Pies w nauce Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Czy starość może odbierać nam możliwość posiadania psa, czyli wiernego przyjaciela człowieka? Wiele starszych osób pomimo dużej chęci opiekowania się zwierzęciem nie decyduje się na nie ze względu na różne ograniczenia. Jest wiele korzyści z posiadania psa, które oddziaływują w sposób pozytywny na człowieka, również na seniora. Więź między psem oraz relacje przywiązania są czymś wyjątkowym i potrzebnym każdej osobie. W wieku starczym zwierzę może być również substytutem rodziny czy partnera, imitując relacje międzyludzkie. Aktualnie w Polsce prężnie rozwija się dziedzina animaloterapii, która daje możliwości na kontakt z psem pomimo braku jego posiadania.

Każdy człowiek starzeje się inaczej, ma inne możliwości finansowe czy zdrowotne. Dlatego możliwość posiadania czworonoga będzie bardzo indywidualna. Jednakże kontakt z psem może odbywać się również na zajęciach dogoterapii, ale też w rodzinie czy na spacerze. Zwierzęta dla seniorów są miłymi kompanami do rozmów, dają ciepło oraz pozytywnie stymulują. Poprzez dotyk i głaskanie poziom szczęścia wzrasta we krwi, dzięki wydzielaniu oksytocyny. Emocje psa często wpływają na seniorów i poprawiają im humor. Oni sami mają spore pokłady empatii do zwierząt.

Czy są korzyści kontaktu z psem u osób starszych?

Tak! I to wiele, ale jest również wiele wyzwań. Wracając do pozytywów- korzystny wpływ psa na człowieka jest udowodniony naukowo. Podczas głaskania zwierzęcia nasz organizm wydziela oksytocynę – hormon, który powoduje tworzenie więzi emocjonalnych, daje poczucie uspokojenia i zmniejsza stres oraz napięcie. Psy działają przede wszystkim motywująco! Psa trzeba wyczesać, nakarmić, wyprowadzić na spacer, pogłaskać czy pobawić się z nim. To wszystko wymaga zaangażowania i ruchu, który często w starszym wieku sprawia sporo bólu i dyskomfortu, przez co wiele seniorów mniej się rusza. Jednakże widząc psa, który prosi o rzucenie piłki, seniorzy nabierają sił i nawet bolącą ręką dają radę rzucić psu ulubioną zabawkę. Mówimy tutaj o tak prostych rzeczach, a zarazem tak trudnych.

Seniorzy to osoby z wielkim bagażem doświadczeń i własnych przekonań do niektórych rzeczy. Nie są dziećmi, które da się łatwo nakierować lub zmienić ich opinię. Dlatego interakcje z psem mogą być świetnym motywatorem i motorem do działań, które są mało atrakcyjne w innej postaci np. wyjście na spacer. Psy dla starszych osób są po prostu kompanami, którzy ich wysłuchają i poświęcą im chwilę czasu, dzięki czemu nastrój od razu się poprawia. U osób, które chorują typowo na demencję czy cierpią na Alzheimera, aktywności ze zwierzęciem mogą bardzo dobrze wspierać tok leczenia, ponieważ pacjent ma motywację do robienia aktywności związanych z psem, które stymulują głowę. Na przykład zapamiętywanie koloru zabawki, aby rzucić ją czworonogowi.

Społeczny aspekt

Psy również łączą ludzi. Jest to pewnego rodzaju krąg zainteresowania i powód do wymiany zdań czy dyskusji. Psiarze dobrze wiedzą, że miło spotkać osobę z którą można porozmawiać na podobne tematy. Również seniorzy bardzo lubią dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi osobami. Często ożywiają się do dyskusji i chętnie dowiadują się więcej o danym psie. Często czworonogi budzą wspomnienia dawniej posiadanych zwierząt.

Pies dla starszej osoby to szansa na zwiększenie aktywności i poznanie nowych osób na spacerach. Jest to pewnego rodzaju społeczność. Osoby starsze, które mają możliwość posiadania psa muszą wychodzić na spacery, chociażby w celach fizjologicznych psa. Często opiekunowie psów spotykają się na spacerach i razem w nich uczestniczą i są to grupy wielopokoleniowe, dzięki czemu kompetencje społeczne są rozwijane. Dzięki budowaniu takich relacji osoby starsze czują się ważne w społeczeństwie i chętniej wychodzą z domu oraz wchodzą w interakcje społeczne.

