Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Warczenie przy misce, łypiące oko a może nawet ugryzienie? Brzmi znajomo? Pies broniący zasobów może wydawać się straszny i wywoływać u opiekuna niepokój i frustrację. Co zrobić, gdy pies broni zabawek, jedzenia lub przestrzeni?

Czym jest zasób? Od tego pytania powinniśmy zacząć naszą podróż przez psie emocje na temat obrony zasobów. Pies może bronić różnych rzeczy, takich jak zabawki, patyki, przestrzeń, smakołyki, czy nawet swojego opiekuna — wszystkiego, co dla niego ma wartość. I choć w pierwszym momencie uczucie, że własny pies warczy na nas, może wywoływać silne emocje – warto poznać przyczyny obrony zasobów, żeby lepiej zrozumieć swojego pupila.

Przyczyny obrony zasobów

Zasób to rzecz najbardziej w danym momencie dla psa wartościowa i ważna – ulubiona zabawka lub ukochany opiekun, co jednak się stanie, jeśli coś zagrozi posiadanemu “obiektowi”?

“To jest moje! Nie oddam!” najlepiej opisuje zachowanie psa broniącego swoich zasobów. Może to objawiać się warczeniem, zgrzytaniem zębami, a nawet próbą ugryzienia. Czasem przybiera bardziej subtelne formy jak groźne spojrzenia w kierunku potencjalnego zagrożenia.

Zachowania agresywne psa pojawiające się, gdy pies broni dostępu do zabawek, miski czy posłania to nie chęć rywalizacji, dążenia do dominacji czy próba konfrontacji. W większości przypadków takie zachowanie wynika z niepewności u psa i związane jest z brakiem poczucia bezpieczeństwa. Reakcje konfrontacyjne ze strony opiekuna nie tylko nie rozwiązują problemu, ale czasami mogą go nawet pogorszyć. Metody oparte na karaniu tylko wzmagają jego niepewność i strach. Dlatego kluczowe jest dokładne zrozumienie problemu i dokonanie właściwej oceny sytuacji. To pozwala na wybór skutecznej strategii pracy, uniknięcie błędów, które mogą zaostrzyć niepożądane zachowania, i efektywne ich eliminowanie.

Pies warczy – czy to agresja?


Gdy pies warczy na ciebie, trzeba to postrzegać jako formę komunikatu, przez którą pupil stara się przekazać pewne potrzeby i oczekiwania. W tym kontekście chce on, abyś się oddalił, zatrzymał albo zachował większy dystans. Warczenie jest wyrazem niepokoju, a jednocześnie próbą poproszenia o przestrzeń w określonej sytuacji. Przykładowo, gdy pies jest zajęty jedzeniem z miski, a ty zbliżasz się do niego, wywołując reakcję w postaci warczenia.

W przeszłości często propagowano przekonanie, że pies musi rozumieć, kto jest jego “Panem”, i nie powinien warczeć, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z jego jedzeniem. Jednak dzisiaj zrozumieliśmy, że taka perspektywa jedynie zaostrza sytuację. Warczenie w takim momencie jest jednoznacznym komunikatem od psa – “stop”. Nie podchodź bliżej, ponieważ teraz jem i nie chcę, aby ktoś mi przeszkadzał.

Czy to jest agresja? Nie, to raczej reakcja na przekroczenie przez człowieka pewnej granicy psa. Kiedy zdarzy się kolejny raz, że pies warczy na ciebie, zamiast reagować z irytacją, warto zastanowić się nad okolicznościami, w jakich to się wydarzyło, oraz co mogło sprawić, że pies tak zareagował. Wnioskowanie z tych sytuacji stanowi znakomitą formę nauki dla opiekuna psa, pozwalającą na zrozumienie i dostosowanie się do potrzeb i komunikatów zwierzaka.

Praca z psem

Wbrew pozorom, takie zachowanie nie wynika z chęci rywalizacji czy dominacji, lecz z braku poczucia bezpieczeństwa. Dlatego kluczowe jest odpowiednie zastosowanie technik pracy w celu skutecznego eliminowania niepożądanych reakcji. Jak pracować z psem?

Poznajcie nasz kurs w formie webinaru – “To moje! Nie oddam!” Jak pracować z problemem obrony zasobów? Kulisy pracy behawiorystów.” Webinar ma na celu nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej o zagadnieniu obrony zasobów, ale przede wszystkim pokazanie praktycznych rozwiązań i technik w pracy z tym problemem. Dowiecie się jak przebiega proces pracy z konkretnymi przypadkami, z jakich narzędzi korzystamy, w zależności od skali problemu oraz co robić, żeby pies nie rozwinął w sobie takich reakcji.

Nowa, innowacyjna formuła pokazująca kulisy pracy Zosi i Piotra Wojtków. W trakcie webinaru pokażemy materiały filmowe dokumentujące krok po kroku naszą pracę z konkretnymi przypadkami: 

Czego się dowiesz?

Webinar kierujemy do wszystkich osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w temacie pracy z problemem obrony zasobów – opiekunów psów, behawiorystów, trenerów czy petsitterów.

Podziel się Facebook