Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Wielu opiekunów psów, gdy już zdecyduje się na szkolenie, staje przed dylematem, na jakie zajęcia się udać. Możliwości treningowych jest bardzo wiele. Każde szkolenie bazuje na czymś innym i będzie miało inne cele do zrealizowania. Co oczywiście jest dobre, ponieważ dzięki temu możemy dostosować szkolenie do naszych potrzeb. Oczywiście, każdy rodzaj treningu ma wady i zalety, które przedstawimy Wam w tym artykule oraz pomożemy w wyborze odpowiedniego procesu szkolenia.

Na szkolenie warto wybrać się choć raz z każdym psiakiem. Jest to bardzo fajna opcja budowania umiejętności oraz zdobywania “narzędzi” do pracy ze swoim czworonogiem. Trener podpowie jak odpowiednio wypracować hasła, aby były klarowne i oczywiste dla psa. Często nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy błędy w szkoleniu zwierzęcia np. nieodpowiednie wydawanie nagrody, dlatego bardzo fajną opcją jest zaczynanie pod okiem osoby doświadczonej. Małe błędy mogą wpływać na brak zrozumienia komendy u psa, przez co może się on frustrować oraz zniechęcać do dalszej pracy. W zależności od potrzeb indywidualnych zarówno swoich i psa można uczęszczać na szkolenia grupowe lub/i treningi indywidualne.

Na czym polega szkolenie indywidualne?

Szkolenie indywidualne jak sama nazwa wskazuje, odbywa się bezpośrednio z trenerem psów. Niektórzy trenerzy pracują w okolicy klienta albo zapraszają w ustalone miejsce np. teren psiej szkółki. Można na spokojnie doprecyzować termin spotkania do potrzeb klienta. Podczas takich zajęć osoba prowadząca poświęca nam więcej czasu i jest skupiona tylko i wyłącznie dla nas. Taki rodzaj szkolenia będzie idealny dla osób, które potrzebują więcej wsparcia lub lubią mieć trenera “na wyłączność”. Dzięki temu trener dużo więcej będzie w stanie wytłumaczyć klientowi oraz pokazać, w jaki sposób pracować z psem. Także będzie miał dużo więcej czasu, a co za tym idzie, będzie można wykonać więcej ćwiczeń podczas takiego spotkania. W razie trudności ze skupieniem, obniżeniem motywacji psa, trener może wspomóc dodatkowymi ćwiczeniami. Niektórzy trenerzy, gdy mają więcej czasu chętnie wprowadzają informacje na temat wysyłanych komunikatów, czy tłumaczą dane zaistniałe sytuacje.

Jednakże podczas treningu indywidualnego dużo trudniej wygenerować dla psa rozproszenia w postaci innych psów. Oczywiście można pracować w parku, gdzie jest dużo psów, ale zdarzają się psi podbiegacze bądź inne osoby mogą ciągle nam zakłócać przebieg szkolenia. Podczas zajęć grupowych przychodzą inne osoby, które mają te same cele i dzięki temu można urozmaicać ćwiczenia szkoleniowe. Jeśli Twój pies jest lękliwy lub przejawia agresję na tle lękliwości zarówno do ludzi czy innych psów, dużo łatwiej, chociażby na początku będzie mu zaakceptować jedną osobę (trenera) niż całą grupę. Gdy pies jest zestresowany, to trening nie jest efektywny, gdyż podstawowa potrzeba bezpieczeństwa nie jest zapewniona. W związku z tym szkolenie grupowe może nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

Zalety

Wady

Jak wygląda szkolenie grupowe?

Szkolenia grupowe najczęściej prowadzone są na terenie psich szkółek, czasami niektóre szkoły organizują swoje treningi w przestrzeniach publicznych np. parki. Ten rodzaj szkoleń ma z góry określone terminy spotkań, są one cykliczne, aby był ciąg szkoleniowy. Bardzo wiele osób motywuje się do systematycznej pracy i osiągania lepszych efektów. Podczas zajęć grupowych może być trener główny, który przedstawia dany plan pracy na szkoleniu oraz trener wspomagający, który wspiera oraz pomaga osobom, które nie nadążają za grupą (nie w każdej szkole są takie praktyki). Psy pracują obok innych czworonogów, oczywiście z zachowaniem dystansu. Pies też powinien być na smyczy, aby nie zakłócać szkolenia innemu psu. Trener główny tłumaczy grupie jak wykonać dane ćwiczenie.

