Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Pomaganie naszym psom nie jest wcale takim prostym tematem, jak mogłoby się wydawać. Wsparcie to nie tylko bycie blisko psa. Wsparcie to też poznanie osobowości naszego psa i takie działanie, które sprawi, że pies będzie się czuł z nami bezpiecznie. W dzisiejszym 8 odcinku “W Harmonii z Psem” powiemy Wam o wszystkim, co związane ze wspieraniem naszych psów!

Czym jest wspieranie psów?

Wspieranie psów kojarzy nam się przede wszystkim z głaskaniem i dotykiem. To ważne elementy naszej więzi z psem, ale nie jedyne. Wsparciem może być przewidywanie, myślenie o psie, zauważanie jego strachu i zastanowienie się jak możemy mu pomóc lepiej sobie z tym poradzić.

Sceptycy psiego wspierania często przywołują argument, że psu należy pozwolić być psem. W końcu dziko żyjące w grupach społecznych psy nie otrzymują na co dzień wsparcia człowieka i jakoś sobie radzą. Różnica między tymi dziko żyjącymi psami a naszymi domowymi jest taka, że one podejmują dużo więcej decyzji samodzielnie. Nasze psy domowe żyją bez tej swojej psiej rodziny, my jesteśmy ich rodziną. Tworzymy z nimi grupy społeczne, które mają na celu wspólne dbanie o swoje zdrowie, wspieranie w trudnych sytuacjach i martwienie się, kiedy jednemu dzieje się krzywda.

Dlaczego wspieranie psów jest ważne?

Podstawową potrzebą każdej istoty jest poczucie bezpieczeństwa. Bez niego nie jesteśmy w stanie robić rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Jeśli jesteś zestresowany, coś Cię niepokoi, to nie myślisz o tym, żeby wziąć do ręki książkę i poczytać, tylko o tym, jak poradzić sobie, zapanować nad swoim lękiem.

Jako opiekunowie psów też powinniśmy zastanowić się co zrobić, aby psiaki czuły się pod naszym dachem bezpiecznie. Jesteśmy za nie odpowiedzialni i decydujemy o praktycznie każdym aspekcie ich życia: kiedy jedzą, kiedy wychodzą na spacer czy kiedy się bawią.

Dodawanie psu otuchy i regulowanie jego napięć w stresujących sytuacjach pomaga budować jego pewność siebie. Wspieranie to dużo szerszy temat niż tylko głaskanie, omawiamy to dokładnie w jednym z naszych webinarów.

Kiedy psu potrzebne jest wsparcie człowieka?

Wspieranie to umiejętność wyczucia czy dana sytuacja nie jest dla naszego psa zbyt trudna, a czasem nawet podjęcie decyzji za niego, wiedząc, że wybierzemy najlepsze dla niego rozwiązanie. Dla ułatwienia mamy dla Was kilka przykładów:

Kiedy wspierać psa, a kiedy odpuścić?

Szukanie balansu w tej sytuacji jest chyba najtrudniejszą kwestią dla psiego opiekuna! Trudno jest zdecydować, kiedy psu pomóc, a kiedy postawić na większą samodzielność. Obserwowanie swojego psa w różnych sytuacjach jest tutaj kluczowe. Psy mają również swoje strategie na radzenie sobie ze stresem. To może być węszenie, zwiększenie dystansu, pokazanie nam, że chcą wyjść z danej sytuacji – wystarczy, że nauczymy się to zauważać i akceptować.

Podziel się Facebook