Podcast "Szczeka, merda, mówi" Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Odcinek 19. Jak kochać nasze psy?

Kochamy nasze psy, spędzamy z nimi czas i pracujemy nad relacją, ale czy robimy to rozsądnie? – dowiedz się więcej, słuchając najnowszego odcinka podcastu dostępnego na Spotify!

Czasami jako opiekunowie, traktujemy psa, jako osobnika tego samego gatunku dając i okazując mu „po ludzku” uczucia i to jest okej. Z drugiej strony tego rodzaju emocje i zachowania mogą być przez pupila niezrozumiałe. Pewne gesty czy sposoby okazywania miłości mogą być dla nas ludzi jasne i przyjemne a u naszego psa powodować zagubienie, czy nawet dyskomfort.  

Jak więc okazywać psu miłość?

Miłość w chorobie

Choroba naszego pupila często wiąże się z zabiegami, podaniem leków czy zmianami opatrunku. Warto dbać o relację i zaufanie naszego psa w czasie spacerów czy codziennego przebywania razem. Wzajemne zaufanie procentuje w takich sytuacjach, ułatwia nam komunikację z chorym zwierzakiem. Kluczem jest szacunek i zrozumienie, że nie zawsze nasz pies będzie chciał współpracować, a czasem będzie potrzebował więcej czasu, by zgodzić się na lekarskie czynności. 

Odpuszczanie

Dajmy naszym psom szansę na podejmowanie samodzielnych decyzji. Oczywiście kontrola psiego bezpieczeństwa jest bardzo istotna, sprawdzanie, czy nie wybiega na ulicę. Istotne jednak jest, by mógł czasem na coś się zagapić, powąchać czy polizać coś w trawie bez naszego nieustannego nadzoru. Dajmy zrobić pupilowi coś po psiemu, szanując jego potrzeby. Czasami nasze spojrzenia i to, że obserwujemy każdy ruch, żeby się nauczyć ich zachowań – niektóre psy odbierają jako silną kontrolę. Warto zwrócić na to uwagę podczas spacerów i wygospodarować sobie trochę luźniejszego czasu.

Zabawki

Obdarowywanie naszych psów to przyjemność. Pytanie, czy najlepszą formą okazywania uczucia będzie zarzucanie psa przeróżnymi gadżetami, zabawkami i rzeczami? Wydane nam się, że fajnie jeśli prezenty sprawiają nam wspólnie radość, trzeba jednak pamiętać, że nasz pies może z nich skorzystać lub nie a zabawka może skończyć rozszarpana, bo to sprawi mu największą przyjemność. Psy ras pierwotnych, teriery oraz te, które mają rozbudowany łańcuch łowiecki, uwielbiają destrukcję i patroszenie. W tym wypadku zamiast nowej zabawki, na którą trzeba uważać, lepiej sprawdzi się coś wykonane samemu do zniszczenia.

Pomysły:  

  1. Weź stary karton i włóż do niego kolejny karton i kolejny a w środku schowaj coś przyjemnego dla psa np. smaczny gryzak. Pies będzie chwytał, rozszarpywał  i zaspokajał swoje drapieżne potrzeby. Dla naszego psa to może być najlepszy prezent.
  2. Zorganizuj kosz na zabawki, możesz wymieniać przechowywane w nim rzeczy – dzięki temu dawno nieużywane szarpaki czy pluszaki znów wzbudzą zainteresowanie.

Warto kierować się zasadą, że coś pięknego w naszych oczach nie musi być koniecznie dla psa czymś najbardziej fantastycznym. Dobrze też unikać nadmiernej kontroli zabawek, zabierania czy chowania a częściej pozwalać na swobodną zabawę.

Zabawki i wspólna zabawa mogą być miłym elementem relacji i odkrywania temperamentu naszego psa. Szukania tego co go fascynuje, jeśli będziemy w ten sposób traktować prezenty i z taką myślą je przygotowywać, to na pewno staną się ważnym sposobem okazywania psu miłości.

Posłuchaj więcej o budowaniu zdrowej relacji z psem. Dowiedz się, jak wygląda trening kooperacyjny, jakie są zalety odpuszczania i czym jest mądra miłość, słuchając całego dziewiętnastego odcinka „Szczeka, merda, mówi”.

Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej!

Podziel się Facebook