Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Pojawienie się szczeniaka w domu jest wielkim wydarzeniem. Małe stworzenie wprowadza bardzo wiele radości w życiu każdej rodziny. Trudno się oprzeć słodkim i uroczym zachowaniom i spojrzeniom wysyłanym przez szczeniaki. Jednakże warto od pierwszych dni uczyć szczeniaka zasad panujących w domu oraz pomóc mu odnaleźć się podczas codzienności w nowej rodzinie. Od samego początku warto uczyć szczeniaka odnajdywania się w trudnych sytuacjach dla niego oraz wskazywania strategii na poradzenie sobie z obniżeniem stresu. Szczeniaki bardzo szybko się uczą nowych zachowań, dlatego wiele osób obawia się, popełnienia błędów na starcie. No dobrze, ale jak przygotować psa do życia w nowej rzeczywistości? Z tego artykułu dowiesz się jak nauczyć psa podstawowych zachowań i stawiać pierwsze kroki podczas szkolenia czworonoga.

Kiedy zacząć szkolenie szczeniaka?

Szkolenie psa tak na prawdę zaczyna się od pierwszych chwil pojawienia się w nowym domu, ponieważ jesteśmy stale w kontakcie z psem i ciągle poznajemy się nawzajem. Młody pies bardzo szybko chłonie nową wiedzę i szybko uczy się ją wykorzystywać. Nie ma sensu czekać, ze szkoleniem do późniejszego wieku. Szkolenie psa ma także na celu pogłębianie waszej relacji. Poprzez trening psa poznajemy go oraz uczymy się jego sygnałów, strategii radzenia sobie w różnych sytuacjach. Nie zapominajmy, że poprzez szkolenie socjalizujemy psy, czyli uczymy go poznawania świata. Zanim zaczniemy szkolenie naszego przyszłego członka rodziny, warto sięgnąć do literatury i poszukać książek napisanych przez profesjonalnych trenerów psów czy behawiorystów, które wprowadzają w psi świat. Wiele porad na różne tematy związane z psami można znaleźć na różnego rodzaju blogach czy Youtube. Jest to skarbnica wiedzy, tylko trzeba odpowiednio szukać. Starajcie się przeglądać porady na temat wychowania psów metodami pozytywnymi. Awersją nie będziemy mieli jak pomóc psu, a tylko pogorszymy relację, nad którą pracujemy. Można poszukać również porad profesjonalnych trenerów psów na temat metod szkolenia na różnych forach. Jeśli nie czujesz się na siłach oraz boisz się, że popełnisz jakieś błędy w treningu z psem i nauczysz złego zachowania psa, udaj się na szkolenie grupowe dla szczeniąt lub pracuj indywidualnie z trenerem/behawiorystą psów.

Trening z psem to proces. Pamiętaj, aby stopniowo wprowadzać rozproszenia. Małe szczeniaki interesuje całe środowisko, ponieważ jest nowe i ciekawe. Gdy psiak pozna nowe miejsce zamieszkania, warto wprowadzić naukę podstawowych haseł np. siad, patrzenie na przewodnika, reagowanie na imię. Gdy pies opanuje polecenia w domu najlepiej stopniowo przenosić trening na zewnątrz. Na początku spokojne i mało ruchliwe zielone obszary będą najlepszym miejscem do pracy. Gdy pies ma problemy ze skupieniem, szukamy jeszcze bardziej spokojnych okolic i dopiero z czasem odwiedzamy coraz ciekawsze miejsca. Jeśli będziemy mieli zbyt duże oczekiwania wobec szczeniaka, nie będzie on się w stanie efektywnie uczyć. Tak samo starajmy się zawsze znaleźć przyczynę złego zachowania psa i ją rozwiązać. Dostosuj rozproszenia do szkolenia czworonoga, a nie na odwrót!