Pies dla seniora – codzienne wyzwania

Dla chcącego nic trudnego? Niestety czasami ograniczenia są na tyle duże, że ich nie ominiemy. Posiadanie psa potrafi być trudne z powodu wiele aspektów. Niektóre osoby w wieku podeszłym mogą mieć gorszą kondycję fizyczną, problemy zdrowotne, które mogą przeważać nad możliwością zakupu/adopcji czworonoga. Także nie zapominajmy o ograniczeniach finansowych, posiadanie psa kosztuje, trzeba również być zabezpieczonym na ewentualne nagłe zdarzenia np. choroby. Będąc na emeryturze nie wiele osób pracuje lub ma odłożony spory kapitał oszczędnościowy.

Przed podjęciem decyzji naprawdę trzeba się mocno zastanowić czy jesteśmy w stanie dać radę fizycznie i finansowo przy czworonogu. Jeśli te aspekty są spełnione trzeba również brać siły na zamiary. Branie ras olbrzymich lub bardzo masywnych może być bardzo problematyczne dla starszej osoby. Niestety nagłe pociągniecie tak masywnego psa może spowodować mocne urazy. Także psy bardzo energiczne i żywiołowe, potrzebujące bardzo dużych aktywności i pracy umysłowej nie będą dobrym rozwiązaniem.

W takim razie jakie rasy dla seniorów będą odpowiednie? Przede wszystkim IX grupa FCI, czyli tak zwane psy do towarzystwa. Te rasy będą spisywały się jako świetni kompani, ponieważ wymagają na pewno mniej ruchu niż psy pasterskie czy myśliwskie, są mniejsze i przez to również ich utrzymanie jest tańsze. Są to psy które lubią przebywać z ludźmi i lubią taki tryb życia. Nie zapominajmy, że można również adoptować psa a nawet psiego seniora, który jest już nauczony pewnych zachowań i nie jest wulkanem energii jak szczeniak. Pies dla seniora zawsze powinien być świadomym wyborem. Nigdy nie powinniśmy prezentować psów jako leku na starość, nie każda osoba będzie czuła się na siłach z wychowaniem czworonoga, albo nie ma na to przestrzeni i możliwości finansowych. A na tym cierpi również zwierzę.

Dogoterapia

Niestety nie każdy senior będzie mógł sobie pozwolić na posiadanie psa. Jednakże istnieje alternatywa, są nią zajęcia animaloterapii z udziałem psów, czyli tak zwana dogoterapia. Dzięki zajęciom możemy dać możliwość obcowania seniorom z psami. W wielu placówkach obywają się takie zajęcia lub można uczęszczać indywidualnie. W Warszawie prężnie działa Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom, które pracuje w wielu placówkach w tym również, gdzie pacjentami są seniorzy np. Centrum Alzheimera, Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica. Do zajęć wyszkolone są specjalne psy, które mają zdane testy predyspozycji pod kątem pracy w dogoterapii oraz mają zdane egzaminy. Są one w stanie pracować w różnych placówkach i wchodzić w kontakt z pacjentami, w tym cierpiącymi na różne choroby.

Zajęcia z udziałem psów motywują seniorów do aktywności fizycznej, stymulują pracę umysłową oraz zachęcają do braniu udziału w zajęciach grupowych. Emocje i uczucia są bardzo dobrze widoczne na osobach starszych, psy po prostu przekazują dobrą energię i często są refleksją do wzruszeń. Pacjenci czują się ważni, gdy mogą nakarmić psa czy się z nim pobawić, doświadczają, że są ważni. Wiele osób starszych nie zawsze ma blisko siebie bliskich, niektórzy czują się bardzo samotnie i inetcjonelnie izolują się od grupy. Czworonogi pomagają nam budować pomosty w dotarciu do osób starszych. Pies może być świetnym pośrednikiem w wytworzeniu relacji międzyludzkich. Wiele seniorów ożywia się do dyskusji na temat zwierząt, czy też przeprowadzanych zajęć. Zajęcia z dogoterapii odbywają się bardzo często cyklicznie przez co są pewnego rodzaju aktywnością i wydarzeniem dla seniorów.

Często są prowadzone w placówkach przeznaczonych do opieki nad osobami starszymi. Psy terapeutyczne są nauczone pracy z seniorami. Specjalne szkolenia uczą psy spokojnych witań i wchodzenia w interakcje z pacjentami. Nie każdy pies będzie w stanie odnajdywać się w takiej pracy, dlatego psy dogoterapeutyczne mają odpowiednią psychikę oraz są przeszkolenie w tym kierunku. Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom udostępniło kilka darmowych materiałów na temat pracy psów oraz seniorów, więcej informacji można znaleźć na ich stronie.

Podziel się Facebook