Podcast "Szczeka, merda, mówi" Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Odcinek 20. Aby pies czuł się kochany, musi być zrozumiany.

Jak okazujemy psu uczucia? Czy przytulanie, dawanie buziaków i nagradzanie smakołykami powinno być podstawą udanej relacji czy może miłym dodatkiem – dowiedz się więcej słuchając najnowszego odcinka podcastu dostępnego na Spotify!

W jaki sposób okazywać psu miłość? W ludzkim świecie określone gesty są przez nas rozumiane od razu i jednoznacznie wskazują na intencje, ale czy nasz pies widzi je tak samo?

Buziaczki

W psim świecie również istnieją buziaczki. Psy liżą się po pyskach lub uszach. Jednak robią to, gdy są w grupie społecznej psów, które się znają i dobrze się ze sobą czują. Są rozluźnione i zrelaksowane, jest to gest opiekuńczy i komfortowy. Natomiast krótkie dynamiczne uderzanie pyskiem w pysk drugiego psa lub lizanie go po mordce z krzywieniem fafli jest bardzo często sygnałem dystansującym, lub manifestującym. Jest to istotne, patrząc z perspektywy błędów przy budowaniu relacji z psem. Zbliżanie twarzy do pyska psa może być niebezpieczne, ponieważ niektóre czworonogi mogą odebrać to jako zagrożenie i istnieje ryzyko pogryzienia. Przestrzegamy więc i uwrażliwiamy Was – nie całujcie obcych psów. Jeżeli decydujecie się na taki kontakt z własnym czworonogiem, róbcie to rozsądnie z poszanowaniem granic. Psy uczą się ludzkich komunikatów, jeśli więc pies jest zrelaksowany, głaszczecie się i przy okazji okazujecie w ten sposób czułość swojemu psu, pupil rozpoznaje to jako wyraz miłości. Pamiętajcie jednak, że może nie mieć na to ochoty albo po prostu tego nie lubić wtedy trzeba to zaakceptować i zrezygnować z kontaktu.

Przejaw miłości

Czasami prawdziwym objawem miłości jest powstrzymanie się przed czymś. Wstrzymanie własnych potrzeb to ważny element okazywania uczuć. Dla przykładu: czasami mam potrzebę dawania całusków, nachylenia się, objęcia psa czy robienia innych rzeczy, ale relacje buduje się zawsze z obu stron i muszę się zastanowić czy mój pies będzie to akceptował. Tworzenie wspólnej, świadomej relacji jest ważniejsze niż moja jednostkowa chęć.

Smakołyki

Trening z wykorzystaniem nagród może być fantastycznym elementem, który dopełni Waszą relację z psem i sprawi, że będzie miał więcej przyjemnych doświadczeń. Da Wam też narzędzia do wykorzystywania w nauce ważnych umiejętności, czyli np. możecie przywołać i wziąć na smycz psa, który chętnie przybiegnie i będzie z Wami współpracować, co daje poczucie bezpieczeństwa i Wam i psu. Jest też druga strona medalu, o której chcielibyśmy powiedzieć w kwestii nauki pewnych zachowań z wykorzystaniem jedzenia. Trening ze smakołykami może być uzupełnieniem relacji z psem, ale nie podstawą relacji! Nagrody, czy przysmaczki to fajny dodatek. Podstawą relacji powinno być jednak zrozumienie naszego psa, poczucie bezpieczeństwa i świadomość jego potrzeb. Dopiero te wszystkie elementy przyniosą prawdziwą satysfakcję i efekty przy wspólnej pracy, treningu i życiu na co dzień.

Posłuchaj o największym wyrazie miłości czyli edukowaniu siebie. Dowiedz się czy można być zbyt czułym dla swojego pupila – słuchając całego dwudziestego odcinka „Szczeka, merda, mówi”.

Podziel się Facebook