Nauka czystości

Jak przyuczyć psa do czystości w mieszkaniu? Wbrew pozorom nauka załatwiania nie zawsze idzie po naszej myśli. Jednak nie zapominajmy, że pies to żywy organizm i psie emocje często biorą górę. Szczeniak to biegający wulkan energii i nie zawsze jest w stanie kontrolować swoje emocje, a co za tym idzie potrzeby fizjologiczne. W treningu czystości musimy być bardzo wyrozumiali i konsekwentni, aby szczeniak odnosił sukces. Zapytaj się już w hodowli, jak pies był przyuczany do załatwiania się. Wiele szczeniaków jest uczonych załatwiania potrzeb fizjologicznych na maty higieniczne. Jeśli zostaną one dobrze wprowadzone i pies nie będzie ich traktował jako miejsce do zabawy i gryzienia, bardzo dobrze się sprawdzają, ponieważ uczą psa załatwiania się w konkretnym miejscu. Aby pies chciał z nich korzystać, powinny być ustawione w miejscach, gdzie jest najspokojniej oraz pies czuje się bezpiecznie (czyli unikamy przejść).

Gdy chcesz nauczyć psa załatwiania się na dworze, pamiętaj o chwaleniu psa! Jest to kluczowe, aby zaznaczać psu pożądane przez nas zachowanie. Poznaj swojego zachowanie psa, po każdym posiłku i większej aktywności (zabawa), dłuższej drzemce szczeniak zapewne będzie chciał się załatwić. Zazwyczaj bardzo się kręcą, ponieważ pobudzają swój układ fizjologiczny do załatwienia potrzeby. Wyłapuj te momenty i naprowadź psa, gdzie może się załatwić albo udajcie się szybko na spacer. Pies musi nauczyć się sygnalizować chęć wychodzenia na spacer z powodu fizjologicznych, dlatego warto od młodości wprowadzać stałe godziny spacerów oraz wprowadzać dodatkowe wyjścia, jeśli pies jest za potrzebą. Dobrą strategią jest wyprowadzanie psiaka na pierwszy spacer jeszcze zanim się załatwi w domu. Jednakże będzie to trudne u niektórych psów, ponieważ budzą się bardzo o wczesnych porach. Z czasem chowamy maty (jeśli z nich korzystamy) i staramy się przyzwyczaić psa do regularnych spacerów. Każdy pies jest inny, jednemu bardzo szybko pójdzie nauka czystości a innemu trochę dłużej. Tutaj trzeba wytrwałości i konsekwencji, pamiętacie wydawaniu nagrody psu! Bądźcie też wyrozumiali, czasami zdarzają się wpadki nawet do 7/8 miesiąca życia, jest to normalne, nie należy się złościć na psa i stosować kar a zrozumieć, dlaczego nie był w stanie wytrzymać swoich potrzeb. Podczas spacerów zwolnijcie i dajcie psu powęszyć i spokojnie pochodzić, często szczeniaki nie załatwią się na dworze, bo mają zbyt duże emocje.

Jak nauczyć psa reagowania na imię?

Pies uczy się bardzo szybko sygnałów nagrody, czyli haseł, po których otrzymuje nagrodę. Warto wpoić psu, że jego imię zwiastuje coś przyjemnego, dlatego pies w przyszłości będzie chętnie reagował na swoje imię. Aby szkolenie psa dawało efekty, pamiętaj o nagrodzie! Nagrodą może być jednakowo smaczek, zabawka, pochwała czy głaskanie. Pies chętnie będzie powtarzał dobre zachowanie, aby otrzymać nagrodę. W pierwszych dniach w nowym domu staraj się wołać psa po imieniu i staraj się mu oferować coś atrakcyjnego np. zabawę. Pies będzie miał dużą motywację, aby reagować na swoje imię, bo wie, że wiążę się, z czym przyjemnym. Do dobrego szkolenia psa należy zrozumieć jego zachowanie w danej sytuacji, np. dlaczego w danym momencie pies nie reaguje na imię. Może dzieje się coś ciekawszego lub czworonóg ma za słabą motywację, bo jest ospały i zmęczony. Również nasza mowa ciała oraz sposób wypowiadania się ma wpływ na postępowanie psa. Gdy, pies ma problemy z podgryzaniem i będziemy próbowali przerwać zachowanie psa jego imieniem, to nasze negatywne emocje wpływają na intonację wypowiedzi. Przez co pies może odczuwać zaniepokojenie oraz kojarzyć swoje imię z czymś nieprzyjemnym.

