Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Słyszeliście o takim sporcie jak obedience? To nic innego jak sportowe posłuszeństwo. Natomiast naszym dzisiejszym bohaterem jest rally-o, czyli bardzo podobny sport, ale na dużo swobodniejszych wytycznych. Zasady rally z psem są dużo lżejsze i mają sprawiać dużo radości. Jest to ostatnio dość popularny sport ze względu na swoją wszechstronność i łatwość w samodzielnym przygotowaniu się do zawodów. Czy jest to sport dla każdego? Na czym polega rally z psem i skąd bierze się jego wyjątkowość?

W ostatnich latach w Polsce zawody rally-o oraz sam sport stały się bardzo popularne i zyskały miano jednego z najbardziej przyjaznych psich sportów. Jest to bardzo wszechstronna aktywność z udziałem psa, większość czworonogów śmiało może startować w zawodach czy na co dzień prowadzić treningi pod tym kątem. Również poprzez taką aktywność możemy wzmacniać praktyczne psie umiejętności oraz pogłębiać więź z naszym pupilem.

Na czym polega rally-o?

Jest to cudowny psi sport, który posiada elementy psiego posłuszeństwa (obedience) oraz agility, czyli pokonywania przez psa specjalnego toru przeszkód. W tym sporcie całą pracę oraz przejście toru opiera się na tzw. stacjach. Są to tabliczki ze specjalnymi znakami, według których drużyna (pies i przewodnik) mają poruszać się po torze. Na znakach znajdują się dość łatwe zadania np. siad z obejściem psa, zmiany pozycji, zostawanie a pomiędzy stacjami oceniane jest chodzenie przy nodze. W tym sporcie oceniana jest drużyna oraz ich zgranie, współpraca i zaangażowanie. Oczywiście dużą wagę przykłada się do precyzji wykonywania ćwiczeń, a dopiero potem brany jest pod uwagę czas. Pomiędzy ćwiczeniami jest dozwolone nagradzanie psa. Tutaj jest ważna relacja z psem oraz praktyczne umiejętności. Przewodnicy psów mają za zadanie dobrze pokierować psa podczas przechodzenia toru. Opiekun wcześniej może sam przejść tor “na sucho” bez psa a dopiero później podejść do próby. Pomiędzy stacjami trzeba płynnie się poruszać oraz wykonywać zadania.

Historia rally-o

Pierwszym założycielem koncepcji sportu rally-o był Charles L. Kramer, który chciał wymyśleć aktywność, która pomagałaby budować pozytywną relację pomiędzy opiekunem a psem bazującą na zaufaniu, współpracy oraz wzmocnieniu więzi. Rally-o jest uproszczoną formą obedience, dzięki temu wiele osób, które przerażało lub przerastało sportowe posłuszeństwo, mogło zainteresować się mniej wymagającym sportem, ale równie satysfakcjonującym. W 2001 roku w Stanach Zjednoczonych odbyły się pierwsze zawody rally obedience.

W Polsce ten sport zawitał, dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Rally-O kierowanym przez P. Olgę Nylec, która otrzymała upoważnienie od twórcy dyscypliny, na rozpowszechnienie tego sportu w Polsce. Od 2011 roku stowarzyszenie prężnie organizuje liczne zawody.

Dla kogo rally-o?

Tak naprawdę rally-o jest polecany każdemu psu, który ma chęć do pracy oraz nie ma przeciwskazań do ruchu. Jeśli chodzi o opiekuna nawet najmłodsi mogą startować w zawodach rally-o z psem. Są różne klasy w zależności od wieku opiekuna i psa. Psie sporty nie muszą być skomplikowane i wymagać rygorystycznych poleceń. Właśnie w rally chodzi o dobrą zabawę i budowanie więzi z psem. Jest to obedience na luzie, pies może być nagradzany słownie oraz przysmakami w odpowiednich momentach. Dzięki temu sportowi, opiekun uczy się jak precyzja wykonania ćwiczenia wpływa na ogólną ocenę przejścia toru.

Dlaczego warto uprawiać rally-o z psem?

