Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Klatka kennelowa jest owiana złą sławą, ale czy słusznie? Czy powinniśmy ją stosować jako karę a może, jako miejsce odpoczynku dla psa? W ostatnich latach wiele osób przekonuje się do wprowadzenia kennela do psiej rutyny.

Klatka dla psa może być bardzo fajnym narzędziem pomagającym z emocjami oraz w regulowaniu się. Jeśli odpowiednio wzmocni się psa i nauczy się go obcowania z nowym legowiskiem, będzie je odbierał jako bezpieczne i przyjemne miejsce. Warto stopniowo pracować z tym przedmiotem, aby pies go polubił i na pewno akceptował.

Czym jest klatka kennelowa dla psa?

Jest to miejsce wyłącznie dla psa. Możemy je przyrównać do psiego pokoiku lub norki, która jest przytulna. Jest to bezpieczne schronienie dla psa, w którym może odpoczywać i regenerować się w ciągu dnia. Pies takiego miejsca ma nie odbierać jako karę a jako swoją bazę “safe place”. Dużą zaletą klatki kennelowej jest możliwość odcięcia się psa od różnych bodźców np. goście w mieszkaniu, odkurzanie, biegające dzieci. Warto zawsze klatkę przykryć jakimś kocem lub kupić pokrowiec, który będzie wygłuszał dźwięki, a wieczorem dawał zaciemnienie.

Bardzo wiele psów lubi korzystać z zadaszonych przestrzeni, ponieważ wtedy czują się bezpiecznie. Może Wasz pies intuicyjnie kładzie się pod stołami, kanapami, a nawet za firankami? Jeśli pies ma taką potrzebę, klatka bardzo fajnie ją zrealizuje. Nie każdy pies lubi leżeć na widoku na środku pokoju. Bardzo często psy lubią mieć miejsca odpoczynku na kształt psiej norki. Jest też to swojego rodzaju atawizm, pozostawiony po przodkach. Suka zawsze odchowywała szczenięta w norach, aby zapewnić potomstwu ochronę przed drapieżnikami.

Jak dobrać klatkę dla psa?

Przede wszystkim wielkość klatki dla psa ma bardzo duże znaczenie. Zbyt mała będzie krępowała psa oraz nie będzie on miał możliwości swobodnego przemieszczania się w niej. Za duża nie będzie imitowała psiej norki. Najlepiej, aby klatka była około 4-5 cm wyższa od wysokości psa w kłębie. Szerokość powinna umożliwiać psu komfortowe obrócenie, natomiast długość powinna pozwalać psu na swobodne leżenie. Ogon czy łapy nigdy nie powinny wystawać poza klatkę. Na wielu stronach internetowych są wypisane rozmiary z przykładowymi rasami, dla których się nadają. Jest dostępna również klatka kennelowa na zamówienie. Klatki mogą być wykonane z różnych materiałów np. drewniane, metalowe. Jeśli jest wykonana z metalu łatwo zadbać o komfort i utrzymanie czystości. Są również dostępne klatki z wyjmowaną podłogą, która umożliwia czyszczenie powierzchni. Na rynku dostępne są także materiałowe klatki, które są lekkie i przenośne, idealnie sprawdzają się na treningi czy podróże.

Czy warto wprowadzać psu klatkę?

Klatka jest lepsza od zwykłego legowiska, ponieważ oprócz miejsca do odpoczynku może służyć jako miejsce wyciszania się, rozładowania emocji, bezpiecznej (przenośnej) przestrzeni. Klatka jest szczególnie przydatna przy szczeniakach lub przy psach, które mają trudności z odpoczywaniem. Dzięki niej możemy pomóc psu w wyznaczaniu zasad, nauce odpoczynku i wyciszania podczas codziennej rutyny. Klatka również bardzo przydaje się podczas podróżowania zarówno jako środek transportu, jak i miejsce odpoczynku dla psa w nowym miejscu. Zwierzęciu łatwiej się odnaleźć w nowej przestrzeni, gdy ma swój własny kącik ze sobą.

Wady klatki kennelowej

Jak każde narzędzie treningowe klatka dla psa również je ma, ale wynikają one głównie z braku treningu klatkowego. Oczywiście są psy, dla których ograniczenie przestrzeni będzie bardzo frustrujące i nie będą lubiły tego typu legowiska. Natomiast najczęstsze błędy przy wprowadzaniu kennela to nie przyzwyczajenie psa do przedmiotu. Jeśli zamkniemy psa w klatce, bez przygotowania to będzie się niepokoił, frustrował i z pewnością nie będzie się relaksował i wyciszał. Klatka nie rozwiązuje problemów behawioralnych. Jeśli pies ma lęk separacyjny i jest zamykany w klatce, aby nie niszczył mieszkania, to nie znaczy, że się nie stresuje. Często wtedy psy wyją, drapią, a nawet gryzą klatkę, aby się wydostać. Natomiast podczas obecności opiekuna pies bez problemu się relaksuje i odpoczywa. Więc zawsze patrzymy na emocje i przyczyny zachowań psa, aby problem wyeliminować, a nie maskować używaniem klatki.

Jak przyzwyczaić psa do klatki?

