Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Świat psich sportów jest naprawdę bardzo interesujący i na pewno dla każdego z Was znajdzie się coś ciekawego! Są różne grupy sportów psich i z wielką chęcią przedstawimy je Wam. Nie każdy sport będzie wymagał dużej aktywności fizycznej psa, niektóre dziedziny mogą wykonywać psy o słabszej kondycji i zdrowiu. Jaki sport będzie odpowiedni dla twojego psa? Jak wybrać odpowiedni? Czy są jakieś wymagania psich sportów?

Uprawianie sportu będzie świetnie wpływać na zdrowie i szczęście psa. Systematyczność i ogólna praca działają bardzo stymulująco oraz jest to świetny sposób do wzmocnienia więzi z czworonogiem. Psy uwielbiają pracę, większość psich sportów opiera się na ich naturalnych potrzebach czy łańcuchu łowieckim. Niektóre psie sporty są dedykowane dla określonych ras lub grup psów.

Rodzaje sportów kynologicznych

Agility

Chyba jeden z bardziej rozpoznawalnych i znanych sportów. Tor przeszkód agility ma pokonać pies na tresie o długości od 100 do 200 m, podczas którego liczy się jak najszybszy czas oraz jak najmniejsza liczba błędów. Tor składa się z co najmniej 20 różnych przeszkód tj. rampy pochyłe, pachołki, tunele, opony, murki itd. Zadaniem przewodnika jest prowadzenie psa oraz motywowanie go do jak najszybszego przejścia toru. Tutaj pies jest nastawiony na silne obciążenia organizmu a w szczególności układu ruchu (psom ras dużych i olbrzymich nie rekomenduje się tego sportu). Zaleca się zaczynanie go, dopiero gdy pies zakończy okres wzrostu. Nie mniej jednak daje bardzo dużo radości i satysfakcji zarówno dla psa, jak i opiekuna.

Mobility

Jest to podobny sport do agility, ponieważ pies ma do pokonania tor składający się z różnych zadań. Ale tutaj nie liczy się czas przejścia toru, a motywacja zwierzęcia na pracę. Poza wzmacnianiem mięśni i wspieraniem kondycji fizycznej, w sporcie tym nacisk kładziony jest również na aktywność umysłową psa, dlatego jest odpowiedni dla niemal każdego czworonoga.

Degility

Jest to agility dla wszystkich, czyli spokojne i przyjemne przejście toru przeszkód. Tutaj nie liczy się czas i precyzja, ale ukończenie toru. Ma być to dobra zabawa. Zarówno psy sportowe, jak i psy starsze czy niepełnosprawne mogą brać udział w tej dyscyplinie. Na torze znajdują się różne przeszkody tj. rury, huśtawki, tunele czy opony, można poświęcić tyle czasu, ile tylko się potrzebuje.

Obedience (Obi)

Jeden ze starszych psich sportów. Ogólnie nazywany posłuszeństwem sportowym. Występują różne podziały na klasy ze względu na poziom trudności. Sport polega na wykonywaniu przez psa haseł w określonej kolejności w zależności od klasy. W tym sporcie pies musi być skupiony na swoim przewodniku oraz wykonywać ćwiczenia w harmonizacji z opiekunem. Podczas zmian stacji do wykonywania ćwiczeń nacisk kładziony jest na równanie przy nodze, które wygląda zjawiskowo, ponieważ pies podryguje przednimi łapami, robiąc specyficzny chód. Pomimo, że sport nie jest widowiskowy jak agility, to jest również wymagający i obciążający dla psa. Można wprowadzać pierwsze elementy na początku pracy z psem, ale dokładne przyłożenie do sportu zaleca się po ukończeniu 2 roku życia.

Rally obedience (Rally-O)

Jest to połączenie pewnego rodzaju agility i obedience. Zadaniem zespołu jest przejście toru, który składa się ze specjalnych stacji, przy których znajdują się znaki, jakie polecenia należy wykonać z psem. Tutaj oceniana jest precyzja, szybkość oraz praca zespołu. Jest to i tyle fajny sport, ponieważ jest posłuszeństwem na luzie. Można nagradzać psa pomiędzy ćwiczenia oraz ciągle motywować do pracy.

KURS STACJONARNY RALLY-O

Pies Towarzyszący (PT)

Jest to wstęp do przygotowania psa pod kątem pracy nad posłuszeństwem. Jest to zazwyczaj program każdej psiej szkoły, która uczy harmonizacji, koegzystencji oraz podstawowych umiejętności niezbędnych w życiu codziennym psa. Szkolenia polegają na pozytywnym wzmocnieniu i wytworzeniu więzi z czworonogiem. Jest to przygotowanie do życia z psem oraz zawiera podstawowe elementy posłuszeństwa. Serdecznie zapraszamy na nasze kursy maluchy i starszaki, które są idealnym startem do pracy z psem. Egzamin na psa towarzyszącego może zdać w zasadzie każdy pies. Jest on również warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w zawodach, w dyscyplinach takich jak agility, obedience, IPO, tropienie czy sport psów ratowniczych.

