego psa z adopcji warto przyłożyć się do zapoznania psa z typowo miejskimi przedmiotami np. sygnalizacja, deskorolki, hulajnogi, rowery, wąskie uliczki. Na początku warto zaczynać aktywności na świeżym powietrzu w spokojniejszych miejscach np. parki, tereny zielone znajdujące się w mieście, gdzie pies będzie miał szansę na aklimatyzację. Pies na pewno będzie dużo spokojniejszy w miejscu, gdzie jest ciszej i jest mniejsze nagromadzenie bodźców niż przy ruchliwej ulicy. Dlatego na początku warto wybierać odpowiednie trasy dla psa, aby czuł się podczas nich komfortowo i bezpiecznie. Przyzwyczajenie do miejskiej infrastruktury należy robić stopniowo i w tempie danego osobnika, uwzględniając potrzeby psa.

Spacerowe savoir-vivre

Istnieją wskazówki wyprowadzania psa oraz dobre maniery podczas spacerów. W przestrzeni publicznej powinniśmy dbać o komfort naszego psa, ale również innych. Nie każdy pies lubi kontakt z obcymi psami czy ludźmi, co powinniśmy uszanować. Bezpieczne zachowanie odległości od innego psa jest bardzo dobrym zwyczajem i profilaktyką przed pogryzieniami. Jeśli chcesz, żeby twój pies wszedł w kontakt z innym psem, zawsze zapytaj się opiekuna o pozwolenie. Prosta rzecz a wiele osób nie ma takiego nawyku. Przez co w rezultacie podchodzą ze swoim psem do każdego napotkanego. Często z tego powodu wynikają konflikty u psów, bo jest to nie naturalne poznawanie osobnika i zazwyczaj odbywa się szybko i na małej przestrzeni.

U niektórych psów latami przepracowuje się pewne zachowania i jedno spotkanie np. z psem podbiegaczem lub nachalnym opiekunem z psem może cofnąć spory postęp pracy behawioralnej. Z szacunku do innych zawsze się pytajmy o chęć kontaktu zwierząt. Jeśli widzisz, że ewidentnie drugi opiekun zabiera swojego psa i proponuje mu odejście w inną stronę, uszanuj to. Najwyraźniej potrzebują przestrzeni. Jeśli przechodzisz wąskim chodnikiem lub czekasz na pasach a obok jest drugi pies, postaraj się psu zaproponować przeczekanie lub zejście gdzieś na bok. To nie są odpowiednie miejsca na zaznajomienie się psów, szczególnie przy ruchliwych ulicach. Jeśli twój pies nie jest pod kontrolą i nie jesteś w stanie go odwołać lub poprosić o daną komendę, nie puszczaj psa luzem. Zwróć uwagę na swoje nawyki spacerowe, szanujmy przestrzeń innych, dzielmy się nią a spacery miejskie będą bezpieczne i przyjemne.

Jakie akcesoria są niezbędne podczas miejskich spacerów?

Pamiętaj, że konieczność wyprowadzania psa na smyczy dotyczy wszystkich. Aktualnie przepisy zmieniły się i pies na spacerze powinien być wyprowadzany na smyczy, nawet jeśli jest pod kontrolą opiekuna. Pies może być spuszczany w miejscach do tego przeznaczonych np. nieużytki, pola, psie wybiegi. Dlatego dobrze zaopatrzyć się w wytrzymałą smycz o odpowiedniej długości. Jest również specjalna długa taśma tzw. linka, która pozwoli na większą eksplorację twojego psa. Jednakże w mieście może być dużo trudniejsza do użytkowania, ponieważ przez swoją długość łatwiej się plącze. Ale dla wyprawionych odpowiednie zwijanie linki to pestka. Akcesoria do spacerów są naprawdę w każdym kolorach i wzorach świata. Każdy znajdzie coś dla siebie, również u nas możesz sprawić sobie piękne komplety spacerowe. Żółte oznakowania mają specjalne znaczenie. Oznaczają, nie podchodź do mojego psa.