Zanim przystąpi się do przyzwyczaja psa do nowego przedmiotu, trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Klatka nie powinna znajdować się przy przejściu, ruchliwym miejscu w mieszkaniu. Najlepiej, aby schronienie psa było w spokojnym kącie, ale jednak z widokiem na pomieszczenie, aby czuł się komfortowo. Kennel, jeśli jest odpowiednio wprowadzony, to jest to najczęściej ulubione miejsce psa w domu. Dlatego również warto włożyć psu miękkie legowisko do środka lub jakąś poduszkę, aby mógł wygodnie tam odpoczywać. A na klatkę najlepiej zarzucić kocyk, aby izolował psa od bodźców. Gdy, klatka znajdzie miejsce w mieszkaniu, należy przyzwyczaić psa do niej. Na początku warto zostawić ją otwartą, włożyć do niej stare posłanie lub kocyk psiaka. Dobrze wydawać psu w niej jakieś ekstra gryzaki lub posiłki, czyli budujemy psu przyjemne skojarzenie z nowym przedmiotem. Przestrzeń dla psa ma być atrakcyjna i bezpieczna, aby chętnie z niej korzystał. Oswajanie psa z klatką kennelową zajmuje trochę czasu, ale warto to zrobić na spokojnie, aby zwierzę później kojarzyło ją dobrze.

Jak nauczyć psa wchodzenia do klatki na komendę?

Gdy pies nie ma problemu z przedmiotem, chętnie z niego korzysta, to możemy wypracować odsyłanie na hasło. Na początku pracujemy poprzez naprowadzanie psa do klatki. Najlepiej stanąć przed klatką i ruchem ręki pokierować psa, aby podążył za smakołykiem do klatki. Gdy wejdzie wszystkimi łapami do norki – nagradzamy psa, najlepiej na dnie klatki, aby wzmocnić psu, że chodzi nam o przedmiot. Po chwili najlepiej zwolnić psa jakimś hasłem np. okej/koniec i wrzucić smakołyka poza klatkę, dzięki temu uczymy psa zerowania ćwiczenia i wykonywania go przez jakiś czas. W pierwszych próbach nie używamy hasła. Uczymy psa na razie samego obchodzenia się z przedmiotem.

Dodawanie hasła

Gdy pies płynnie podąża za ruchem ręki możemy przejść do następnego etapu. Zawsze wypowiadamy hasło np. “do siebie” i dopiero naprowadzamy psa, aby udał się do klatki. Tam nagradzamy psa i pamiętamy o zwolnieniu go z czynności.

Wydłużenie czasu

Gdy pies jest nauczony wchodzenia na hasło do kennela można przejść do wydłużania czasu, w którym jest przyzwyczajony do pozostawania w klatce. Również na tym etapie trzeba dołożyć element jakim jest zamykanie drzwiczek. Na hasło pies udaje się do klatki, oczywiście nagradzamy go i dokładamy nagrody za wytrzymywanie. Stopniowo przymykamy drzwiczki, jeśli pies jest spokojny i nie ma problemu z ograniczeniem przestrzeni dokładamy nagrody poprzez kratki, następnie powoli otwieramy drzwiczki i zwalniamy psa z ćwiczenia. Następnie stopniowo zwiększamy czas przebywania w klatce, gdy drzwiczki są zamknięte, jeśli pies zaczyna się frustrować powinniśmy wrócić do krótszego czasu i powzmacniać psa. Nie ma co tu się spieszyć, pies ma kojarzyć przedmiot przyjemnie, a nie stresować się przebywając w nim.

Wychodzenie z klatki

Warto w szkoleniu doprecyzować detal, jakim jest wychodzenie z klatki. Pies będzie nauczony spokojnego wychodzenia z klatki, nie będzie z niej wybiegał podekscytowany, pełen emocji. Gdy pies jest już w klatce, uchylamy powoli drzwiczki, jeśli pies tylko próbuje przepchnąć się przez nie – delikatnie je przymykamy. Po kilku próbach pies zrozumie schemat działania, jeśli się wpycham – drzwi się zamykają, jak czekam, to się otwierają. Gdy pies w którejś powtórce wyczeka chwilę i podkładamy hasło zwalniające. Uchylamy drzwiczki na oścież, żeby pies mógł wyjść. Można zachęcić psa do wyjścia smaczkiem lub gestem. Przy każdym wychodzeniu psa z klatki pamiętamy o tym schemacie.

Rozproszenia

Jak pies opanuje spokojne czekanie w klatce do czasu zwolnienia z niej, to możemy zacząć wprowadzać rozproszenia np. możemy umyć podłogę, gdy pies czeka w kennelu. Co jakiś czas można podchodzić i dokładać psu nagrodę do klatki. Stopniowo wprowadzamy coraz trudniejsze rozproszenia. Jeśli pies nie wytrzymuje jakichś rzeczy i zaczyna się stresować, frustrować wracamy do niego i wypuszczamy na spokojnych emocjach z klatki, w następnych powtórkach trzeba wprowadzić łatwiejsze rozproszenia, aby pomóc psu. Zawsze się staramy, aby pies skończył na sukcesie, czyli bez problemu pozostał w klatce.

Klatka dla psa to bardzo przydatne narzędzie, wspomagające naukę odpoczywania i wyznaczania miejsca w domu. Jednakże dobre wprowadzenie klatki dla psa zajmuje trochę czasu. W ciągu kilku dni nie nauczymy psa przesiadywania w niej, podczas gdy wokoło wiele się dzieje. Trzeba stopniowo wprowadzać wszystkie kroki i przede wszystkim w tempie danego psa. Owszem znajdą się głosy, że wystarczy psa zamknąć w klatce do momentu aż przestanie szczekać i drapać to się nauczy. Może i w końcu pies się podda i biernie będzie czekał na wypuszczenie, ale czy w ten sposób polubi korzystanie z klatki, która ma być dla niego azylem? To Wy zadecydujcie jak wprowadzicie swojemu psu klatkę kennelową.

Podziel się Facebook