Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Posiadasz w swojej szafie linkę treningową dla psa? Jest to bardzo długa smycz, która pozwala psu na dużą swobodę, ale jednak pod nadzorem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak przyjemnie można pracować z psem i nie frustrować się krótką smyczą. Jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo przydatna podczas treningu. Na początku w mieście i w wąskich uliczkach jej używanie może być problematyczne, ale na otwartych terenach sprawdzi się idealnie. Oczywiście trening czyni mistrza! W artykule przedstawimy, jak można ją wykorzystać oraz jak wybrać taśmy i linki treningowe dla psa.

Zbędny gadżet czy must have każdego psiarza?

Praktycznie każdy z nas używa smyczy do życia codziennego z psem, a zastanawialiście się czasem czy na pewno długość smyczy jest odpowiednia, czy pies się nie frustruje? Bardzo dużo opiekunów zgłasza się z problemem ciągnięcia na smyczy, która często wynika również ze zbyt małej możliwości eksploracji. Pies to drapieżnik, który niegdyś mocno eksplorował swoje rewiry i lubił je sprawdzać. W psiej naturze leży węszenie, bieganie, eksplorowanie, kopanie, wchodzenie w krzaki i wysokie trawy. Czy pies wychodzący na 3-metrowej smyczy będzie w pełni realizował swoje potrzeby? Jeśli pies tylko przez jakąś część spaceru chodzi na krótkiej smyczy, a następnie jest spuszczany (oczywiście w miejscach do tego przeznaczonych) w celu zaspokojenia swoich potrzeb i reaguje na polecenia opiekuna, to jak najbardziej taki rodzaj aktywności jest odpowiedni. Jednakże niektóre psy mają bardzo silne instynkty łowieckie i mogą pobiec za zwierzyną, wtedy linka treningowa będzie świetną asekuracją.

Szczeniaki, czy psy, które dopiero uczą się przywołania, a nawet psy lękliwe będą bardzo dobrze odnajdywać się w pracy z linką. Takie narzędzie pozwala nam mieć zachowane poczucie bezpieczeństwa, ponieważ możemy zatrzymać psa w sytuacji zagrożenia. Niektóre psy potrafią w sytuacji stresowej biec przed siebie bez zastanowienia, a nawet wpaść pod auto. Tak samo szczenięta, psy uczące się przywołania, które nie reagują na hasła. Używanie smyczy treningowej, jest także bardzo przydatne w treningu przywołania i odwołania, ponieważ gdy pies nie reaguje na hasło, możemy go zatrzymać i używać smyczy do komunikacji i poprawy zachowania w następnych powtórkach. Długość takiej linki pozwala psom na realizowanie swoich potrzeb oraz również o zachowanie względnego bezpieczeństwa. Każdy opiekun swojego psa powinien posiadać jakąś solidną smycz treningowa, nawet jeśli jego pies nie ma problemu z przywołaniem. Nie w każdym miejscu można swobodnie spuszczać psy, dlatego linka będzie świetnym rozwiązaniem. Myślmy o innych psach i osobach w przestrzeni publicznej, które mogą się przestraszyć luźno biegającego czworonoga.

Linka treningowa dla psa – rodzaje

Przede wszystkim linki różnią się od siebie długością. Zazwyczaj lina treningowa dla psa jest w długościach 5, 7, 10 i 15 m. W niektórych sklepach można dostosować miarę do swoich potrzeb, która jest bardzo indywidualna i zależna od danego psa. 

Także szerokość może mieć znaczenie, dla każdego z nas będzie inna preferencja. Również dla psów ras małych lepiej wybierać cienkie i lekkie linki ze względu na gabaryty psiaków. Dla psów, które są bardzo silne oraz lubią przedzierać się przez różnego rodzaju zarośla i krzaki lepiej wybrać większą szerokość paska w lince. Solidna linka treningowa powinna posiadać mocny i niezawodny karabińczyk, żeby w razie potrzeby nie pękł przy zatrzymywaniu psa. Smycz treningowa dla psa może być z lekkiego sznurka, zwykłej materiałowej taśmy, ale także PCV czy BioThane. Linki tradycyjne typu sznurek czy materiałowe są lekkie, ale często nie są wytrzymałe i bardzo trudno się je czyści. 

