Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Mijanie z trudem innych psów w parku czy na ulicy, to problem najczęściej zgłaszany przez psich opiekunów. Czworonogi na widok innego psa szczekają, wyrywają się na smyczy, a to utrudnia spacerowanie zarówno nam, jak i psu. Zanim zaczniecie oduczać szczekania, najpierw warto zastanowić się, co jest podłożem takiego zachowania.

Szczekanie – co oznacza?

Szczekanie u psa jest naturalną formą komunikacji, która może mieć różne znaczenia w zależności od sytuacji i emocji zwierzęcia. Wszystkie psy szczekają, mniej lub bardziej. Szczekanie może być informacją, ostrzeżeniem, reakcją na pobudzenie, groźbą, wyrazem frustracji lub radości. Aby zrozumieć, co pies chce nam powiedzieć szczekając, należy zwrócić uwagę na ton, częstotliwość i siłę szczekania, a także na mowę ciała i postawę psa. 

Niektóre psy szczekają częściej niż inne, co może być związane z rasą, temperamentem, środowiskiem lub wychowaniem psa. Nie można psa całkowicie odzwyczaić od szczekania, ponieważ jest to jego naturalna potrzeba, ale można próbować ograniczyć nadmierne lub niepożądane szczekanie poprzez odpowiednie szkolenie, terapię behawioralną, zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu i stymulacji umysłowej, nagradzanie cichego zachowania, można również próbować uspokoić psa, mówiąc do niego spokojnym ciepłym głosem, spróbować odwrócić uwagę psa, choćby proponując mu szarpak.

Dlaczego pies szczeka?

Często zastanawiamy się, dlaczego pies szczeka na inne psy? Dlaczego pies reaguje szczekaniem? Jakie mogą być przyczyny nadmiernego szczekania u psa?

Szczekanie, jeśli jest nadmierne lub niepożądane, może być uciążliwe dla właściciela i otoczenia. Aby oduczyć psa szczekania, należy najpierw zrozumieć, co jest przyczyną tego zachowania i jakie emocje towarzyszą psu. Co powoduje szczekanie psa:

Strach, niepewność lub brak poczucia bezpieczeństwa – dobrym przykładem będzie, wejście obcej osoby w przestrzeń psa, naruszenie tej przestrzeni może odbyć się na spacerze, w mieszkaniu w klinice. Kiedy inny osobnik przekroczy granice, może liczyć się z tym, że zostanie zdystansowany przez psa.

Frustracja, nuda lub brak stymulacji – częste zjawisko podczas treningu, szkolenia psa. Pies jest gotowy do ćwiczeń, a my rozmawiamy z kimś innym, wtedy pies może szczekaniem próbować zwrócić na siebie uwagę, mówi nam “no halo tu jestem!”. Niektóre psy, kiedy są mocno znudzone, potrafią podejść do opiekuna i zacząć szczekać w jego stronę, aby ten wszedł z nim w interakcję.

Radość, pobudzenie lub chęć zabawy – świetnym przykładem jest pies, który przychodzi do nas z zabawką, upuszcza przed nami i szczeka zachęcając do zabawy.

Stróżowanie terytorium lub ostrzeganie przed intruzami – takie zachowanie psa można zaobserwować, kiedy kurier przynosi nam paczki, kiedy mamy do czynienia z psem, który pilnuje stada, taki pies będzie ostrzegał, że zbliża się niebezpieczeństwo.

Ból, choroba lub inny dyskomfort – są psy, które potrafią zasygnalizować, że coś je boli, poprzez trącenie nosem, szczeknięciem i wskazaniem miejsca, ale są też sytuacje gdzie nasz pies nagle zaczyna być bardziej szczekliwy, pojawiają się nowe sytuacje, w których jego reakcja jest nieadekwatna do bodźca, należy wtedy udać się do weterynarza, ponieważ dyskomfort zdrowotny może być tak duży u psa, że wpływa to na jego relacje z otoczeniem. Zaznaczę, że może to być choroba stricte związana z jakimś bólem fizycznym, ale również może to być związane z psychiką psa i nie należy tego lekceważyć.

Jak oduczyć szczekania?

W zależności od przyczyny szczekania, można zastosować różne metody, aby zmniejszyć lub wyeliminować ten problem. Niektóre ogólne wskazówki to:

Jakie rasy psów szczekają najbardziej?

Szczekanie jest naturalną formą komunikacji psów, która może mieć różne znaczenia w zależności od sytuacji i emocji zwierzęcia. Niektóre rasy psów są bardziej skłonne do szczekania niż inne, co może być związane z ich przeznaczeniem, temperamentem, wielkością lub potrzebą uwagi. Według badań przeprowadzonych przez twórców urządzenia Furbo Dog Camera, które pozwala monitorować zachowanie psów pod nieobecność właścicieli, najbardziej szczekliwe rasy psów to:

Z kolei najmniej szczekliwe rasy psów to:

Oczywiście te statystyki nie są ostateczne i mogą się różnić w zależności od indywidualnego charakteru i wychowania psa. Niektóre psy mogą szczekać więcej lub mniej niż przeciętna dla ich rasy. Ważne jest, aby zwracać uwagę na przyczyny i kontekst szczekania psa i odpowiednio reagować na jego potrzeby i sygnały.

Jeśli Twój pies szczeka na inne czworonogi, uważasz, że Twój pies ujada, to udaj się do specjalisty. Pomoże on zminimalizować szczekanie psa, po uprzedniej ocenie co oznacza szczekanie psa.

Warto pamiętać, że psy szczekaniem informują, wysyłają nam komunikat, dlatego też nie powinniśmy oczekiwać całkowitego wygaśnięcia tego zachowania psa. Nie da się całkowicie oduczyć psa szczekania na inne psy, ale można zminimalizować szczekanie psa, poprzez zapewnienie mu komfortu psychicznego, zaspokojenie psich potrzeb, zanim zaczniemy trening pies powinien być do niego odpowiednio przygotowany, mam tu właśnie na myśli odpowiedni nastrój, psa w dobrej formie zdrowotnej. Wtedy możemy zacząć pracę w dystansie.

Moim zdaniem nie powinniśmy zabraniać psu szczekać, jak już wspomniałam jest to komunikat, nauczymy się szybko reagować i odczytywać w punkt, tak aby nasz pies nie musiał tego komunikatu powtarzać. Warto ograniczyć, aby nie mieć problemu, jakim jest nieustające szczekanie psa, częstym dla mnie widokiem w parku są małe pieski, które idą na krótkiej smyczy, gdzie na drugim jej końcu znajduje się opiekun przyklejony do telefonu, totalnie ignorujący szczekanie psa, taki piesek przeważnie jest jak karetka na sygnale – nieustające szczekanie psa. Taki psiak ma już wyrobiony nawyk, może w ten sposób odstrasza wszystkie psy, aby nie podchodziły do niego, może tak robić, ponieważ kiedyś spotkała go przykrość, gdzie został pogryziony, a może obawia się interakcji z ludźmi bądź innymi czworonogami przez ból, problemy zdrowotne?

Obroża antyszczekowa

Nie warto inwestować w obrożę przeciw szczekaniu, takim narzędziem możemy psu zrobić krzywdę, fizyczną, jak i psychiczną. Obroża antyszczekowa może działać wibracjami, dźwiękiem czy impulsem. To nie są przyjemne bodźce dla psa, kiedy np. odczuwa strach. Pamiętajcie, że chcecie psu pomóc, a nie stłamsić zachowanie psa, bez uprzedniego zrozumienia przyczyny nadmiernego szczekania.

Podziel się Facebook