Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Psy są zwierzętami stadnymi, ale czy wprowadzenie drugiego psa do domu jest dobrym pomysłem? Czy każdy pies potrzebuje kompana, aby czuć się dobrze i bezpiecznie? W artykule przedstawimy, z czym się wiąże posiadanie kilku psów oraz jak utrzymywać pozytywne relacje między psami. Oczywiście każda relacja między psami jest inna i warto ją rozpatrywać indywidualnie, jednakże istnieje kilka ważnych aspektów, o których warto wspomnieć.

Planowanie drugiego psa jest dobrym zwyczajem. Jest to kolejna ważna decyzja, którą warto przemyśleć, a nie działać pod wpływem chwili. Nie zawsze dobranie drugiego pieska jest łatwym i szybkim procesem. Warto przemyśleć każdy aspekt, nawet finansowy. Zwierzę to duża odpowiedzialność dlatego warto zastanowić się dwa razy, zanim podejmiemy pochopną decyzję.

Drugi pies w domu – co warto wiedzieć

Dwa psy w domu to dwa razy więcej pracy i obowiązków – szczególnie na początku. Wprowadzenie kolejnego psa wiąże się z jego socjalizacją oraz przygotowaniem do życia w nowej rodzinie. Pies rezydent nie zrobi tego za opiekuna. Częstym błędem jest bagatelizowanie pracy z drugim psem, ponieważ starszy pies go wszystkiego nauczy. W efekcie drugi pies nie potrafi często poradzić sobie w niektórych sytuacjach, wymagane są od niego rzeczy, które potrafi pies rezydent a jego nigdy się tego nie uczyło. Psy często też potrafią uczyć się od siebie niekorzystnych dla nas zachowań lub przejmować emocje drugiego psa. Dlatego, zanim weźmiesz drugiego psa, pomyśl, czy masz wystarczająco dużo czasu, aby na nowo wychować psa. 

Z punktu behawioralnego, w szczególności szczeniaki powinny same wychodzić na spacery bez starszego psa, ponieważ muszą się nauczyć radzić sobie z różnymi sytuacjami. Często szczeniak podąża za starszym psem i jest mu dużo łatwiej w trudnych momentach, ale gdy nie ma kompana – jest mu bardzo trudno. To samo dotyczy, jeśli jest psie rodzeństwo, dla każdego psa powinniśmy dysponować oddzielnym czasem na naukę i budowanie więzi. Oczywiście można z dwoma psami chodzić na wspólne spacery, ale powinny być również oddzielne. Psy też czasem mają potrzebę odpoczynku od siebie, w szczególności, gdy jest duża różnica wieku. Drugi pies również nie zrekompensuje bilansu potrzeb drugiego psa. Często założeniem wzięcia drugiego psa jest to, że będą mogły się razem bawić, a opiekun będzie miał więcej czasu dla siebie. Niestety nie, psie potrzeby są rozbudowane i drugi osobnik nie będzie rozwiązaniem, aby go zmęczyć. Zastanów się, czy masz odpowiedni czas i przestrzeń na wzięcie drugiego psa.

Czy drugi pies to dobra decyzja?

Tutaj duże znaczenie będzie miało to, jak drugi pies odnajduje się przy innych psach. Czy jest w stanie akceptować innego osobnika w swoim mieszkaniu? Często psy na spacerach dobrze się dogadują i nie mają większych problemów, ale wpuszczenie nowego psa do swojego domu jest bardzo trudne. Dla psów znaczenie terenu jest również bardzo ważne, czyli mogą wykazywać bronienie swoich ważnych rzeczy czy przestrzeni. 

Psy potrafią konkurować o różne zasoby. Jeśli będziemy dobierać do psa seniora (który jest również schorowany) szczeniaka, który jest bardzo energiczny i przekracza granice psa rezydenta, zastanówmy się, czy to dobry czas i pomysł. Często obecność nowego pieska jest kosztem drugiego psa. Aby pozostał balans, trzeba wprowadzić jak najmniej zmian dla psa rezydenta oraz również dobrze poprowadzić nowego psa, aby oba psy miały zaspokojone podstawowe potrzeby. Jeśli twój pies jest szczególnie lękliwy lub wykazuje agresje na tle lękowym, umów się z behawiorystą, zanim nastąpi wprowadzenie drugiego psa. Niektórym osobnikom dużo lepiej będzie się żyło bez innego psa w domu. Zależy to od charakteru, wzmocnień i wcześniejszych przeżyć.

Jak się przygotować na drugiego psa w domu?