Linki z PCV są bardzo wytrzymałe, łatwe do wyczyszczenia, ale są ciężkie i dla psów delikatnych lub małych mogą być niekomfortowe. Natomiast ostatnio najbardziej popularnym modelem są te wykonane z BioThane, ponieważ są wytrzymałe, lekkie i łatwe w myciu. Wodoodporne akcesoria w szczególności sprawdzą się świetnie w okresie jesiennym i zimowym, kiedy jest wilgotno oraz dla psów, które uwielbiają kałuże i wodę.

Jeśli szukacie swojej wymarzonej linki to znajdziecie je u nas w sklepie. Nasze linki będą idealne dla każdego psa. Całość wykonaliśmy z wodoodpornej taśmy – plaster miodu, która jest wytrzymała i łatwa w utrzymaniu czystości, ale także lekka. Występuje w wielu kolorach oraz posiada wygodną rączkę, a także mocny karabińczyk.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze linki treningowej?

Przy wyborze kieruj się również swoimi preferencjami! Jeśli okiełznanie długości linki sprawia Ci trudność, zacznij od 5/8 metrów, a w miarę wprawy można przestawić się na dłuższą smycz. Jeśli masz dużego psa, sprawdź, czy jest mocna taśma, jeśli małego czy jest lekka i psu nie sprawia dyskomfortu. Dla właścicieli psów jest równie ważna rączka, a nie każda linka treningowa ją posiada! Jeśli psa trzeba czasem gwałtownie zatrzymać przyda się solidna rączka, która nie będzie się wżynać w rękę. Niektóre linki mają miękką rączkę lub można kupić nakładki na rączki. Przy znalezieniu odpowiedniej linki kieruj się przede wszystkim użytkowością, żeby i tobie i twojemu psu przyjemnie się z niej korzystało. Linka dla psa u każdego będzie miała inne zastosowanie, dlatego warto patrzeć na swoje preferencje.

Jak korzystać z linki treningowej?

Gdy wytrzymała taśma treningowa jest już w naszych rękach jakoś musimy nauczyć się na niej pracować. W zależności od tego co w danym momencie chcemy uzyskać inaczej będziemy posługiwać się linką. 

Linka jest skutecznym narzędziem w nauce chodzenia na smyczy, zwłaszcza dla psów, które frustrują się ograniczeniem ruchu i przestrzeni. Ważnym aspektem pod kątem takiej pracy, jest odpowiednie prowadzenie psa na smyczy. Linka nie powinna szurać się po ziemi i między nogami psa, zwłaszcza podczas komunikacji z innymi psami. Tutaj rolą opiekuna będzie tak zwane “przeczesywanie linki”. Używa się do tego dwóch rąk, jedna ręka jest podporą dla opierającej się linki, a druga ręka ściąga linkę, gdy ta ciągnie się po ziemi.

Staramy się, aby taśma była na kształt rozpłaszczonej literki “u”. Gdy pies gdzieś chce podejść, wysuwamy stopniowo z rąk linkę, a gdy ciągnie się po ziemi, zwijamy ją. Pracujemy na kształt flexi, ale tutaj linka nie jest napięta lub poziom napięcia się nie zmienia, czyli nie bodźcujemy psa. Taki trening polega na harmonizacji i budowaniu sprawczości psa, ponieważ to my za nim podążamy.

Linka może być zastosowana jako kontrola zachowania, np. pies podbiega do innych psów. Takim narzędziem możemy zapewnić psu eksplorację, ale także zatrzymywać i wyciszać nie porządane zachowanie poprzez ograniczenie i rezygnację. Smycz treningowa przyda się również w treningu, gdy chcemy pomóc psu w niektórych ćwiczeniach. Zwiększamy prawdopodobieństwo, że pies nie spali komendy, gdy nie reaguje na hasło. A smyczą możemy w łatwy sposób komunikować się z psem i nakierowywać go na sukces. Oczywiście linka treningowa ma wiele innych zastosować czy to w tropieniu użytkowym, czy noseworku i innych. Dobrze dobrane akcesoria dla psów są świetnymi narzędziami pomagającymi nam w komunikacji i treningu z psem.

Podziel się Facebook