Często takim elementem jest również żółta kokarda na smyczy lub obroży/szelkach. Pies może być lękliwy/agresywny, dlatego nie powinniśmy naruszać przestrzeni takiego psiaka. Wiele osób zawsze zastanawia się szelki czy obroża, tak naprawdę warto posiadać obie opcje. Oczywiście każdy pies ma swoje preferencje i jeden będzie lepiej się odnajdywał na obroży a innych na szelkach. Więc akcesoria spacerowe powinniśmy zawsze dobierać pod swojego psa a nie kierować się trendami. Wybierając akcesoria na spacer kieruj się ich wytrzymałością, funkcjonalnością oraz oddziaływaniem na układ ruchu psa (np. szelki przeciw ciągnięciu na smyczy bardzo często ograniczają ruchu i powodują krzywizny). Zawsze przymierz psu szelki czy obrożę przed zakupem, niektóre psy są niewymiarowe i akcesoria nie będą odpowiednio przylegały. Jeśli będą za małe będą powodowały dyskomfort u psa a za duże mogą spać z psa w sytuacji stresowej. Dobrze dobrane akcesoria to również bezpieczeństwo psa na spacerach. Odblaski są niezbędną rzeczą wieczorową porą w mieście, szczególnie jesienią i zimą, gdy szybko robi się późno. Dobra widoczność to dobry wybór. Każdy miejski wędrowiec również powinien się zaopatrzyć w kaganiec, ponieważ jest potrzebny do poruszania się komunikacja miejską.

Zasady dobrego spaceru w mieście

Zanim zdecydujemy się na długie trasy po mieście, zróbmy kilka krótszych, gdzie pies będzie czuł się komfortowo. Szybko nie znaczy lepiej. Czasami warto poświęcić więcej czasu na socjalizacje, żeby potem psu było dużo łatwiej. To nie sztuka zabrać szczeniaka na starówkę, gdzie od razu nam się przebodźcuje i skojarzy zgiełk miasta z czymś nie przyjemnym. Właśnie umiejętnością jest zrobienie takiego spaceru, po którym pies czuje się zrelaksowany. Psy mają dużo lepsze zmysły niż my przez co też dużo szybciej się przebodźcowują.

Nie zapominajmy, że psy również potrzebują przerwy. W szczególności latem, kiedy chodniki i jezdnie bardzo się nagrzewają. Zabezpieczenie łapek oraz nawodnienie psa powinny być niezbędnymi punktami na liście spacerowej. Zdrowie to również bezpieczeństwo. Przerwy najlepiej robić z dala od głównych ścieżek, na obszarach zielonych, gdzie pies ma szansę się wyregulować i wyciszyć.

Każdy pies na spacerze ma prawo się czegoś przestraszyć lub czymś się zaniepokoić. Opiekun powinien być wsparciem dla swojego podopiecznego. Dzięki temu pies nam ufa i chętniej korzysta ze spacerów. Poprzez wspieranie nie zwiększamy lęku u psa, a wypracowujemy relację i więź. Warto dobrze czytać sygnały psa, dzięki temu dużo lepiej będziemy w stanie określić jego stan emocjonalny i ewentualnie mu pomóc.

Im lepiej zaplanujemy spacery, tym będą one przyjemniejsze. Dla bezpieczeństwa lepiej unikać chodzenia przy ruchliwej jezdni. W miastach jest wiele parków, skwerów, gdzie z łatwością pies się odnajdzie. Warto zaznaczyć, że w tych miejscach zapachy podczas spacerów będą najlepsze. Psom jest dużo przyjemniej zbierać zapachy z trawy niż z betonu.

Wypracowane hasła u psa wpływają na bezpieczeństwo. Podstawowe komendy umożliwiają nam zabezpieczenie psa w przestrzeni publicznej np. możemy na spokojnie poprosić psa o równanie w momencie, gdy mijamy się z kimś na chodniku. Przywołanie, hasła zabraniające, hasła na wypluwanie przedmiotów z pyska, spokojne zostanie oraz wiele innych umiejętności będą bardzo przydatne podczas codziennych aktywności w mieście.

Jeśli chodzi o sprzęty spacerowe to nie ma co na nich oszczędzać. Jakość to bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane akcesoria zapewnią nam ochronę przed wyślizgnięciem się psa z obroży, szelek czy pęknięcia karabińczyka od smyczy. Warto co jakiś czas sprawdzać stan psich rzeczy spacerowych, aby któregoś dnia się na nich nie zawieźć. Czasami wystarczy chwila, gdy pies się przestraszy jakiegoś huku lub psa podbiegacza. Jak to mawiają przezorny zawsze ubezpieczony.

Podziel się Facebook