Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Agresja budzi sprzeczne odczucia – z jednej strony jest naturalnym odruchem, a z drugiej przez ludzi oceniana jest jako zachowanie niepożądane, gdyż kojarzy się z wrogością i chęcią wyrządzenia komuś krzywdy. Jak to jest z tą agresją? Czy jest dobra, czy zła? Co oznacza warczenie? Jak na nie reagować? O tym wszystkim dowiesz się z kolejnego odcinka “W Harmonii z Psem”!

Co to znaczy agresywny pies?

Można powiedzieć, że w niektórych sytuacjach pies może być agresywny, a w niektórych nie. Wszystko zależy od kontekstu. Tak samo, jak człowiek – każdy z nas czasem ma momenty, kiedy jego cierpliwość się wyczerpie czy granice zostaną naruszone w bardzo ekstremalny sposób. Wtedy bywamy agresywni. Trzeba sobie postawić pytanie: czy ta agresja jest adekwatna do tego, co się dzieje? Do sytuacji, w jakiej znalazł się pies.

Czy agresja jest zła?

Określenia typu “złe”, “dobre”, “grzeczne” są etykietami, które bardzo spłycają i upraszczają myślenie w danym temacie. Każdy z nas ma też inny odbiór tego, co jest “złe”. Agresja nie jest ani dobra, ani zła – ona po prostu jest. Za agresją czy to ze strony ludzi, czy ze strony psów, kryje się cierpienie. Kiedy tego cierpienia jest dużo, to chcemy w pewien sposób z tym pracować, zmniejszyć intensywność tych zachowań agresywnych. Natomiast samo szufladkowanie i poddawanie ocenie tego, czy zachowanie agresywne jest złe, bywa krzywdzące. Staramy się tego unikać.

Warczenie – czy jest agresją?

Jeśli pies na Cibie warczy – to jest po prostu komunikat. Chce, abyś odszedł, zatrzymał się, albo zwiększył dystans. Odczuwa pewien niepokój w danej sytuacji i stara się poprosić Cię o przestrzeń. Przykład: Twój pies je z miski, podchodzisz do niego i zaczyna warczeć. Kiedyś popularyzowane było takie określenie, że pies musi wiedzieć, kto jest jego Panem i nie ma prawa zawarczeć na Ciebie, kiedy grzebiemy mu w misce. Dziś już wiemy, że takie strategie tylko zaogniają sytuację. Warczenie w takim momencie jest od psa bardzo klarownym sygnałem – “stop”. Nie podchodź bliżej, bo jem i nie chcę, żeby ktoś mi przeszkadzał. Czy to jest agresja? Nie, to jest reakcja na przekroczenie pewnej granicy u psa. Kiedy kolejnym razem pies na Ciebie warknie to, zamiast się złościć zastanów się, w jakich okolicznościach się to pojawiło, co mogło sprawić, że tak się zachował – takie wnioski to świetna forma nauki dla psiego opiekuna.

Z jakimi emocjami łączy się agresja?

Za takimi zachowaniami, które określamy jako agresywne, zawsze idzie obawa, strach, ból, niepokój – to są emocje, które motywują psa do pewnego rodzaju zachowań agresywnych. Nie ma czegoś takiego, że pies reaguje agresją, bo urodził się z takim mechanizmem i już zawsze będzie się tak zachowywał. Oczywiście są psy, które będą bardziej lub mniej predysponowane do tego typu zachowań w sytuacjach, w których czują się zagrożone.

Lęk jest emocją bardzo trudną do analizowania, ponieważ często u psów (u ludzi również) pojawia się w sytuacjach nieadekwatnych do bodźca, którego się obawiamy. Nasz mózg potrafi sobie nadbudować pewne skojarzenia z bodźcami, które nie zawsze stanowią dla nas fizyczne zagrożenie. Chociażby strach przed myszami – wiele ludzi się ich boi, choć nie są w stanie zrobić nam krzywdy. I podobnie jest z psami, które na przykład rzucają się na inne psy na ulicy. Mogą odczuwać lęk już widząc z daleka innego psa, nawet jeśli ten nie ma złych intencji. Wynika to często z negatywnych doświadczeń, jakie pies miał w kontaktach z innymi osobnikami.

Podziel się Facebook