Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Agresja agresji nierówna, dlatego zanim wybierzemy technikę pracy z agresywnym psem, musimy ocenić, z jakim rodzajem agresji mamy do czynienia. Przykładowo, agresja może być względem innych psów, innych zwierząt, mogą to być koty, konie, krowy. Pies może przejawiać agresję względem ludzi, agresja może być do obcych lub nawet do opiekunów. Warto wspomnieć również o zachowaniach agresywnych w stosunku do pojazdów, szybko poruszających się obiektów czy też do przedmiotów użytku domowego jak odkurzacz, włączony telewizor.

Agresja u psa może wynikać z obrony własnej: pies uznał, że jest w potrzasku, nie ma innej drogi wyjścia jak tylko forma ataku, wtedy przejawia tak zwane zachowania agonistyczne (Alexa Capra). Innym odłamem agresji może być agresja łowiecka. Tutaj zagrożeniem jest realna możliwość zabicia drugiego zwierzęcia, jeśli pies domyka łańcuch łowiecki bądź ma wzmocniony element “kill bite” (namierzanie, obserwacja, skracanie dystansu, pogoń, chwycenie, ugryzienie (kill bite), rozszarpanie, konsumpcja).

Pies przejawia agresję w sytuacjach dla siebie trudnych, kiedy czuje się zagrożony. Reaguje agresywnie w stosunku do innego psa, kiedy obawia się, że interakcja może spowodować uszczerbek na zdrowiu bądź utratę życia, wtedy może próbować odstraszyć osobnika poprzez właśnie takie zachowania jak rzucanie się na smyczy, szczekanie, warczenie. Pies reaguje agresywnie w stosunku do opiekunów, kiedy przeżuwa gryzaka, jest to dość powszechne zjawisko, znów tutaj pies odczuwa obawę przed utratą swojej zdobyczy.

Jak radzić sobie z agresywnym psem, który atakuje inne psy?

Można zastosować technikę opartą na harmonizowaniu oraz dopasowaniu się do psa. Piotr Wojtków w terapii psów agresywnych zaznacza, że możemy reagować w danych sytuacjach reaktywnie oraz proaktywnie, tzn. możemy zatrzymywać się, wtedy kiedy i nasz pies się zatrzymuje, jeśli pies wskazuje nam kierunek odejścia w prawo, to podążamy tam z nim, w ten sposób pokazujemy psu, że tak będziemy się poruszać w tej przestrzeni, w której on chce przebywać, ponieważ np. czuje się tam bezpiecznie. Druga odnoga to działania, w których to opiekun podejmuje decyzje za psa, przykład widzę psa w oddali, wiem, że mój pies nie jest na etapie, kiedy może minąć się z drugim psem, to przechodzę z nim na drugą stronę ulicy, bądź zawracam.

Inne strategie, oparte na działaniach, jakie podejmuje pies, są po to, żeby poradzić sobie z sytuacją problemową. Jest to pewnego rodzaju wysiłek dla psa, który wiąże się z rozładowaniem emocji (węszenie, odejście, zwiększenie dystansu).

Pies przejawia agresję łowiecką, co robić?

Tutaj powinniśmy bazować na technikach kontrwarunkowania oraz kontroli zachowań. Jeśli wysyłam do psa komunikat “zatrzymaj się” pies ma się zatrzymać, a moim zadaniem jako opiekuna jest nagrodzić tę rezygnację, oferując psu coś równie atrakcyjnego. Często na szkoleniach grupowych podaje przykład z mojego życia, jeśli mój pies zauważy sarny w łąkach, to odwołuję go hasłem, następnie nagradzam szarpakiem, który pełni tutaj rolę substytutu jednego z elementów łańcucha łowieckiego, jak również pomaga rozładować emocje psa. Następnie po krótkiej zabawie, domykam łańcuch konsumpcją smaków.

Pamiętajcie, że dla niektórych psów pogoń może być strategią na rozładowanie emocji dlatego, zanim postawicie diagnozę u swojego psa, polecam udać się do behawiorysty, aby to on ocenił czy wasz owczarek goni samochody, bo ma plan na nie zapolować, czy może nie radzi sobie z emocjami w związku z tym, że żyje w dużym mieście i próbuje rozładować emocje poprzez pogoń.

