Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Czy obcinać psu pazury? Zrobić to samodzielnie, u groomera czy poprosić o pomoc lekarza weterynarii? Jeśli zdecydujesz się na domową pielęgnację, poznaj sprawdzone sposoby i przydatne akcesoria. Dodatkowo wypróbuj trening kooperacyjny, by przycinanie pazurów psa stało się przyjemnością dla Ciebie i dla pupila.

Kiedy obcinać psom pazury?

Widzisz, że pazury wymagają skrócenia, uważasz, że są zbyt długie a może zupełnie nie potrafisz ocenić czy to czas na zabieg obcinania? Groomerka Karolina Bielenica podpowiada jak w najłatwiejszy sposób to rozpoznać – Zwykle pazury psa należy przyciąć, gdy zaczynają dotykać ziemi. Jeśli pies stuka nimi o podłogę za każdym razem, gdy stawia na niej łapkę, to znak, że najwyższy czas je skrócić!

Trening kooperacyjny przy obcinaniu pazurów

Trening kooperacyjny zwany również medycznym lub pielęgnacyjnym to nic innego jak dialog i uzyskanie zgody od psa na podejmowane działania. Czyli w wypadku pięlęgnacji zaranżowanie sytuacji i zapytanie – czy mogę Ci teraz opiłować pazurki? Pies może się zgodzić lub nie czyli my zyskujemy kooperację, lub wręcz przeciwnie. Zakładamy, że nie wykonujemy czynności na siłę, trening kooperacyjny ma pomóc w dogadaniu się z psem. Bardzo często wykorzystujemy ten rodzaj narzędzia w pracy z naszymi psami, ponieważ pomaga budować fajną relację i daje możliwość pogłębionej obserwacji i lepszej komunikacji.

Jeżeli temat treningu kooperacyjnego cię zaciekawił i chcesz poszerzać wiedzę, zapraszamy Cię na nasz webinar.Podczas szkolenia dowiesz się:
– czym jest trening kooperacyjny/medyczny
– od czego zacząć
– jakie narzędzia warto wypracować z psem, aby móc „dawać psu wybór”
– jak korzystać z treningu medycznego w pracy z klientami
– kiedy pies mówi tak a kiedy mówi nie
– jak reagować na „nie”
– co zrobić żeby pies częściej się zgadzał
– na ile pies faktycznie się godzi

W naszej audycji “Szczeka, merda, mówi” w Radiu ChilliZet – Zosia poświęciła cały odcinek na wyjaśnienie i przybliżenie jak działa trening kooperacyjny. Przedstawia też przykłady wykorzystania go przy skracaniu psich pazurów. Opowiada o sesjach oswajających z pilnikiem, które umożliwiają spokojne i komfortowe przeprowadzenie zabiegu pielęgnacyjnego.

Obcinanie pazurków – czym to zrobić?

Na rynku jest sporo narzędzi dzięki, którym skrócimy długie pazury u psa. Warto wybrać te, które wygodnie Ci się trzyma i używa. Unikaj wykorzystywania zwykłych nożyczek lub cążków do paznokci, nie są przystosowane do psich pazurów, mogą powodować zmiażdżenia, a nam zależy na jednym, szybkim cięciu. Groomerka Karolina zwraca uwagę, że najlepiej używać narzędzi dopasowanych do kształtu pazura psa i niepowodujących uszkodzeń – Są to specjalne obcinaczki lub tzw. gilotyna.

Przy używaniu elektronicznego pilnika pamiętaj, że jego dźwięk może przestraszyć pupila, tu przydać się może oswajanie go z nim wcześniej lub skorzystanie z treningu kooperacyjnego.

Jaka długość pazura u psa jest odpowiednia?

Pazury psa nigdy nie powinny wystawać poniżej linii opuszków łap, czyli pazury idealnej długości nie powinny mieć kontaktu z podłożem – wyjaśnia Karolina Bielenica. Zbyt długie pazury łatwo rozpoznać “na słuch” – Jeśli zaczynają stukać o podłoże to znak, aby je skrócić – przypomina.

Czarne pazury – jak je obcinać?

