Pies w nauce Z psem na codzień

Znajomość psiej komunikacji jest niezwykle potrzebna w przypadku bycia psim opiekunem. Jeszcze bardziej istotna jest, gdy jest się trenerem psów lub behawiorystą. Dzięki niej można pomóc w rozwiązaniu bardzo wielu problemów z jakimi zgłaszają się klienci. Przedstawiając opiekunowi podstawowe i najważniejsze sygnały w psiej komunikacji oraz to, jak powinni na nie reagować, bardzo często z powodzeniem można pomóc uniknąć konfliktów i nieprzyjemnych sytuacji pojawiających się na linii pies-pies lub człowiek-pies.

Komunikacja z psem

Komunikacja polega na przekazywaniu pewnej informacji przez jednego osobnika do drugiego. Może odbywać się z wykorzystaniem dźwięków (czyli poprzez wokalizację), zapachów (sygnały węchowe) lub mowy ciała (sygnały wizualne). Jest to często też kombinacja wszystkich trzech kanałów. Komunikacja psów w kierunku ludzi jest taka sama, jak w stosunku do innych osobników z ich gatunku i ma to związek z tysiącami lat procesu udomowienia psa. Komunikacja z psem bywa jednak skomplikowana, ponieważ jego sygnały potrafią być bardzo subtelne i często bywają przeoczane. Co więcej, opiekunowie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo różnią się nasze, ludzkie sygnały, od tych wysyłanych przez psy. Warto jednak namawiać do obserwacji tych zwierząt oraz tego, jak się między sobą komunikują, aby każdy opiekun stawał się coraz lepszym partnerem do „rozmów”, i pokazywał swojemu psu, że jest on rozumiany. Dzięki temu opiekunowie mają szansę zyskać psie zaufanie i sprawić, że pies będzie się czuł lepiej w ich obecności.

Podział sygnałów wysyłanych przez psy

Sygnały wysyłane przez psy możemy podzielić na agonistyczne (mające na celu zwiększenie lub utrzymanie dystansu), sygnały stresu, strachu i deeskalacji (często opisywane jako sygnały uspokajające psa), sygnały demonstracyjne oraz sygnały kontaktu społecznego (sygnał afiliacyjne). W obrębie każdej grupy jest bardzo wiele zachowań i bardzo wiele szczegółów, na które należy zwrócić uwagę przy interpretacji danej sytuacji i danych komunikatów. Warto również pamiętać, że sygnały z tych grup mogą też się w pewien sposób przenikać, a wszystko to zależy od stanu emocjonalnego danego osobnika oraz jego intencji w danej sytuacji.

Jakie są najważniejsze sygnały w psiej komunikacji?

Bardzo ciężko jest wyodrębnić najważniejsze sygnały w psiej komunikacji. Tak jak wyżej wspomniałam, pies próbuje przekazać swoje intencje często poprzez kombinację różnych sygnałów. Myślę, że należałoby wymienić kilka podstawowych zachowań, na które warto zwracać uwagę opiekunom psów – tych zachowań, które są często ignorowane lub źle interpretowane przez ludzi.

Jak pomóc opiekunom psów w zrozumieniu ich komunikacji?

Oprócz teorii i przedstawienia opiekunom podstawowych informacji dotyczących komunikacji psów, dobrze jest omówić z nimi te zagadnienia w praktyce. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poproszenie o nagranie i wysłanie filmów z różnych interakcji ich psa/psów. Dzięki temu, klatka po klatce, możemy przeanalizować te filmy i zwrócić uwagę na ważne elementy. Możemy również nagrywać psa podczas konsultacji, a następnie w zwolnionym tempie obejrzeć taki film z klientami. Takie analizy dają bardzo fajne efekty – możemy pokazywać od razu opiekunom jak reagować w danych sytuacjach, aby ich pies czuł się lepiej. To samo warto robić w przypadku własnego psa – nagrywanie interakcji jest wielkim źródłem informacji. Niestety, na żywo jesteśmy w stanie wiele przegapić i możemy wyłapać szczegóły dopiero oglądając daną interakcję jeszcze raz.

Wiele podstawowych informacji na temat komunikacji psów napisała Turid Rugaas w swojej książce „Sygnały uspokajające jak psy unikają konfliktów”. I chociaż nie jest to kompletna pigułka wiedzy, ponieważ komunikacja psów to dużo głębszy i obecnie dużo lepiej już poznany temat, to książka ta przedstawia prawie 30 podstawowych sygnałów komunikacji psiej i jest napisana dosyć prostym i przystępnym językiem. Może być więc dobrą lekturą na start do polecenia klientowi chcącemu dowiedzieć się czegoś więcej.

Jak jeszcze lepiej czytać psie sygnały? Bycie ekspertem od psiej komunikacji wymaga wielu lat doświadczeń, ogromnej ilości poznanych psów, obejrzanych i przeanalizowanych interakcji. Warto czytać najnowsze opracowania, czerpać wiedzę od doświadczonych w tej dziedzinie osób, które poprzez np. prezentację filmów z różnych interakcji, zwracają uwagę na wiele szczegółów w mowie psiego ciała. Jest też wiele szkoleń i spotkań dotyczących psiej komunikacji, gdzie spotykane są psy i interakcje omawiane na żywo. Są też webinary, podczas których prowadzone są analizy interakcji na filmach, klatka po klatce, z wykorzystaniem filmów z psich spotkań lub ze zwykłych spacerów. W Wojtków Szkolenia jest również kilka takich pozycji, które serdecznie polecam: Analiza Komunikacji Psów, Psie Spotkania – Analiza Psiej Komunikacji oraz Zabawa czy Rywalizacja – Analiza Psiej Komunikacji część 3.

Podziel się Facebook