Podczas szkoleń grupowych jest głośniej (niektóre psy też potrafią szczekać podczas zajęć), jeśli komuś jest trudno się skupić lub jego psu, to lepiej wybrać szkolenia indywidualne. Pies pracuje w dużo większych rozproszeniach, ale dzięki temu jest mu łatwiej wykonywać ćwiczenia w życiu codziennym, ponieważ jest do tego przyzwyczajony. Niestety podczas zajęć grupowych trener ma mniej czasu na każdego psa, przez co nie zawsze wyłapie wszystkie błędy. Zajęcia są prowadzone z ogólnymi założeniami, jeśli pies ma trudność z danym ćwiczeniem, to trener pomaga mu, ale ma mniej czasu na omawianie alternatywnego sposobu szkolenia. Często grupa działa bardzo motywująco, ale też może działać zniechęcająco, jeśli psu obok idzie dużo lepiej, a nasz nie jest w stanie tego wykonać. Po zajęciach w zależności od trenera mogą odbywać się spotkania socjalizacyjne, podczas których psy uczą się komunikacji pomiędzy sobą.

Zalety

Wady

Które szkolenie będzie lepsze dla mojego psa?

Kurs dobierz pod swojego psa, nie kieruj się sugestiami innych osób. Przemyśl również czy potrzebujesz indywidualnego podejścia, czy bez większego problemu poradzisz sobie w grupie szkoleniowej. Obie opcje się nie wykluczają, jednakowo można uczęszczać na zajęcia indywidualne czy grupowe. Jeśli twój czworonóg nie ma większego problemu z innymi osobami i psami oraz chcesz, aby nauczył się pracy w dużych rozproszeniach to kurs grupowy będzie strzałem w dziesiątke. W naszej szkole są kameralne grupy (maks. 4 psy), dzięki czemu umożliwiamy duże zaangażowanie trenera przy jednoczesnej pracy przy innych psach. Posiadamy duże place z zacienieniem oraz przestronne namioty umożliwiające pracę podczas niekomfortowych warunkach pogodowych.

Podczas naszych szkoleń stawiamy na komunikację, rozumienie psa przy jednoczesnej nauce komend. Czas szkolenia ma być przyjemny i sprawiać zespołowi przyjemność. Swoje techniki pracy opieramy na pozytywnym wzmocnieniu z elementami wzajemnej komunikacji. Jednakże, jeśli lubisz jak ktoś poświęca Ci 100% uwagi lub twój pies wymaga osobniczego podejścia do szkolenia, to indywidualne szkolenia będą świetną opcją. W naszej szkole trenerzy również prowadzą zajęcia indywidualne, które są dostosowywane do danego psa, jego motywacji oraz potrzeb. Każda opcja jest dobra, warto wypisać wszelkie za i przeciw, które są istotne dla nas i naszego psa a odpowiedź sama się nasunie. Bez względu na postawiony wybór serdecznie zapraszamy Was zarówno na kursy grupowe, jak i na szkolenia indywidualne prowadzone przez naszych trenerów.

Szkolenie psa online

W dzisiejszych czasach, kiedy wiele aspektów naszego życia przenosi się do sfery cyfrowej, niezwykle ważne jest, abyśmy również rozważyli możliwość szkolenia psów online. Szkolenie psa online daje opiekunom elastyczność w planowaniu sesji szkoleniowych.

Nie trzeba martwić się o harmonogram treningów, ponieważ większość kursów online jest dostępna 24/7. To idealne rozwiązanie dla osób pracujących lub mających zaplanowany napięty dzień. Ponadto, niezależnie od tego, czy mieszkasz na wsi, czy w mieście, dostęp do szkolenia online jest równie łatwy.

W porównaniu z tradycyjnymi zajęciami szkoleniowymi, kursy online zazwyczaj są tańsze. Właściciele psów mogą zaoszczędzić na kosztach podróży i opłatach za uczestnictwo w zajęciach, jednocześnie otrzymując wysokiej jakości szkolenie. Nasze “Domowe Psiedszkole” jest prowadzone przez tych samych trenerów, co zajęcia stacjonarne!

Podziel się Facebook