Jeśli jesteśmy już przygotowani, mamy odpowiednie narzędzia do obcinania pazurów psa i chcemy to zrobić samodzielnie oto kilka wskazówek od groomerki Karoliny:

Jak skracać psie paznokcie?

Jak często obcinać paznokcie psom?

Styl życia, rasa a często po prostu predyspozycje osobnicze decydują czy psie paznokcie rosną szybko i czy wymagają dodatkowej pielęgnacji – Niestety nie ma określonego czasu, który określałby jak często pojawiać się na zabiegu obcinania to kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, jak szybko danemu psu rosną pazury i jak intensywnie samodzielnie je sobie ściera. Są psiaki, którym w ogóle nie trzeba skracać pazurów, a są takie, u których zabieg musi być powtarzany co 2-3 miesiące – przybliża Karolina Bielenica.

Kiedy obciąć pazury po raz pierwszy?

Po raz pierwszy pazury obcina się szczeniakom po około 10 dniach od przyjścia na świat, kiedy są jeszcze ślepe – odpowiada groomerka. Zwraca również uwagę na istotny aspekt przyzwyczajania szczeniaka do zabiegów pielęgnacyjnych – Do obcinania pazurów trzeba przyzwyczajać psa już od najwcześniejszego wieku. Dzięki temu unikniemy problemów w przyszłości. Fajnie też popracować nad oswajaniem z zabiegami u groomera, oszczędzimy pupilowi dodatkowego stresu – dodaje Karolina.

Możemy zacząć od przyzwyczajania psa do dotyku jego łapek. Przytrzymywać je w dłoni, głaskać i podnosić. Robimy to delikatnie, nie na siłę i przy zgodzie pupila.

Uszkodzenie macierzy pazura – jak reagować?

Często opiekunowie zastanawiają się, czy obcinanie pazurów boli psa? Jak wyjaśnia nam groomerka – Obcinanie płytki rogowej, podeszwy pazura czy łożyska jest dla psa zupełnie bezbolesne. Sprawa ma się jednak inaczej jeśli naruszymy macierz pazura – Spowoduje to obfite krwawienie i ból – przebiegających tam naczyń krwionośnych oraz zakończeń nerwowych nie wolno uszkodzić. Dlatego często opiekunowie piesków odwiedzają groomerów – tłumaczy Karolina.

Czy z obcinaniem pazurów mogę pójść do weterynarza?

Najważniejszy jest komfort zarówno twój, jak i pupila, warto zastanowić się, która opcja będzie dla was mniejszym stresem. Samodzielne obcinanie psich pazurków, wizyta u groomera czy lekarza weterynarii? Jeśli wiesz, że Twój pies czułby się najlepiej w domu, poczytaj, sprawdź budowę psiego pazura i dowiedz się jak poprawnie obciąć psu pazurki. Sprawdź, czy czujesz się pewnie z wybranym narzędziem, skorzystaj z treningu kooperacyjnego by delikatnie i świadomie oswajać psa z czynnością obcinania pazurów. Niektóre psy mogą czuć strach czy niechęć, czasami to opiekun nie czuje się pewnie, gdy musi obciąć psu paznokcie. Warto wtedy udać się do zaufanej osoby, która zajmie się tym profesjonalnie.

Wizyty u lekarza weterynarii na pewno wymagają sytuacje, gdy widzisz, że z psim pazurem dzieje się coś niepokojącego. Zachowanie psa wskazuje na bolesność, pazur jest pęknięty albo zdarty lub widoczna jest krew.

Dlaczego warto obcinać pazury?

Nie zawsze można liczyć na ścieranie pazurów na twardym chodniku. Zaniedbanie pielęgnacji pazurów psa może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wpływają na ruch, stawy, prawidłowe stawianie stopy a wrastające pazury sprawiają ból i dyskomfort. Psie pazury wymagają pielęgnacji, czy zdecydujesz się na samodzielne obcinanie, wizytę u groomera czy lekarza weterynarii. Najważniejsze, by dbać o psie pazury systematycznie i regularnie. Dzięki temu dbamy o zdrowie i samopoczucie naszego psa, a także możemy wykorzystać ten czas na budowanie świadomej relacji i poszerzanie narzędzi do wspólnej komunikacji.

Podziel się Facebook