MALUCHY I STARSZAKI – KURSY STACJONARNE

Canicross

Ten sport można przyrównać do biegu przełajowego, podczas którego opiekun i przypięty elastyczną linką do pasa znajdującego się na jego biodrach pies mają do pokonania trasę w zróżnicowanym terenie. Tutaj tempo nadaje pies, opiekun musi dorównać kroku swojemu pupilowi. Biegi odbywają się zazwyczaj w leśnych terenach, dlatego będą świetną okazją do sportu i rekreacji. Jeśli ktoś natomiast woli nieco wolniejsze tempo, w dogtrekkingu będzie dużo lepszy.

Dogtrekking

Polega prawie na tym samym co canicross, ale tempo jest dużo wolniejsze. Opiekun i pies są połączeni pasem i ich celem jest pokonanie trasy w terenie leśnym lub górskim.

Dog biathlon

Jest to dość wymagająca dyscyplina, ponieważ jest to swojego rodzaju istny maraton. Trasa zazwyczaj wynosi od 6 do 11 km oraz obejmuje przeprawy przez rowy z wodą, pokonywanie murów, czołganie się przez przeszkody, przejazdy rowerowe oraz pływanie. Jest to sport dla zahartowanych zespołów. Istnieje również biathlon dla psów służbowych, który ma elementy wystrzału z broni oraz atak na pozoranta.

Dog dancing (taniec z psem)

Jest to naprawdę piękny sport, który łączy umiejętność pracy z psem podczas rozproszeń oraz zrobienie dobrego show. Tutaj pies musi mieć piekielnie dobrze opanowane posłuszeństwo oraz sztuczki, które wykonuje na drobny gest czy hasło. Do całego repertuaru jest dobierana oprawa muzyczną, w której rytm jest wykonywany performance. Ponieważ poszczególne elementy choreografii można dopasować do możliwości danego zwierzęcia, dog dancing to sport dla każdego zdrowego psa, niezależnie od wielkości, wagi czy zwinności.

Dog diving

Polega na wykonaniu przez psa możliwie najdalszego skoku do wody z wieży położonej około 60 centymetrów nad jej powierzchnią. Opiekun może motywować psa do skoku, rzucając mu zabawkę do wody. Jest to bardzo zjawiskowy sport. Tutaj pies musi lubić pływać i mieć na tyle odwagi, aby wykonywać skok. Jest to bardzo budujący sport, ponieważ psy mają możliwość dobrej zabawy. Wbrew pozorom sport nie przeciąża stawów, dzięki czemu mogą go uprawiać psy wszystkich rozmiarów i w każdym wieku – pod warunkiem, że nie boją się wody.

Dog frisbee

Założenie jest proste – pies ma na celu złapać wyrzucane przez opiekuna friesbee w locie. W tym sporcie umiejętności musi również nabyć opiekun, ponieważ nawet najlepszy pies nie będzie w stanie złapać źle wyrzuconego dysku. Jest świetna zabawa dla wszystkich zdrowych psów, która gwarantuje solidną dawkę ruchu i radości. Jednak duże i ciężkie oraz młode psy, których kości znajdują się jeszcze w fazie wzrostu, powinny wstrzymać się od uprawiania tego sportu, ponieważ ze względu na wykonywane dość wysokie skoki można obciążyć stawy pupila.

Flyball

Jest to kolejny widowiskowy i dynamiczny sport. W zawodach bierze udział sześć drużyn, na które składają się opiekunowie i psy. W swoistej sztafecie startuje pierwszy pies z drużyny i na komendę swojego opiekuna biegnie w kierunku boksu flyballowego, pokonując przy tym cztery przeszkody. Boks jest podajnikiem piłek, który pies musi uruchomić łapą. Gdy piłka wyleci, pies musi ją załapać i wrócić powrotem na linię startu, aby następny pies z drużyny mógł pobiec. Zwycięzcą zostaje drużyna, która jako pierwsza złapała i dostarczyła piłki na metę. Tutaj liczy się zwinność i szybkość.

Mantrailing (tropienie użytkowe)

Polega na wyszukiwaniu przez psa pozoranta (człowieka) w terenie po śladzie zapachowym. Pies ma za zadanie wywęszyć trop i podążać jego śladem spokojnie i ze stałą prędkością, samodzielnie i precyzyjnie. W mantrailingu sprawdzą się szczególnie psy myśliwskie, które są stworzone do węszenia i w tym sporcie mogą realizować swój instynkt. Inne psy też mogą oczywiście czerpać wiele radości z pracy węchowej, dzięki której na pewno staną się spokojniejsze i bardziej zrównoważone.