Posiadanie kilku psów jest nie lada wyzwaniem. Planowanie drugiego psa najlepiej przeprowadzić z doświadczonym trenerem lub behawiorystą psów. Na pewno podpowie nam czy wprowadzenie nowego członka rodziny będzie możliwe oraz jak to zrobić, aby zachować możliwie jak największy komfort dla obu psiaków. Przede wszystkim, zanim w domu pojawi się drugi pies, przestrzeń trzeba odpowiednio dostosować, aby ułatwić akceptację nowego członka rodziny. Na pewno każdy pies powinien mieć swoje legowisko, zestaw akcesoriów oraz miejsce do spokojnego zjedzenia posiłku. Pierwszy pies powinien mieć jak najmniej zmian, aby również nie stresować go nagłymi zmianami w jego życiu. 

Przygotowanie mieszkania jest ważnym aspektem, szczególnie gdy u psów jest duża różnica wieku lub poziom energii. W tym aspekcie bardzo pomagają bramki lub klatki kennelowe, które wyznaczają miejsce odpoczynku/przestrzeni do bytowania. Bardzo to ułatwia wychowanie psów, ponieważ możemy zarządzać środowiskiem. Psie towarzystwo może męczyć również psy, dlatego warto dbać o to, żeby każdy pies mógł od siebie odpoczywać. Zazdrość psa jest normalnym zachowaniem, ale warto od samego początku nie inicjować takich wzmocnień. Każdy pies powinien mieć te same prawa i zasady, swoje rzeczy i uwagę opiekuna.

Na co zwrócić uwagę przy nowym członku rodziny?

Jeśli drugi pies będzie adoptowany lub brany ze schroniska warto go bliżej poznać i zobaczyć czy będzie się odnajdywał przy innym psie. Poznanie drugiego psa wskaże nam, jaki ma charakter, jakie psy akceptuje, czego się boi, jak radzi sobie z emocjami czy szuka pomocy u człowieka. Tutaj warto zasięgnąć opinii domu tymczasowego czy wolontariuszy pracujących z psem. Problemy behawioralne mogą niekorzystnie wpływać na psie stadko. Warto poznać psie zachowania, które są problemowe, aby ułożyć pod nie plan pracy i zobaczyć czy jego realizacja jest możliwa przy drugim psie.

Oczywiście można zakupić szczeniaka. Tutaj warto dobrać odpowiednią rasę charakterem i wielkością do psa rezydenta. Gabaryty i energiczność mają duże znaczenie, aby dwa psy się dobrze dogadywały. Hodowca powinien wskazać szczenię, które odnajdzie się najlepiej w domu, gdzie jest już pies. Posiadanie psów może być świetną sprawą, ale trzeba to dobrze przemyśleć i odpowiednio się przygotować oraz dobrać nowego członka rodziny.

Jak zapoznać ze sobą psy?

Jeśli tylko mamy taką możliwość bardzo dobrą opcją jest posiadanie zapachu drugiego psiaka (np. kocyk, zabawka), aby pies rezydent mógł przygotować się pośrednio na nowego towarzysza. Wprowadzenie krok po kroku może Wam rozpisać lub przeprowadzić behawiorysta, szczególnie dla osób, które mniej pewniej się czują w tej sytuacji. Oba psy powinny zapoznać się na neutralnym gruncie, aby pierwszy pies nie czuł się zagrożony w swoim “własnym” miejscu. Takie spotkanie powinno wyniknąć naturalnie, czyli nie nasyłamy psów na siebie, a robią to w swoim czasie. 

Czas i psy zadecydują, kiedy będą chciały zmniejszyć dystans i zapoznać się ze sobą. Komendy dla psów nie powinny być stosowane w interakcji pomiędzy psami, jeśli będziemy nakładać hasłami jakieś zachowania u psów może wystąpić frustracja, która może sprowokować psy do zachowań agresywnych. Spotkanie powinno odbywać się na terenie, gdzie psy mogą się regulować np. węszyć. Nie powinny być w tym czasie na krótkich smyczach a na takich, które umożliwiają swobodną eksplorację. Kluczem do dobrego dogrania psów jest możliwość wyrażania swojej komunikacji. 

Pamiętajmy, że zachowania agresywne są normalną formą komunikacji u psów. Oczywiście, jeśli jest adekwatna do sytuacji. Jeśli starszy pies warczy na szczeniaka, który go gryzie za uszy to jest to normalna prośba o zatrzymanie swojego zachowania. Nie powinniśmy za to karcić psa – on w ten sposób się komunikuje. Opiekunowie psów powinni się zaznajomić z psią komunikacją, ponieważ jest ona kluczem do rozumienia psów w różnych sytuacjach. Dzięki temu możemy lepiej rozwiązywać problemy w sytuacjach konfliktowych, jeśli wiemy, co mówią psy między sobą. Pamiętajcie, że stworzenie relacji między psami również trwa, potrzeba na to czasu, przestrzeni i odpowiednich wzmocnień.

Podziel się Facebook