Często imię psa pada w momencie, gdy uczymy np. psa chodzenia na luźnej smyczy. Gdy pies pociągnie smycz i jest wołany, gdy ona się napina to tylko uwrażliwia się negatywnie na swoje imię. Chcąc wypracować reagowanie na imię warto pomóc psu wydając nagrodę. Z czasem wasza relacja będzie na tyle silnie wypracowana, że nagrodą będzie kontakt z Wami czy wejście w interakcję. Podczas treningu psa właściciele bardzo często powtarzają hasła czy imię, przez co stają się one nieczytelne dla psa. Należy nauczyć psa, że jak pada jego imię, to warto reagować, dlatego to hasło musi być wyraźnie i czytelne dla psa, aby je wyłapywał.

Przydatne umiejętności psa w młodym wieku

Jakie konkretne psie zachowania są dla nas ważne, szczególnie w młodym wieku? Oczywiście dla wielu osób ważnym tematem jest: jak nauczyć psa czystości? To już omówiliśmy w poprzednim akapicie. Jeśli pies zacznie wychodzić na zewnątrz, warto byłoby go nauczyć przywołania i odwołania. Młody szczeniak ma silną potrzebę poznawania świata oraz zabawy z innymi psami. Oczywiście można robić to na smyczy, ale wiele psów czuje większy komfort, kiedy mają większą swobodę eksploracji. Również podczas zabawy często psy się plączą i może dojść do nieprzyjemnej sytuacji. Możemy, więc nauczyć psy pracy i reagowania na przywołanie. Jest to bardzo fajne narzędzie wypracowujące relację z psem oraz możliwość swobodnego ruchu (oczywiście w miejscach przeznaczonych do tego). Często również szczenięta biorą wszystko do psyka co znajdą. Wielu profesjonalnych trenerów psów zaleca nauczenia psa wypuszczania przedmiotów z psyka. Jest to hasło, które czasem może uratować zdrowie psiaka. Niestety na ulicach leży wiele śmieci, które nie powinny być zjadane przez psy. Dla psa jedzenie ma dużą wartość, a tym bardziej zdobyte, dlatego warto uczyć psa wymiany. Czyli oferowania czegoś w zamian za oddanie “zdobyczy”. Pies nie będzie kojarzył nas ze stratą.

Ważną umiejętnością jest radzenie sobie również z emocjami psa. W życiu szczeniaka będą sytuacje, które będą go przerastać, dlatego dobrze nagradzać psu pożądane zachowanie, jakim jest wyciszanie. Uczymy szczeniaki różnych strategii na rozładowywanie swoich emocji. Dla różnych właścicieli psów dane hasła będą bardziej niezbędne niż inne. To są preferencje każdego z nas. Zaproponowane przez nas zachowania są najbardziej pożądane z naszego punktu widzenia jak rozpocząć szkolenie psa, ponieważ może on realizować swoje potrzeby oraz jest zachowane jego bezpieczeństwo. Dla bardziej zaawansowanych opiekunów psów ich szkolenie będzie bardziej skupione na egzekwowaniu danych haseł od przewodnika czy robienia sztuczek.

Każdy z nas może szkolić psa w domu, ale również zachęcamy udać się do profesjonalnych trenerów psów do psiego przedszkola. W każdym wieku można zacząć z psem szkolenie. Jednakże im wcześniej, tym lepiej. Podczas kursu nauczysz psa robić różne zadania, w tym np. nauczenie psa pozycji, chodzenia na luźnej smyczy czy nauki nic nierobienia. Trener może pomóc Ci jak radzić sobie z emocjami psa, jak zacząć szkolenie szczeniaka. Dzięki kursowi psie polecenia będą zarówno zrozumiałe dla Ciebie, jak i twojego psa, a samo szkolenie czworonoga będzie dobrą okazją do zbudowania waszej relacji.

Podziel się Facebook