Nosework

Nosework to sport kynologiczny bazujący na detekcji zapachów i wywodzący się z pracy psów policyjnych. Zadaniem naszego pupila w noseworku nie jest jednak tropienie groźnych przestępców czy wykrywanie nielegalnych substancji, ale znalezienie ukrytej próbki zapachu cynamonu, pomarańczy oraz goździka. Sport ten wykorzystuje naturalne predyspozycje psa do węszenia i świetnie sprawdza się zarówno dla dorosłych i zdrowych psów, jak i dla szczeniąt, psich seniorów czy psów z ograniczeniami fizycznymi. Jeśli chcesz, aby twój pies powęszył nosem, zapraszamy na nasz kurs jest dostępny zarówno stacjonarnie, jak i online.

KURS NOSEWORK ONLINE

Szkolenie psów użytkowych i obronnych (IPO)

Ten sport użytkowy wywodzi się ze szkolenia psów służbowych i jest najstarszym psim sportem. Podzielony jest na trzy jednostki: tropienie, posłuszeństwo i obrona, i jest bardzo wymagający zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Podczas tropienia pies ma za zadanie odnaleźć człowieka, podążając za jego śladem zapachowym. W przypadku posłuszeństwa wystawiane na próbę są opanowanie i wytrzymałość zwierzęcia. Sprawdza się jego umiejętność wykonywania komend, chodzenia przy nodze i aportowania, a pies musi udowodnić, że również w obliczu rozproszenia, wywołanego strzałem z pistoletu, potrafi utrzymać nerwy na wodzy. W obronie pies prezentuje swoje umiejętności osaczania i oszczekiwania pozoranta oraz obrony przed pozorowanym atakiem. Zdanie egzaminu IPO wymaga od opiekuna dużej wiedzy, odpowiedzialności, cierpliwości i empatii. Ten sport nie uczy agresji i reaktywności psa właśnie opanowywania i pracy z opiekunem.

Dummy

Dummy to psi sport, który wywodzi się od treningu myśliwskiego. Pierwotnie chodziło o znajdowanie i przynoszenie zabitych ptaków lub drobnej zwierzyny. „Dummy” (coś w rodzaju manekina) służył do szkolenia psów myśliwskich bez konieczności pracy z martwymi dzikimi zwierzętami. Dummy jest więc atrapą dzikich zwierząt. Wszelkie zawody są jednak dedykowane tylko retrieverom, ale amatorsko można pracować z każdym psem, który lubi aport.

Mondioring

Mondioring jest sportem ringowym i dzieli się na trzy konkurencje: posłuszeństwo, skoki, obrona. W ramach konkurencji pary pies-opiekun, wykonują określone ćwiczenia, których trudność rośnie stopniowo. Zawody mondioringu odbywają się na zamkniętym terenie z odpowiednim wyposażeniem.

Coursing

Coursing to nic innego jak wyścigi chartów – na torze wyścigowym lub w terenie psy gonią atrapę zająca. W ten sposób mogą dać upust swojej wrodzonej potrzebie biegania. Jako że w życiu codziennym nie mają one zbyt wielu okazji do rozwinięcia skrzydeł w tym obszarze, udział w wyścigach jest bardzo zalecany dla chartów, które mogą realizować swój instynkt łowiecki, przez co rzadziej występują zachowania niepożądane.

Sport psich zaprzęgów (bikejöring, skijöring, sanie)

Chociaż termin psie zaprzęgi najczęściej kojarzy się z ciągnięciem wózka czy sań przez psy, jest to termin nadrzędny dla całej gamy sportów dla psów. Obejmuje on na przykład bikejöring i skijöring, ale niezależnie od tego, jaki pojazd zostanie użyty, chodzi o to, by pies wykorzystywał swoją siłę – sam lub w zaprzęgu z kilkoma psami – do ciągnięcia człowieka znajdującego się na rowerze, na nartach, na saniach czy wózku. Dobra kondycja i siła fizyczna są więc psom zaprzęgowym niezbędne do uprawiania tej aktywności. Ale nie tylko, bo w tym przypadku zaufanie i współpraca między zwierzęciem i jego opiekunem również są nieodzowne – bez dobrej komunikacji bowiem zaprzęg daleko nie dotrze. Poza tym sport ten jest z pewnością gwarancją utrzymania psa i jego przewodnika w dobrej kondycji i zdrowiu.

Czy warto trenować sporty kynologiczne?

Tak! Jak najbardziej to super forma i możliwość spędzania czasu z psem. Jeśli wybierzemy dyscyplinę, w której pies dobrze się odnajduje i realizuje, to będzie to dla niego świetna praca. Nie ma podziału, który sport jest lepszy i gorszy. Dla niektórych nosework jest spektakularny, wszystko zależy od perspektywy. Przygotowanie do jakiegoś sportu pozwala psów wejść w rutynę treningów i pracy z opiekunem, przez co dużo lepiej odnajduje się w życiu codziennym. Pies jest zrealizowany a jego potrzeby spełnione, jednakowo czy jest to mały maltańczyk, czy wielki owczarek.

Podziel się Facebook