Jest to sport przydatny w życiu codziennym, ponieważ stacje ćwiczeń zawierają elementy najbardziej potrzebnych na co dzień psich zachowań – skupienie uwagi, chodzenie przy nodze, siad, leżeć, dostawienie do nogi, przywołanie itd. Podczas uprawiania rally z psem budujemy dużo większą motywację na wykonywanie ćwiczeń niż podczas zwykłego treningu. Tory są ciekawe, jest wprowadzany ruch. Nie ma ciągłych, nudnych, powtarzalnych haseł. Dzięki temu, że jest tor złożony z ćwiczeń, wzmacniamy również podążanie psa za opiekunem oraz jego skupienie na wykonywanie danego zadania. Jest to również sport, który wpływa na rozwój intelektualny, pomaga zapewnić stymulację umysłową zarówno u młodych psów, jak i starszych. Trenowanie rally z psem pozwala na popełnianie błędów, ponieważ można podejmować się ponownych prób powtórzenia danej stacji. Jeśli ktoś nie ma potrzeby brania udziału w zawodach rally-o, nie trzeba stawiać na precyzję podczas wykonywania toru a na motywację i rozwój swojego pupila. 

Od czego zacząć przygodę z rally-o?

Rally-o jako sport kynologiczny posiada swój regulamin oraz zasady, które obowiązują podczas zawodów. Na początku przygody warto udać się na kurs rally z psem, na którym pod okiem trenera zespół zostanie nauczony i wprowadzony w ten sport. Trener rally omówi niezbędne znaki oraz nauczy podstawowych haseł, które są używane na różnych stacjach, a także przedstawi główne zasady rally-o. W rally-o jest wiele znaków, których musi się nauczyć przewodnik, aby dobrze pokierować zespołem podczas przechodzenia toru. Oczywiście jak najbardziej można samemu zgłębić tajniki rally-o. Jest wiele materiałów filmowych, oraz artykułów mówiących jak wejść w ten sport. Klub rally-o udostępnia wszelkie regulaminy oraz wytyczne znaków, które są wymagane dla poszczególnych klas. Również można zakupić zestaw znaków do samodzielnej nauki. Praktyczna strona jest niezbędna w tym sporcie. Warto wiedzieć, w jaki sposób układać tor, aby go przejść. Wszystkiego można się nauczyć, jest wiele materiałów w sieci, z których można czerpać wiedzę.

Z trenerem jest dużo łatwiej, ponieważ często zauważa błędy lub ma słuszne uwagi, co można poprawić, aby lepiej wykonywać ćwiczenia. Często sami nie widzimy niektórych rzeczy, a osoba z boku może szybko wyłapać błędy, które psują sesję.

Jeśli chcesz poznać rally-o, ale nie wiesz jak zrobić to do końca, to zapraszamy Cię serdecznie na nasz kurs w Psiedszkolu. Po tym kursie możecie śmiało startować w zawodach. Zawody rally z psem są dostępne dla wszystkich osób. Na zajęciach poznacie wszystkie niezbędne znaki na poziomie podstawowym. Zostanie omówione, w jaki sposób pokonywać tor oraz jakie są haczyki w niektórych ćwiczeniach. Oczywiście wszystko odbywa się w przyjemnej atmosferze, to ma być zabawa! Tory są rozstawiane na dworze, a gdy warunki pogodowe nie sprzyjają, to bez problemu pracujemy w namiocie. Zapisz się na kurs rally-o i poznaj pierwsze znaki!

KURS RALLY-O W PSIEDSZKOLU

Jak wyglądają zawody rally z psem i jak się do nich przygotować?

Zanim przystąpicie do zmagań sprawdźcie, jakie są kategorie zawodów rally-o i do jakiej będziecie przystępować. Gdy znacie główne zasady rally-o to i tak nie zapomnijcie sięgnąć po regulamin. Są tam informacje, jakie akcesoria są wymagane na zawodach oraz za co i w jakiej ilości są punktowane ćwiczenia. Znajdziecie tam ogólne zasady rally-o, dzięki czemu będziecie wiedzieć jak zachować się na torze. Oficjalne zawody rally z psem wymagają zarejestrowania psa oraz uiszczenia opłaty rejestracyjnej w kwocie 50 zł na konto Stowarzyszenia Rally-O. W następnym kroku należy zgłosić się na wybrane zawody, wypełniając formularz zgłoszeniowy i uiścić opłatę startową. Sport ten jest już na tyle popularny, że zawody odbywają się praktycznie w każdym większym mieście i to dosyć regularnie. Pierwsze zawody rally z psem to na pewno ogromny stres, ale pamiętajcie, że przejście toru rally-o z psem daje dużo radości i satysfakcji.

Podziel się Facebook