Techniki radzenia sobie z agresją psa powinien dobrać behawiorysta, poznając psa, emocje psa, motywację do takich, a nie innych zachowań.

Zmiana zachowania agresywnego psa to proces, niekiedy bardzo długi, dlatego warto mieć wsparcie bliskich, unikać otoczenia krytykującego, wspomóc się behawiorystą. Nie załamywać się porażkami, a cieszyć każdym najmniejszym sukcesem.

Występowanie agresji u psów jest zjawiskiem naturalnym, nie każde sygnały agresywne, jakie wysyła pies, są złe. Czasami nam ludziom z boku coś może wydawać się nieakceptowalną agresją, a wcale tak nie jest. Czasami warknięcie jednego psa na drugiego jest normalną formą komunikatu, przykładem może być dorosła suka, która burknie w stronę młodego samca podrostka, który jeszcze nie wie jak podchodzić do psów, robi to zbyt nachalnie, jest namolny, czy taka suka ma prawo odsłonić zęby? Tak.

Mój pies przejawia agresję do mnie! Jak go tego oduczyć?

Technika, jaka powinna zostać zastosowana to unikanie prowokowania psa. Często taka agresja u psa wynika z tego, że ma dużą potrzebę kontroli np.miski z jedzeniem, ponieważ w hodowli musiał konkurować z innymi szczeniakami o dostęp do pożywienia. Teraz kiedy widzi, osoby, które poruszają się blisko miski z jedzeniem, to zaczyna warczeć i bronić dostępu.

Nie wolno w takich sytuacjach karcić psa, ponieważ dodatkowo uwrażliwia się na ręce opiekuna, które krzywdzą, stanowią zagrożenie. Zaatakowany pies może w przyszłości dużo szybciej eskalować w stresujących sytuacjach.

Warto nauczyć się psich sygnałów, aby już dużo wcześniej dać psu przestrzeń, odpuścić, pokazać, że nie chcemy mu nic zabrać, że nie naruszamy jego przestrzeni.

Dodam, że w przypadku agresji do przewodników, warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii w celu potwierdzenia bądź wykluczenia potencjalnych chorób. Pies z dolegliwościami bólowymi, dużo szybciej odpala się na opiekunów.

Pies przejawia agresję do obcych osób? co teraz?

Zalecamy już wyżej wspomniane harmonizowanie z psem czy budowanie jego pewności siebie. Można też zastosować technikę kontrwarunkowania, czyli zestawiać ten stresujący bodziec – obcy człowiek, z czymś przyjemnym np. jedzenie. Warunkiem jest tutaj to, że pies musi czuć się bezpiecznie w tej sytuacji. Dodatkowo nie powinniśmy w psiej głowie wywoływać konfliktu, mam tutaj na myśli “boję się tego człowieka, ale on ma w dłoni mój ulubiony smakołyk”.

Jeśli chcemy zrobić to w jak najbardziej rozcieńczonych warunkach, to te osoby nie powinny nachodzić na psa frontalnie, jedzenie powinno być wyrzucane raz nieco dalej, raz bliżej. Oczywiście to ćwiczenie powinno być modyfikowane, ponieważ każdy pies jest inny i niektóre psy mogą źle reagować na machnięcie dłonią. To wszystko jest do indywidualnego ustalenia z behawiorystą.

Istotne jest również to, że dla psa celem nie jest zdobycie smaczków. Dla psa najważniejsze w sytuacjach stresujących jest poczucie ulgi i to właśnie z odczuciem powinniśmy pracować.

Praca i postępowanie z psami agresywnymi wymaga od opiekuna cierpliwości oraz spokoju, aby skutecznie pracować z agresywnym psem, musimy wypracować sztukę opanowania. Spokój przewodnika udziela się psu.

Pamiętajcie, że każda technika ma swoje plusy i minusy, a więcej możecie dowiedzieć się na kursie Terapia psów agresywnych, gdzie Piotr dokładnie przedstawi wam plan działania na konkretnych przypadkach.

Nie musisz być psim behawiorystą, aby skorzystać z kursu, ten kurs pozwoli ci lepiej zrozumieć co czują agresywne psy i ich właściciele. Dowiesz się jak ważne jest zaspokojenie potrzeb psa, wsparcie socjalne.

Podziel się Facebook